Metoda Yuzpe – na czym polega atykoncepcja awaryjna, jakie są skutki tej metody

Kiedy pomimo antykoncepcji coś poszło nie tak większość kobiet decyduje się na dostępną antykoncepcje awaryjną. Współcześnie na rynku jest wiele różnych możliwości od tabletki ellaOne po specjalne preparaty na receptę, jednak żaden nie działa poronnie! Tak samo jest w przypadku metody yuzpe. Jest ona stosunkowo niebezpieczna, jednak część kobiet decyduje się na nią mimo wszystko, gdyż w przeciwieństwie do pozostałych preparatów może nie dopuścić do zapłodnienia niezależnie od cyklu.

Co to jest metoda yuzpe

Metoda yuzpe to jedna z form antykoncepcji awaryjnej lub inaczej antykoncepcji po. Polega na przyjęciu odpowiednio leków antykoncepcyjnych i została wymyślona już w latach 70 dwudziestego wieku przez kanadyjskiego lekarza Yuzpe. Jest to forma antykoncepcji nie powodująca poronienia a jedynie uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka zagęszczając śluz, jednoczenie poprzez zagęszczenie śluzu może w ogóle nie dojść do zapłodnienia, a jeżeli jajeczkowanie się jeszcze nie odbyło to metoda ta powstrzyma jajeczkowanie. Niestety jest to jedna z najbardziej niebezpiecznych metod antykoncepcji.

Metoda yuzpe a antykoncepcja

Jeżeli tradycyjnie stosujemy antykoncepcję mechaniczną to nie ma powodów do obaw przed przyjęciem tabletek. Zupełnie inaczej się to ma jeżeli przyjmujemy doustną antykoncepcję hormonalną lub wkładki domaciczne. Dlaczego? Ponieważ one już wpływają na nasz układ hormonalny i przyjęcie kolejnej porcji hormonów może bardzo zaburzyć cykl i rozregulować naturalną gospodarkę. Z tego względu należy stosować tę metodę jak najrzadziej i w przeciwieństwie do tradycyjnych tabletek „po” metoda yuzpe nie powinna być stosowana częściej niż raz na pół roku!

Na czym polega metoda yuzpe

Metoda yuzpe polega na przyjęciu dwóch tabletek jednego z preparatów (Gravistat125, Microgynon, Ministon, Rigevidon, Stediril30) apo upływie 12 godzin następnych dwóch tabletek. Spowoduje to silne zagęszczenie śluzu w pochwie oraz w macicy oraz jeżeli nie doszło jeszcze do jajeczkowania to do niego nie dojdzie. Metoda ta ma zaledwie około 92% skuteczności i w stosunku do niebezpieczeństwa powikłań nie jest zalecana i propagowana przez lekarzy. Wręcz przeciwnie jest to często metoda wykonywana samemu co sprzyja większej ilości powikłań nawet ze skutkiem śmiertelnym!

Metoda yuzpe a wizyta u lekarza

Część kobiet próbuje wykonywać tę metodę bez nadzoru lekarskiego co najczęściej jest spowodowane brakiem możliwości wizyty lekarskiej lub obaw, a także tego, że lekarze niechętnie stosują tę niebezpieczną metodę. Warto udać się więc do lekarza po może nieco droższe, ale również skuteczniejsze.

Bezpieczeństwo metody yuzpe

Niebezpieczeństwo polega na zastosowaniu potężnej dawki dwuskładnikowych hormonów i nie wiadomo jak organizm na nie zareaguje. Z tego powodu, jeżeli kobieta decyduje się na taką a nie inną formę antykoncepcji jest niezwykle ważne, aby udała się do lekarza i ktoś przy niej był przez co najmniej dobę. Wszystko dlatego, że konsekwencje i negatywne skutki uboczne tej metody mogą doprowadzić do utraty przytomności a nawet zgonu!

Niebezpieczne skutki uboczne metody yuzpe

  • krwawienie z dróg rodnych

  • nudności

  • zawroty głowy

  • utrata przytomności

  • udar mózgu

  • możliwość powstania zatorów

  • komplikacja zatorowo-zakrzepowe

Na co uważać przy metodzie yuzpe

Jeżeli już musisz zastosować tę metodę koniecznie miej przy sobie bliską osobę, która w sytuacji kryzysowej zadzwoni po pogotowie. Poinformuj ją, że jeżeli będzie trzeba wzywać pomoc ma jasno powiedzieć jakie tabletki przyjęłaś. Zwracaj uwagę na takie stany jak: silne nudności i zawroty głowy, drętwienie kończyn – które może być spowodowane zakrzepem, bólami w klatce piersiowej czy nagłą utratą krwi spowodowaną krwawieniem z dróg rodnych, co może przypominać miesiączkę.

Uwaga! Koniecznie odstaw papierosy na czas przyjęcia leków oraz na około tydzień do dwóch od przyjęcia, ponieważ powodują one zagęszczenie krwi i ryzyko udaru lub zakrzepu jest wtedy znacznie większe!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.