Mydocalm – lek na ośrodkowy układ nerwowy. Wskazania do przyjmowania leku i dawkowanie.

Mydocalm to lek, który ma za zadanie zmniejszać napięcie mięśni w przypadku jego zwiększonej wartości. Mydocalm  ma działanie mukolityczne podobne do działania acetylocysteiny. Jego działanie polega na rozszerzeniu naczyń krwionośnych i poprawie krążenia krwi. Mydocalm sprzedaje się w postaci tabletek powlekanych. To lek na receptę, której substancją czynną jest tolrperyzon. To on odpowiedzialny jest bezpośrednio za osłabienie napięcia mięśni szkieletowych. To, jak zbudowany jest chemicznie toleperyzon przypomina strukturę chemiczną lidokainy.  Taka budowa wpływa na spadek pobudliwości nerwowej neuronów. W efekcie impulsy elektryczne przewodzone są słabiej.  Taki lek stosuje się w przypadku operacji i zabiegów, a dokładniej po ich przeprowadzeniu.  Również choroby neurologiczne są wskazaniem do stosowania leku.

Wskazania do przyjmowania leku

Lek ten przepisuje się wyłącznie osobom dorosłym, u których stwierdzono spastyczność poudarową. Substancja czynna odpowiedzialna jest za usuwanie objawów takiego zjawiska, czyli rozluźnienie spiętych mięśni i skurczonych przez to struktur.  Tolperyzon jest substancją organiczną, który niezwykle szybko wchłaniany jest przez organizm i przyswajany celem zaprowadzenia zmian w zdolności pobudzania mięśni przez nerwy. Wskazaniami do stosowania leku są zatem: stwardnienie rozsiane, schorzenia pourazowe, przykurcze mięśni, choroby rdzenia kręgowego i inne objawy spastyczności. Lek zwykle przyjmuje się po posiłku.

Przeciwwskazaniami do stosowania leku mogą być sytuacje z życia człowieka, które mocno wpływają na działanie substancji aktywnej, albo odwrotnie – których występowanie może być zaburzone przez działanie leku. Do takich przypadków zalicza się: ciążę, karmienie piersią, miastenię, podciśnienie krwi, nużliwość mięśniową  oraz początek ciąży. Oczywistym przeciwwskazaniem jest zidentyfikowana alergia na którykolwiek składnik leku, nawet substancję pomocniczą.

Dawkowanie leku mydocalm

Lek sprzedawany jest na receptę w postaci powlekanych tabletek. Przeznaczony jest do przyjmowania doustnego. Przyjmowanie dawki większej niż zalecana może mieć negatywne skutki dla procesu leczenia oraz zdrowia, a nawet życia. Lekarz indywidualnie dobiera dawkowanie dla każdego pacjenta. Uwzględni on sytuacje, w których dawki powinny być zmodyfikowane, np. zaburzenia funkcjonowania nerek i wątroby. Dorosłym zazwyczaj przepisuje się dawkę z zakresu 150-450 mg na dobę, przy czym dawka powinna być podzielona na 3 porcje w ciągu 1 doby.

Na co zwrócić uwagę przyjmując lek mydocalm?

Mydocalm  jest specjalistyczną substancją, której przyjmowanie wiąże się z konkretnymi rezultatami. Niestety ich pojawienie się może wystąpić równolegle z niepożądanymi sytuacjami, mogącymi stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia pacjenta.

Do najczęściej występujących działań niepożądanych zalicza się: reakcje skórne, wstrząsy anafilaktyczne i  wysypki.  Zanotowano, że najczęściej działania niepożądane występują u kobiet. Powodem jest alergia na składniki leku. Możliwe, że podczas stosowania leku pojawi się właśnie wysypka, pokrzywka, świąd, zaczerwienienie skóry a nawet duszność, niedociśnienie krwi lub tachykardia. Wówczas należy zaprzestać stosowania leku i niezwłocznie skonsultować zaistniałą sytuację z lekarzem. Nie należy przyjmować ponownie leku jeśli tylko zostanie stwierdzone uczulenie na tolperyzon. Również uczulenie na lidokainę może prowadzić do reakcji alergicznych.  Nie zaleca się stosowania leku przez osoby, które nie tolerują galaktozy i laktozy oraz  mają zespół  złego wchłaniania glukozy – galaktozy. Powodem jest obecność laktozy jako substancji pomocniczej leku.

Odnotowanymi skutkami ubocznymi występującymi po zażyciu leku są zawroty głowy, osłabienie mięśni, zaburzenia koncentracji i uwagi oraz utrata zdolności obsługi maszyn.

Interakcje leku mydocalm z innymi lekami

Mydocalm jak każdy lek, wpływa na działanie innych przyjmowanych przez pacjenta substancji.  W  sytuacji interakcji leków może zaistnieć potrzeba zmniejszenia dawki Mydocalm, zwłaszcza, jeśli  inne leki również osłabiają napięcie mięśniowe i oddziałują na ośrodkowy układ nerwowy.  Mydocalm ma działanie nasilające działanie kwasu niflumowgo.  Wówczas zmniejsza się dawkę stosowanego kwasu.  Również stosowanie leków niesteroidowych może mieć zły wpływ na organizm przy jednoczesnym stosowaniu mydocalmu. W takiej sytuacji reguluje się dawki obydwu leków w zależności od pożądnaych efektów. Najlepsze działanie leku mydocalm i najmniejszą jego szkodliwość uzyska się po przyjmowaniu leku podczas posiłku, ponieważ wówczas lek jest najlepiej dostępny biologicznie.

Działania niepożądane po stosowaniu leku mydocalm

Jak każdy lek, mydocalm wywołuje skutki uboczne. Są one jednak nieznaczne i występują u małego odsetka osób. Zalicza się do nich: szybszy rytm pracy serca, wymioty, alergie, wysypki, potliwość, uczucie kłucia serca, zaburzenia koncentracji, bezsenność, zapalenia skóry, spadek ciśnienia krwi, brak uczucia głodu, nudności, bóle mięśniowe, dyskomfort w jamie brzusznej, drżenie mięśni, niedokrwistość, depresję, szumy w głowie i uszach, kołatanie serca, zaburzenia widzenia i tym podobne. Należy przy tym nadmienić, ze wymienione skutki uboczne nie są powszechne.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.