Na co zwrócić uwagę wynajmując łóżko dla chorego

Czasami życie lubi zaskoczyć w mało pozytywny sposób. Zupełnie nagle my, lub ktoś z naszych bliskich może znaleźć się w trudnej sytuacji, np. może popaść w chorobę. Zdarzyć się może również tak, iż choroba będzie na tyle dotkliwa, że unieruchomi daną osobę i będzie ona wymagała opieki. Wtedy dużym ułatwieniem może być specjalistyczne łóżko dla chorego. Jeżeli interesuje Cię kilka informacji na temat łóżek dla osób chorych, ich wynajmu lub zakupu, oraz tego jak działają, przeczytaj ten poradnik już teraz!

Czym jest łóżko rehabilitacyjne

Łóżko rehabilitacyjne, lub też łóżko pielęgnacyjne jest niczym innym niż specjalnym artykułem dla osoby chorej, dzięki którym będzie czuła się bardziej komfortowo. Ponadto takie łóżko jest niezwykle dużym ułatwieniem dla osoby opiekującej się chorym. Posiada ono wiele zalet, o czym więcej poniżej.

Dla kogo łóżka rehabilitacyjne

Są one przeznaczone szczególnie dla osób leżących, czyli chorych lub w podeszłym wieku. Osoby takie często posiadają choroby lub niepełnosprawności mniej, lub bardziej ograniczające ruch. Takie łóżko świetnie nada się dla:

  • osób starszych,
  • niepełnosprawnych osób leżących,
  • osób, które korzystają z rehabilitacji domowej po np. udarach, wylewach, czy różnych wypadkach,

Takie łóżko nie tylko ułatwia pielęgnację, ale również odciąża opiekuna osoby chorej. Ponadto zapewnia wygodę i bezpieczeństwo. Wyszczególnić można dwa rodzaje łóżek rehabilitacyjnych i są nimi:

  1. Łóżka rehabilitacyjne manualne – są to tzw. łóżka szpitalne, regulowane manualnie. Niestety posiadają one dosyć surowy wygląd, jednak są stosunkowo tanim rozwiązaniem. Takie łóżko zawsze powinno posiadać wysięgnik z trójkątem w standardzie. Ponadto można do niego dokupić różne akcesoria, np. stolik przy łóżkowy. Za wynajem łóżka rehabilitacyjnego manualnego trzeba zapłacić od około 70 zł miesięcznie i więcej. Zakupu nowego można dokonać mniej więcej za około 2 tysiące złotych.
  2. Łóżko rehabilitacyjne elektryczne – jest to dużo bardziej zaawansowany model łóżka. Posiada w pełni sterowanie elektryczne za pomocą specjalnego pilota. Dzięki temu, chory sam może zmienić np. położenie oparcia. Takie łóżka również często nawiązują swoim wyglądem do drewnianych mebli, dzięki czemu dużo lepiej wpasowują się w wystrój domu chorego. Podobnie jak w powyższym przypadku, powinno być ono wyposażone w wysięgnik wraz z trójkątem, oraz można do niego dokupić różne akcesoria. Ceny niestety są adekwatnie wyższe i wynajem zaczyna się od około 200 zł miesięcznie – w zależności od modelu. Na zakup trzeba przeznaczyć średnio około dwa razy więcej niż za model manualny, czyli w granicach 4 tysięcy złotych.

    Wynajem łóżka rehabilitacyjnego, czy zakup

    Łóżko rehabilitacyjne niewątpliwie jest sprzętem specjalistycznym. Co za tym idzie, trzeba za nie odpowiednio zapłacić. Jeżeli istnieje sytuacja, że pacjent ma szansę powrócić do pełnej sprawności, warto zastanowić się nad wynajmem – po prostu wyjdzie taniej. Wiele firm oferujących wynajem łóżek rehabilitacyjnych, posiada w ofercie umowy krótkoterminowe, czy chociażby takie, które umożliwiają wykup łóżka po jakimś czasie.

    Jeżeli jednak sytuacja wygląda tak, że chory musi w sposób ciągły korzystać z łóżka, warto zastanowić się nad zakupem własnego.

    Jak widać, jest to kwestia zależna od osoby, która będzie użytkowała łóżko i od stopnia jej choroby.

    Na co zwrócić uwagę podczas wyboru

    Jeżeli chcemy zapewnić osobie chorej odpowiednią opiekę, należy zwrócić uwagę na łóżka rehabilitacyjne, które najlepiej spełnią wszystkie potrzeby tej osoby. Jak wiadomo, pacjenci leżący mogą chorować na różne schorzenia, lub posiadać różne uszkodzenia ciała dlatego posiadają oni inne potrzeby wynikające z użytkowania takiego łóżka rehabilitacyjnego.

    Na co konkretnie zwrócić uwagę? Dowiesz się poniżej!

    Waga pacjenta

    Zwykle łóżko rehabilitacyjne dostosowywane jest do obciążenia rzędu 160-170 kilogramów. Jeżeli osoba, która będzie korzystać z danego łóżka, waży więcej, należy rozglądnąć się za modelem z podwyższoną wytrzymałością na obciążenia. Jednak nie wolno panikować, gdyż na rynku znajduje się mnóstwo modeli dla pacjentów w rozmiarze XXL. Nawet, gdzie maksymalne obciążenie osiąga około 250 kilogramów.

