Melisa na uspokojenie, bóle i nie tylko

Melisa lekarska znana była już starożytnym Grekom. Od tysiącleci towarzyszy człowiekowi jako lek i przyprawa. Jej właściwości sprawiły, że dzisiaj spotkać ją można niemal na całym świecie w sklepach, aptekach i domowych ogródkach. Ta niewielka roślina zielna najczęściej spożywana jest w formie naparu z liści, czasem jednak spożywa się ją również na surowo ze względu na jej orzeźwiający, cytrynowy zapach. Melisa ma swoje zastosowanie w ziołolecznictwie, kosmetologii, pszczelarstwie i kulinariach. Cóż więc kryje w sobie ta roślina? Czym zdobyła są popularność?

Melisa na skołatane nerwy

Melisa lekarska ma działanie uspokajające. Napar z jej liści pomaga zredukować stres i napięcie emocjonalne. Herbatka z melisy wypita przed snem pomaga spokojnie zasnąć. Jest polecana osobom chorującym na depresję i nerwicę. Stosowana u cierpiących na zespół przewlekłego zmęczenia. Pomimo działania uspokajającego melisa nie otępia. Wręcz przeciwnie, poprawia koncentrację uwagi, pamięć i zdolność do rozwiązywania problemów. Działa regenerująco regulująco na układ nerwowy, zmniejsza objawy demencji starczej i choroby Alzheimera.

Pamiętaj! Domowe metody to nie wszystko

Choć napar z melisy może pomagać w wielu dolegliwościach nie zastąpi on wizyty u lekarza. W razie wystąpienia poważnych objawów chorobowych skontaktuj się ze specjalistą.

Melisa na ból i dolegliwości układu pokarmowego

Napar z melisy działa rozkurczowo na mięśnie gładkie. Pomaga redukować bóle menstruacyjne i bóle głowy. Przynosi ulgę we wzdęciach i ułatwia trawienie ciężkostrawnych pokarmów. Napar z melisy może być stosowany przez kobiety w ciąży. Pomaga się odstresować, wyciszyć i redukuje poranne nudności. Jednocześnie melisa lekarska jest bezpieczna zarówno dla matki jak i jej nienarodzonego dziecka. W okresie przedporodowym należy jednak melisę odstawić ze względu na jej działanie rozkurczowe – może ona opóźnić i utrudnić poród.

Domowe kosmetyki z melisy

Substancje zawarte w melisie lekarskiej mają działanie przeciwwirusowe i odkażające. Przemywanie ust wyciągiem z melisy pomaga w leczeniu opryszczki wargowej, łagodzi jej objawy i sprawia, że znikają szybciej. Zimny kompres z melisy przynosi ulgę po ukąszeniach owadów redukując ból i swędzenie. Płukanie ust naparem z tej rośliny pomaga zwalczać bakterie wywołujące zapalenie dziąseł. Melisy można również używać do płukania włosów gdyż ma ona działanie przeciwłupieżowe. Działa ona również odmładzająco i oczyszczająco na skórę nadając jej przy tym świeży, cytrynowy zapach. Liści melisy można użyć na przykład do kąpieli, aby korzystać zarówno z jej aromatu jak i dobroczynnych właściwości dla zdrowia. Inhalacje z melisy mogą też redukować astmę i reakcje alergiczne.

Melisa w kuchni

Świeży liść tej rośliny ma orzeźwiający zapach przypominający cytrynę i kształt podobny do liścia mięty. Z powodzeniem może zastąpić w kuchni trawę cytrynową. Poza najpopularniejszym zastosowaniem w postaci herbatki melisa lekarska jest świetnym dodatkiem do nalewek, lemoniady, zup czy sałatek. Nalewka z melisy pomoże spokojnie zasnąć, orzeźwiająca lemoniada świetnie nada się na spokojny wieczór po ciężkim dniu. Melisa wspomaga trawienie, zmniejsza wzdęcia i obniża cholesterol, jej zastosowanie w kuchni ma więc też aspekt praktyczny.

Zioła fix Melisa 2g 30 torebek

Gdzie można dostać melisę

Melisa i produkty ją zwierające są powszechnie dostępne w Polsce i na świecie. Susz z jej liści można kupić w wielu sklepach w formie torebek do zaparzania. Na rynku dostępne są również kosmetyki zawierające melisę – kremy, żele, balsamy, tabletki, można kupić je w drogeriach czy aptekach. Do zastosowań kulinarnych i aromatycznych kąpieli najlepsza jest jednak melisa świeża, gdyż taka zachowuje swój cytrynowy zapach i zawiera najwięcej substancji czynnych. W celu zdobycia świeżej melisy można zakupić cała roślinę lub z powodzeniem hodować ją zarówno w doniczce, jak i ogródku. Roślina ta lubi ciepło i dobre nasłonecznienie, pochodzi bowiem z klimatu śródziemnomorskiego. Osoby uczulone na pszczeli jad powinny jednak uważać gdyż kwiaty melisy lekarskiej przyciągają te owady.

Ciekawe! Nazwa „melisa”

Imię to nosiła jedna z nimf i oznacza ono pszczołę. Melisa jest rośliną miododajną a jej kwiaty przyciągają pszczoły.

Zagrożenia związane ze stosowaniem melisy

Melisa lekarska jest wyjątkowo bezpieczna w użyciu. Nie wywołuje skutków ubocznych przy długotrwałym stosowaniu. Nie jest też uzależniająca. Przy zastosowaniu zbyt dużej dawki może jednak dać pewne skutki uboczne jak na przykład rozdrażnienie lub otępienie, nie występują one jednak przy normalnym dawkowaniu. Na melisę lekarską można być też uczulonym i należy wtedy unikać zarówno spożywania jak i stosowania zewnętrznego preparatów zawierających tę roślinę. Melisa zasadniczo jest jednak znacznie bezpieczniejsza od typowych leków uspokajających, stosowana prawidłowo nie upośledza funkcjonowania uwagi i sprawności motorycznej, nie wpływa więc na sprawność wykonywania zadań jak na przykład prowadzenie pojazdu.

Melisa lekarska niezbędna w domowej apteczce

Melisa lekarska jest niezastąpiona w każdej domowej apteczce. Jest produktem naturalnym, ziołowym i bardzo bezpiecznym. Powszechnie dostępna i hodowana przez lata była doceniana jako ważna roślina lecznicza. Jej szerokie zastosowanie i stosunkowo nietrudna uprawa sprawiły, że dziś jest łatwo i niedrogo dostępna niemal na całym świecie. Melisa może zastąpić tabletki nasenne, uspokajające, przeciwbólowe i rozkurczowe. Działa przy tym pozytywnie na żołądek i wątrobę. To naturalny lek któremu można zaufać i bez obaw stosować go gdy zajdzie taka potrzeba.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.