Naturalnie zdrowa wątroba – ziołowe metody regeneracji

Nasz organizm codziennie jest narażony na kontakt z toksynami. Mogą one przedostawać się w postaci spożywanych produktów, jak również kontaktu ze skórą. Nawet nie zdajemy sobie sprawy jak nasz organizm musi sobie dzielnie radzić w obronie przed wszystkimi szkodliwymi substancjami. Całe centrum dowodzenia znajduje się w wątrobie. Stanowi ona swego rodzaju filtr, który oczyszcza ciało z toksyn. Lubimy wieść beztroskie życie spożywać przysmaki naszych mam lub babć, cieszyć się i bawić przy dużych ilościach alkoholu. Natomiast często zdarza się, że po takich przyjemnościach cierpimy z powodu bólu wątroby. Powinniśmy wiedzieć, że istnieją naturalne sposoby, które pomagają usuwać szkodliwe składniki z naszego organizmu.

Przyczyny problemów z wątrobą

Najbardziej problematyczne są używki, do których zaliczamy najczęściej: kawę, papierosy, alkohol, a w skrajnych przypadkach narkotyki. To głównie one szkodzą na wątrobę. Nie lepiej wypadają przy nich tłuste i ciężkie potrawy specyficzne zwłaszcza dla polskiej kuchni.

  • Kawa, która ma za zadanie pobudzać organizm do działania spożywana w nadmiernych ilościach może znacząco szkodzić. Również niewłaściwy sposób jej podania powoduje problemy. Nie wolno pić kawy gotowanej oraz zalewanej wrzątkiem, gdyż zwiększa ona poziom cholesterolu we krwi. Jak wiadomo wątroba ma trudniejsze zadanie, ponieważ w konsekwencji musi usunąć zły cholesterol. Najlepsza kawa jest serwowana prosto z expresu posiadającego filtr, gdyż jest oczyszczona ze szkodliwych substancji.
  • W czołówce znalazł się alkohol, gdyż w dużym stopniu szkodzi dla zdrowia naszej wątroby. A już mieszanka wybuchowa to łączenie alkoholu z lekami.
  • Przyjmowanie leków i suplementów w nadmiernej ilości obciąża wątrobę.
  • Toksyny i metale ciężkie mogą przedostawać się z pożywieniem do naszego organizmu.
  • Także restrykcyjne diety szkodzą wątrobie. Nadmiar uwolnionego do krwi tłuszczu obrasta wątrobę. Przyczynia się też do powstania kamieni w pęcherzyku żółciowym. Dieta powinna być zróżnicowana i zbilansowana, gdyż diety nastawione tylko na białko zaburzają funkcjonowanie wątroby, której zadaniem jest usuwanie różnych substancji.
  • Nieregularne spożywanie posiłków, na przykład dwa ciężkostrawne i obfite, zamiast 5 mniejszych. To nie mała chłosta dla wątroby.

Jak rozpoznać problemy z wątrobą?

Często sami nie zdajemy sobie sprawy, że z naszą wątrobą zaczynają dziać się złe rzeczy. Jednakże występują pewne symptomy, które pozwolą zdiagnozować problemy wątrobowe. Najbardziej  odczuwamy dyskomfort związany z niestrawnością po tłustych i  ciężkich posiłkach. Ponadto choroby wątroby w dużej części współwystępują ze schorzeniami pęcherzyka żółciowego. Oto proste przesłanki mówiące o problemach z wątrobą:

  • Przemęczenie i złe samopoczucie;
  • Szybkie męczenie się przy codziennych czynnościach, a także zadyszka;
  • Nudności i wymioty;
  • Żółtaczka – rozpoznasz przez żółtą skórę, białka oczu i błon śluzowych;
  • Świąd skóry;
  • Ból brzucha, stawów i mięśni;
  • Ściemnienie moczu i rozjaśnienie stolca.

Zioła i produkty roślinne wspomagające działanie wątroby

Niejednokrotnie dla zdrowia naszego organizmu wykonujemy tzw. detoks, czyli eliminację niezdrowych produktów z diety. Najważniejszą funkcją wątroby jest usuwanie toksyn z krwi i przetwarzanie ich w substancje mniej szkodliwe, następnie usuwane z organizmu. Dodatkowo wątroba metabolizuje środki odżywcze.  Zajmuje się magazynowaniem i przetwarzaniem glukozy we krwi w glikogen oraz umożliwia trawienie przez produkcję żółci. Na bazie składników znajdujących się w naszej kuchni sami możemy zorganizować sobie kurację oczyszczającą.

  • Zielona herbata jest wskazana po spożyciu ciężkostrawnych posiłków, gdyż poprawia trawienie na skutek zwiększenia produkcji kwasów żółciowych. Ponadto niweluje uczucie pełności odczuwane po ciężkostrawnym posiłku i redukuje wzdęcia.
  • Aloes, a właściwie sok aloesowy wspomaga oczyszczanie organizmu. Miąższ aloesowy wzmacnia funkcje detoksykujące wątroby i nerek. Właściwości aloesu działają na usprawnienie trawienia oraz łagodzenie stanów zapalnych w jelitach. Odpowiednio strawione pokarmy dają duże ułatwienie dla pracy wątroby.
  • Liście mięty również łagodzą dolegliwości wątroby. Nie od dziś wiadomo, że mięta pomaga na wszelkie dolegliwości gastrologiczne. Listek mięty można dodać do wszelkiego rodzaju napojów chłodzących oraz wody. Przyjemnie orzeźwi, a co najważniejsze  poprawi przepływ żółci z wątroby do pęcherzyka żółciowego. Mięta ma olejki eteryczne ułatwiające trawienie tłuszczów. Zawarte w niej  minerały usuwają szkodliwe substancje i zapobiegają uszkodzeniu wątroby.
  • Mniszek lekarski, popularnie zwanym mleczem. Wraz z nadejściem wiosny spotykamy tą roślinę na łąkach i poboczach dróg. Popularnie traktowany jest, jako chwast. Tymczasem możesz wykorzystać go w swojej wiosennej kuracji oczyszczającej. Mniszek pospolity stymuluje pracę wątroby i nerek. Jest odpowiedzialny za usuwanie z organizmu toksyn. Możesz wykorzystać go do soku lub sałatki i podkręcić swój metabolizm.
  • Naprawdę silną rośliną w walce o zdrowie wątroby jest ostropest plamisty. Możemy na nią liczyć w sytuacji szkodliwego działania alkoholu. W medycynie stosuje się ją w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu A, B i C oraz chorobie alkoholowej. Ostropest chroni komórki wątroby, przez zapobieganie łączenia się z nimi toksyn. Dodatkowo łagodzi stres oksydacyjny i zapobiega nadmiernemu powstawaniu wolnych rodników.

Warto pamiętać, aby przy problemach z wątroba zamiast sięgać po rozwiązania farmakologiczne zdecydować się na alternatywne sposoby. Są nimi naturalne rośliny i zioła na wątrobę, które można zdobyć samodzielnie. Suplementy diety i preparaty na wątrobę mimo swoich zalet nie są tak zdrowe dla organizmu jak naturalne zioła i rośliny.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.