Mydlnica lekarska jest rośliną wieloletnią, którą nazywa się również mydlnikiem, psim goździkiem lub mydelnikiem. Należy do grupy goździkowatych. Jej właściwości docenili już starożytni Grecy i Rzymianie, którzy używali jej do prania ubrań czy podczas kąpieli. Nietrudno więc się domyślić, że to właśnie stąd pochodzi nazwa zioła. W jej składzie znajdziemy dużą ilość saponinów trójterpenowych, dzięki którym wyciąg z niej dobrze się pieni.
Mydlnica lekarska – charakterystyka
Mydlnica jest rośliną, którą osiąga wysokość od 30 do 70 centymetrów. Jej łodyga jest prosta i widlasto się rozgałęzia. Liście przybierają kształt elipsy. Kwiaty mają biały lub lekko różowy kolor. Mogą wyrastać bezpośrednio z łodygi lub kątów liści. Możemy ją spotkać na łąkach, przy drogach oraz lasach. Istnieją również uprawy mydlnicy. Można ją sadzić praktycznie na każdej glebie, najważniejsze, aby miejsce było słoneczne.
Mydlnica – właściwości
Roślina charakteryzuje się właściwościami odtłuszczającymi, które były wykorzystywane już w starożytności do wyodrębnienia lanoliny z owczego runa.
Amerykanie używali rośliny do prania i czyszczenia wszelakich tkanin, ze względu na pieniące właściwości piany.
Warto wiedzieć, że oprócz właściwości czyszczących, mydlnica charakteryzuje się również korzystnym wpływem na nasz organizm. Arabowie odkryli, że pomaga ona przy leczeniu trądu.
Mydlnica pomaga również zwiększyć wydzielanie potu moczu oraz żółci. Można ją stosować także w celu poprawy trawienia oraz usprawnienia pracy wątroby czy jelit. Roślina charakteryzuje się również działaniem przeciwbólowym oraz przeciwobrzękowym. Lekarze polecają stosowanie mydlnicy podczas ostrych nieżytów górnych dróg oddechowych. Roślina pomaga rozpuścić wszelkie śluzy, posiada również właściwości wykrztuśne. Goździki psie można stosować również podczas przeziębienia, przy ostrym kaszlu oraz podczas gorączki. Napar z rośliny pomaga także w zwalczaniu biegunki. Można jej używać również przy leczeniu liszai oraz owrzodzeń skóry. Lekarze korzystają z niej podczas leczenia żółtaczki i podagry. Żucie korzenia psiego goździka może przynieść ulgę przy bólu zębów. Wywar z zioła można dodawać do kąpieli w celu wyleczenia skazy moczowej.
Mydlnica wpływa również korzystnie na stan skóry, włosów i paznokci. Szczególnie poleca się stosowanie jej przy łojotoku skóry. Pomaga też zwalczyć wypryski pojawiające się podczas trądziku. Zwalcza czyraki, wykwity skórne oraz egzemę. Jest pomocna przy łuszczycy. Właściwości myjące i pieniące sprawiają, że mydlnica jest składnikiem wielu szamponów do włosów oraz żeli pod prysznic. Ekstrakt z niej jest dodawany również do proszków do prania. Mycie włosów szamponem z mydlnicy pomaga w zwalczeniu łupieżu oraz zapobiega wypadaniu włosów. Odwarem z zioła można również przemywać twarz. Sprawi to, ze skóra będzie jędrna, wygładzona i promienista.
Mydlnica lekarska – skład
W mydlnicy znajdziemy takie substancje jak:
- Saponiny trójpeptynowe
- Sole mineralne
- Substancje tłuszczowe
- Laktozyna
- Lichoza
- Flawonoidy
- Fitosterole
- Mangan
- Żelazo
- Miedź
- Wapń
- Kobalt
- Cynk
Mydlnica – zastosowanie
Mydlnica jest wykorzystywana w przemyśle spożywczym oraz kosmetycznym. Stosuje się ją do produkcji szamponów do włosów, płynów do kąpieli, mydeł oraz balsamów. Z ziela można wykonać napar czy nalewkę. Ziele powinno zbierać się podczas okresu jego kwitnienia, który przypada na okres od czerwca do września. Jeżeli potrzebne są kłącza, na łąkę należy udać się wczesną wiosną lub późną jesienią.
Oto kilka przepisów na domowe produkty z mydlnicy lekarskiej:
- Napar z mydlnicy
Pół łyżki wysuszonego uprzednio korzenia rośliny gotujemy w 250 ml wody przez pół godziny pod przykryciem. Napar pijemy w ilości jednej łyżki co trzy godziny. Poleca się stosowanie go szczególnie przy suchym kaszlu i anginie. Można go także stosować zewnętrznie przy artretyzmie czy reumatyzmie. Pomoże również w oczyszczeniu stawów.
- Płyn do kąpieli z mydlnicy
Miażdżymy korzeń zioła i wrzucamy go lnianego lub muślinowego woreczka. Następnie gotujemy w dwóch litrach wody przed około godzinę. Gorący wywar wlewamy do kąpieli. Woreczek możemy natomiast stosować zamiast mydła. Taka kąpiel zmiękczy i wygładzi skórę. Pomoże w leczeniu chorób skórnych takich jak trądzik, łuszczyca czy egzema.
Mydlnica lekarska
- Nalewka z mydlnicy
Do przygotowania nalewki z psiego goździka będziemy potrzebować 3 rozmiażdżonych korzeni zioła i litra spirytusu. Kłącza gotujemy przed godzinę w 500 ml wodach. Następnie przecedzamy odwar i studzimy go. Zalewamy go spirytusem i odstawiamy na dwa tygodnie. Po tym czasie nalewka jest gotowa do spożycia. Należy stosować ją 4-5 razy w tygodniu. Ze względu na charakterystyczny smak można wlać 25 ml nalewki do szklanki wody.
- Szampon z mydlnicy
Składniki: korzeń rośliny, korzeń łopianu, kłącze tataraku, oliwa magnezowa.
Sposób przygotowania: Po dwie łyżki każdego zioła wrzucamy do garnka, a następnie dolewamy dwie szklanki wody. Pozostawiamy mieszankę na godzinę. Po upływie tego czasu gotujemy – 10-15 minut. Teraz należy odcedzić wywar i dodać do niego pół szklanki oliwy magnezowej. Następnie przelewamy mieszankę do wyparzonego uprzednio słoika. Szampon jest gotowy do użycia. Warto wstrząsnąć go przed każdorazowym użyciem, dzięki czemu będzie się lepiej pienił.
- Mydło w płynie z mydlnicy
Korzeń oraz kłącze kroimy w małe kawałeczki. Zalewamy dwiema szklankami wody na około pół godziny. Co jakiś czas mieszamy i ugniatamy. Następnie przecedzamy płyn i wlewamy go do butelki z dozownikiem.
- Tonik z mydlnicy
Dwie łyżki suszonego korzenia drobniutko kroimy i zalewamy szklanką wrzącej wody. Zaparzamy pod przykryciem przez około 20 minut. Przed użyciem należy przecedzić wywar. Można go stosować również jako płukankę do zniszczonych włosów.