Mucofluid – lek na usuwanie wydzieliny z nosa. Dawkowanie i przeciwwskazania
Mucofluid to lek działający na układ oddechowy w taki sposób, że rozrzedza wydzielinę zalegającą w nosie i drogach oddechowych umożliwiając swobodne oddychanie. To lek dostępny bez recepty. Bezpośrednim wskazaniem jest leczenie objawów niedrożności występującej na skutek zbyt gęstej i lepkiej wydzieliny. Lek sprzedawany jest w aptekach w postaci areozolu. Lek mucofluid stosuje się miejscowo i okresowo. Mucofluid szeroko stosowany jest w medycynie rodzinnej i otolaryngologii. Substancje czynne aktywnie oddziałują na układ oddechowy oraz struktury poboczne.
Czym jest mucofluid i jakie jest jego działanie
Mucofluid to preparat, którego celem jest udrożnienie przewodów oddechowych. Substancją czynną leku jest mesna. Wykazuje ona działanie mukolityczne, przypomina zatem efekty działania acettylocysteliny. Dzięki substancji czynnej śluz zalegający normalnie w drogach oddechowych, a którego produkcja jest wzmożona w przypadku przeziębienia jest większa, staje się mniej gesty i uporczywy. Wydzielina upłynnia się, a nabłonek odzyskuje zdolności oczyszczania powietrza i śluzu z zanieczyszczeń. Pomaga to znacznie w udrożnianiu dróg oddechowych, ich oczyszczaniu i odkrztuszaniu wydzieliny. Mesnę można stosować miejscowo zazwyczaj w postaci sprayu do nosa a jej działanie rozpoczyna się już po kilku minutach od aplikacji. Co ciekawe, mesnę stosuje się również w chemioterapii jako osłonę w leczeniu nowotworu, ponieważ chroni ona błony śluzowe dróg oddechowych i moczowych przed uszkodzeniami w wyniku stosowania drażniących leków.
Wskazania do przyjmowania leku mucofluid
Mucofluid stosuje się w przypadku przeziębień, kataru, ciężkich przypadków zalegania wydzieliny w drogach oddechowych i w chemioterapii w przypadku opisanym powyżej. Generalnie jednak mesna powoduje upłynnienie wydzieliny zalegającej nie tylko w jamie nosowej, ale też w płucach, oskrzelach i tchawicy. Ulotka podaje informacje dotyczące konkretnych wskazań. Zanim zacznie się stosować lek należy skonsultować swoją sytuację zdrowotna z lekarzem, który zdecyduje o możliwości i częstotliwości podawania leku. Lekarz powinien wiedzieć o innych przyjmowanych lekach. Lek mucofluid można stosować u dzieci i u dorosłych do obydwu otworów nosowych, jeśli istnieje taka potrzeba. Należy umocować pojemnik na dozowniku a następnie zdjąć ochronną nasadkę, wprowadzić końcówkę dozownika do otworu nosowego i wcisnąć otoczkę będący pierścieniem na podstawie dozownika. W celu utrzymania higieny należy raz w tygodniu płukać dozownik pod wodą. Nie należy rozpylać płynu w pobliżu oczu.
Jeśli chodzi o przeciwwskazania do stosowania leku to jedynymi przypadkami są ciąża, karmienie piersią oraz astma, ponieważ wówczas możliwe jest pojawienie się skurczu oskrzeli, co jest zjawiskiem niepożądanym. Dodatkowo przeciwwskazaniami są nadwrażliwość na pewne składniki leku oraz stany astmatyczne
Na co uważać stosując mucofluid?
Mucofluid ze względu na swoją substancję aktywną zwiększa ryzyko pogłębienia się stanu astmatycznego. Wynikiem przyjmowania leku może być zatem skurcz oskrzeli. Nie należy obawiać się stosowania leku i jego wpływu na prowadzenie pojazdów mechanicznych i obsługę maszyn. Mucofluid raczej nie wykazuje interakcji z innymi lekami, jednak w przypadku wykonywania testów laboratoryjnych na obecność ketonów i siarczynów możliwe jest zafałszowanie wyników.
Dawkowanie leku mucofluid
Ze względu na formę leku, dawkowanie opisuje się w pompkach. Lek bowiem występuje w formie areozolu. Dawkę ustala lekarz, jednak najczęściej jest to dawka 2 razy dziennie po dwa pstryknięcia do każdego otworu nosowego. Przekraczanie zaleconych dawek nie przyniesie szybszych efektów, wręcz przeciwnie – może spowodować wysychanie błon śluzowych i podrażniać je. Lek można stosować również zależnie od potrzeb – np. w przypadku uczucia zapchania nosa i zwiększonego ciśnienia głowy spowodowanego zaleganiem gęstej wydzieliny.
Działania niepożądane
W przypadku stosowania leku mucofluid możliwe jest wystąpienie skutków ubocznych. Nie są to jednak sytuacje groźne dla zdrowia i życia, zwłaszcza przy racjonalnym stosowaniu leku. Działania niepożądane występują u małego procenta osób stosujących lek, a korzyści ze stosowania leku przewyższają potencjalne ryzyko. Jakkolwiek, do skutków ubocznych stosowania leku zaliczamy: kaszel, podrażnienie śluzówki nosa, skurcz oskrzeli u astmatyków, rumień, wysypkę, pokrzywkę, świąd i obrzęk naczynioruchowy.