    Sterowanie

    Jeżeli mowa o sterowaniu, w przypadku łóżek manualnych jest ono ręczne. Konkretnie sami ręcznie musimy przestawiać, wysokość łóżka, poręczy, czy oparcia.

    Sprawa ma się nieco inaczej w przypadku łóżek elektrycznych, gdzie wszystko odbywa się za pomocą pilota. Jest to ogromne udogodnienie dla niepełnosprawnych i ich opiekunów. Sterowanie pilotem pozwala na płynne uniesienie oparcia, czy chociażby uniesienie kolan. Co najważniejsze, jeżeli chory jest w stanie, sam sterować pilotem i elementami łóżka. Warto wspomnieć również o tym, że łóżko sterowane elektrycznie ułatwia wstawanie, co jest zdecydowanie plusem dla osób, które są częściowo sprawne.

    Ilość ustawień

    Jeżeli chodzi o rodzaj ustawienia materaca, zaleca się go dobrać do potrzeb osoby chorej. Jeżeli chory posiada unieruchomione biodra i nogi, należy wybrać dla niego łóżko dwufunkcyjne. Jeżeli jednak pacjent jest całkowicie unieruchomiony i cały czas spędza w pozycji leżącej, należy wybrać dla niego łóżko trzyfunkcyjne albo czterofunkcyjne. Taki wybór pomoże w zapobieganiu tworzenia się odleżyn jak również w pogłębianiu problemów oddechowych i krążeniowych.

    Dobrym rozwiązaniem jest również konsultacja z fizjoterapeutą lub lekarzem, który doradzi, a być może poleci odpowiedni model łóżka.

    Odpowiedni materac równie ważny przy wyborze łóżka rehabilitacyjnego

    Łóżko to jedno, lecz drugą najważniejszą rzeczą jest wybór odpowiedniego materaca. Niestety wiele łóżek podczas zakupu, czy wynajmu nie posiada materacy, lub posiada jedynie podstawowe modele, które nie zawsze są dobrym rozwiązaniem dla niektórych chorych osób.

    Na rynku znajdziemy wiele różniących się od siebie modeli materacy. Wybór powinien być pokierowany tym, jak dużo czasu chory spędza w łóżku rehabilitacyjnym. Jeżeli jest to zdecydowana większość czasu, powinniśmy postawić na materac przeciwodleżynowy. Należy również zwrócić uwagę na to, że materac powinien być dostosowany do wagi chorego.

    Jeśli chory nie spędza w łóżku dużej ilości czasu, wystarczy wybór piankowego materaca, lub postawienia na wybór dwóch materacy. Jednego klasycznego, a drugiej podkładowego o grubości 5-10 centymetrów.

    Inne elementy, na które warto zwrócić uwagę

    Najważniejsze rzeczy mamy za sobą. Czas jednak wspomnieć nieco na temat innych akcesoriów jak i elementów łóżka, które są równie ważne.

    Do takich elementów należą np.:

    • wysięgniki i drabinki,
    • koła i barierki,

    oraz akcesoria dodatkowe.

    Wysięgniki i drabinki

    Producenci w swojej ofercie posiadają łóżka, które wyposażone są w wysięgniki i drabinki. Łóżko rehabilitacyjne, które posiada takowe udogodnienie, zdecydowanie ułatwia pacjentowi możliwość samodzielnego poruszania się w jakimś zakresie. Może się on np. bezpiecznie podnieść i położyć z powrotem. Bardzo często takiego łóżka rehabilitacyjnego używa się w przypadku osób, które posiadają rehabilitację w domu.

    Koła i barierki

    Nie trzeba chyba mówić, że łóżko rehabilitacyjne powinno być nie tylko wygodne, ale i bezpieczne. W związku z tym producenci często wyposażają swoje produkty w specjalne barierki, których zadaniem jest uchronienie chorego przed upadkiem na podłogę. Oczywiście barierki są podnoszone, aby nie przeszkadzały opiekunowi. Barierki może obsługiwać również chory samodzielnie.

    Większość łóżek wyposażona jest również w koła, dzięki którym przemieszczanie łóżka rehabilitacyjnego jest prostsze. Oczywiście łóżko można przesuwać razem z chorym, co jest ogromnym ułatwieniem dla opiekuna. Koła posiadają specjalne blokady, dzięki którym łóżko nie przesunie się samoczynnie.

    Akcesoria dodatkowe

    Wiele łóżek posiada szereg dodatkowych akcesoriów, które ułatwiają opiekę, jak również są dostosowane do potrzeb chorego. Do takich akcesoriów można zaliczyć np.:

    • stolik przy łóżkowy,
    • stojak na kroplówkę,
    • szafkę na kółkach,

    i inne.

    Podsumowanie

    Profesjonalne łóżko rehabilitacyjne jest ogromnym ułatwieniem dla opiekuna zajmującego się pacjentem, jak również dla samego chorego leżącego. Zakup łóżka rehabilitacyjnego wiąże się z niemałym wydatkiem i jest opłacalny jedynie wtedy, kiedy chory będzie wymagał ciągłej opieki. Jeżeli jest inaczej, warto zainteresować się wypożyczeniem.

    Każda wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego będzie posiadała w swojej ofercie łóżka, o których mowa w tym poradniku. Nie wolno również zapomnieć o odpowiednim materacu, konkretnie warto zwrócić uwagę na materac przeciwodleżynowy, który może być zbawienny dla chorych na stałe leżących.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.