Naciągnięcie mięśnia

Naciągnięcie mięśnia jak lubimy określać nadwyrężenie jakiegoś miejsca w ciele odnosi się do uszkodzenia mięśni lub położonych w bliskości ścięgien. Nadwyrężenie mięśni może ujawnić się podczas wykonywania codziennych czynności, gdy dźwigasz jakiś ciężar, uprawiasz sport lub wykonujesz pracę. Pierwszym mitem z którym należy się rozprawić jest więc przeświadczenie, że mięsień musiał zostać przeciążony. Niekiedy wystarczy niefortunny upadek czy podwinięcie się nogi, aby naciągnąć mięsień. Mięsień lub ścięgno może być rozerwane lub naderwane, a sąsiadujące naczynia krwionośne uszkodzone. Stąd pojawiające się po kontuzjach siniaki, krwiaki i delikatne krwawienia spowodowane podrażnieniem zakończeń nerwowych.

Objawy naciągnięcia mięśnia to:

  • Obrzęk, zasinienie lub zaczerwienienie bądź otwarte rany z powodu kontuzji
  • Ból w spoczynku
  • Ból podczas używania konkretnych mięśni lub stawów
  • Słabość mięśni lub ścięgien
  • Niezdolność do używania na wszystkich mięśni

Zgłoś się do lekarza jeśli doznana kontuzja jest rozległa, nie możesz poruszać kończyną (świadczy prawdopodobnie o złamaniu) lub towarzyszy ci gorączka i złe samopoczucie. Gdy nie widzisz poprawy po zastosowaniu domowych środków, także wtedy powinieneś udać się do specjalisty. Ortopeda wykona niezbędne badania, zrobi prześwietlenie, unieruchomi i opatrzy mięsień. Jeżeli nie będzie żadnych przeciwwskazań dalsze postępowanie lecznicze może odbywać się w domu. Naciągnięcie mięśnia leczy się przede wszystkim odpoczynkiem. Ciało musi mieć czas na regenerację, a pacjent chwilę odpoczynku od bólu. Poważniejsze przypadki zerwania ścięgien można leczyć nawet operacyjnie, co zaleca wielu specjalistów ze względu na mniejsze powikłania w przyszłości.

Postępowanie przy podejrzeniu naciągnięcia mięśnia

Po urazie natychmiast przyłóż do miejsca bólu zimny okład. Przez pojęcie okładu należy rozumieć lód zawinięty w ściereczkę lub inny materiał, by odizolować zimno od rany. Lód przykładaj na 20 minut, po czym rób kilkadziesiąt minut przerwy. Powtarzaj czynność tyle razy, ile uznasz za niezbędne. Obrzęk i krwawienie zmniejszą się, ponadto ból zostanie stłumiony przez resetowanie zakończeń nerwowych. Mięsień powinien pozostać w spoczynku, nie należy ruszać się, a najlepiej unieruchomić miejsce, w którym znajduje się prawdopodobne naciągnięcie mięśnia. Zdejmij uciskającą odzież, by mięsień odpoczął i rozluźnił się. Jeśli to możliwe załóż bandaż elastyczny, ale nie zawijaj go ciasno. Ma on służyć tylko do podtrzymania i zabezpieczenia. Gdy obrzęk się zmniejszył można użyć ciepłego okładu lub zażyć kąpieli. Pamiętaj, że zbyt wczesne zastosowanie ciepła może zwiększyć ból i obrzęk. Po zagojeniu mięśnia możesz spróbować kąpieli leczniczej z borowiną, która świetnie łagodzi napięcie mięśni i zmniejsza ból.

Jeśli ból jest bardzo silny nie obejdzie się bez leków przeciwbólowych (niesteroidowe leki przeciwzapalne jak ibuprofen. Jeżeli wahasz się czy przyjąć lek przeciwzapalny bezpieczniejszym wyborem będzie paracetamol, który zmniejszy ból, ale nie złagodzi stanu zapalnego. Jeśli naciągnięcie mięśnia przytrafiło się dziecku użyj bezpieczniejszej maści przeciwbólowej, np. Naproxen Emo. Na wycieczki czy pobyt poza miastem, któremu będzie towarzyszyła aktywność zabierz preparaty pomocne przy udzieleniu pierwszej pomocy, np. Altacet Ice, który chłodzi i działa przeciwbólowo.

Rozgrzewająca maść niedźwiedzia na bóle mięśni

Zapobieganie naciągnięcia mięśni

Dla dalszej rekonwalescencji bardzo ważne jest uzmysłowienie sobie co wywołało naciągnięcie mięśnia, by uniknąć go w przyszłości. Najczęstsze przyczyny napięcia mięśni to:

  •  Brak rozgrzewki przed ćwiczeniami
  • Słaba elastyczność mięśni
  • Nadmierny wysiłek i przemęczenie
  • Upadek, poślizgnięcie się
  • Skoki, biegi, rzuty, które wymagają silnych i pewnych ruchów
  • Podnoszenie ciężkich przedmiotów
  • Zła postawa
  • Utrzymywanie karku w nienaturalnej pozycji, np. przy pracy za biurkiem.
  • Objawy naciągnięcia mięśnia:
  •  Nagły, silny ból
  • Ograniczony ruch
  • Obrzęk
  • Siniak, krwiak w miejscu bólu
  • Skurcze mięśni, uczucie osłabienia
  • Im silniejsze objawy, tym poważniejsze naciągnięcie mięśnia (łącznie z zerwaniem). Łagodne nadwyrężenie powoduje uczucie sztywnienia mięśni, ale nie ogranicza znacznie naszego zakresu ruchu.

Kiedy można powrócić do aktywności

Po naciągnięciu mięśnia możemy powrócić do normalnej aktywności stosunkowo szybko, choć będzie to zależne od indywidualnego czasu potrzebnego do regeneracji. Optymalny moment to 3-6 tygodni po odpoczynku. Pierwsze próby ćwiczeń powinny respektować nasz uraz. Unikaj forsowania, lepiej wybierz delikatne rozgrzewki, rozciąganie. Na mięśnie świetnie wpłynie masaż i hydromasaż. W cięższych przypadkach naciągnięcia mięśni powrót do zdrowia będzie trwał nawet kilka miesięcy i nie można go w żaden sposób przyspieszyć. Pamiętaj, że to, co jesz ma znaczący wpływ na pracę twojego ciała, dlatego szczególnie w czasie regeneracji odżywiaj się zdrowo. Szanse na pełne wyleczenie są duże. Wyciągnij wnioski na przyszłość, by uniknąć ponownego urazu.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.