Najlepsze sposoby na przechowywanie odciągniętego mleka

Mleko matki to najlepszy pokarm, jaki możemy dostarczyć noworodkowi. Niestety, dziecko nie zawsze ma możliwość picia prosto z piersi. Kobiety pracują, wychodzą na siłownię lub na spotkanie z przyjaciółkami, wyjeżdżają. W takiej sytuacji pomocny będzie odciągnięty wcześniej pokarm, który stanowi najlepszą alternatywę dla karmienia piersią. To wygodna i bezpieczna dla maluszka metoda. Pod warunkiem, że nauczymy się odpowiednio przechowywać mleko.

Morze wątpliwości

Dylematy początkujących rodziców – któż z nas ich nie zna? Pierwsze miesiące życia dziecka to wielkie wyzwanie i stresujący okres w życiu świeżo upieczonych rodziców. Chcemy za wszelką cenę zapewnić malcowi wszystko to, co najlepsze i, jednocześnie, nieustannie walczymy o odrobinę wolnego czasu, odpoczynek, chwilę na relaks. A kiedy już uda nam się wygospodarować moment dla siebie, martwimy się, czy dziecku niczego nie brakuje. Problem ten dotyczy najczęściej mam karmiących. Jak to zrobić, by pod naszą nieobecność dzidzia mogła się cieszyć najwyższej jakości jedzeniem? Jak przechowywać mleko matki po odciągnięciu z piersi? Co zrobić, by zachować wszystkie zasady higieny?

Najlepsze mleko matki

Warto pamiętać, że mleko matki to najkorzystniejszy dla niemowlaka sposób odżywiania. Najbardziej wartościowy jest świeży pokarm, prosto z piersi lub taki bezpośrednio po odciągnięciu. Przechowywanie w lodówce lub zamrażanie wpływa na obniżenie zawartości przeciwutleniaczy oraz zmniejsza właściwości antybakteryjne. Nie zmienia to jednak faktu, że takie mleko wciąż jest lepsze dla dziecka niż sklepowe mieszanki.

Jest kilka sposobów na przechowywanie mleka matki. Można chłodzić je w lodówce lub, w razie potrzeby, zamrozić, by dłużej zachował świeżość. Na początek musimy jednak zadbać o zasady higieny – pierś i laktator muszą być maksymalnie czyste. To niezwykle istotne!

Przechowywanie

Mleko, w zależności od miejsca przechowywania, będzie miało inną datę ważności. W temperaturze pokojowej wytrzyma około 4 godzin, w lodówce 3 dni, zamrożone zaś do 6 miesięcy. Oczywiście pod warunkiem, że zostało odciągnięte w odpowiedni sposób. Pokarm należy zawsze umieszczać w czystych butelkach lub torebkach. Paczuszki należy umieścić w najzimniejszej części lodówki, czyli bezpośrednio nad szufladą z warzywami.

Jeżeli chcemy zamrozić mleko, umieśćmy je w zamrażalniku możliwie jak najszybciej. Pamiętajmy jednak, by uprzednio je schłodzić w lodówce. Przechowujmy jedzenie w małych paczuszkach, które ułatwią rozmrażanie i pozwolą uniknąć marnowania. Płyny zwiększają swoją objętość w trakcie zamrażania. Pakunki umieszczamy w tylnej części zamrażarki. Gotowe!

Źródło: https://www.lactosan.pl/elementarz-karmiacej/jak-przechowywac-odciagniete-mleko-matki-praktyczne-rady

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.