MDMA czyli ekstazy – zagrożenie zdrowia spowodowane przyjmowaniem i przedawkowaniem

MDMA czyli inaczej extasy, jako związek chemiczny określane są nazwą 3,4Metylenodioksymetamfetamina i jest to pochodna amfetaminy. Z tego powodu podczas badania krwi, śliny lub moczu na obecność amfetaminy po stosowaniu MDMA wynik prawdopodobnie będzie pozytywny, czyli będzie fałszywie potwierdzał stosowanie narkotyków takich jak amfetamina lub metaamfetamina. Chociaż MDMA jest dopiero 18 na liście najbardziej uzależniających i niezdrowych używek nie jest on czymś po co warto sięgać, gdyż jest to dosyć szkodliwy narkotyk, który może pogorszyć obecny stan zdrowia.

Co to jest MDMA – krótka historia

MDMA zostało „wynalezione” pierwszy raz w 1912 roku w niemieckich laboratoriach i skupiło na sobie uwagę psychologów i psychiatrów. Ci wierzyli, że ekstazy mogą pomagać w leczeniu problemów psychologicznych, takich jak traumy, ale również spłycenia emocjonalnego, ponieważ ekstazy pozwala na pobudzenie takich uczuć jak miłość do ludzi, chęć dzielenia się emocjami. Szybko jednak zauważono, że po jakimś czasie efekt jest odwrotny, a wielu pacjentów nadużywa tego środku.

MDMA działa w podobny sposób co pochodne amfetaminy na ludzki mózg, pobudzając go, sprawiając, że czuje się dobrze, prawdopodobnie wywołując podniesienie poziomu serotoniny. Jednak późniejszy „zjazd” chociaż lżejszy niż po tak silnych narkotykach wciąż niesie nieprzyjemne konsekwencje.

Jak wygląda MDMA

MDMA najczęściej przypomina pudrowe cukierki i może być z nimi pomylone. Są nawet różnokolorowe. Zdarza się jednak, że są one również w formie kryształków i mogą kojarzyć się wtedy z poważniejszymi narkotykami. Chętniej i częściej są jednak w formie „cukierków” przez co chętnie są nieco podrabiane, a wtedy nie wiadomo czy substancją zamienną jest cukier puder czy toksyny, które faktycznie mogą zrobić krzywdę.

Działanie MDMA

Od momentu spożycia ekstazy jej efekt może się utrzymywać od 2 do nawet 5 i 6 godzin, w zależności od personalnych cech organizmu, ale również dawki, jaka została przyjęta. Efekt w zależności od formy przyjęcia może pojawić się po 20 minutach lub nawet od godziny do dwóch od spożycia. Oprócz tego osoby mają specyficzny sposób odbioru świata, najczęstszymi opisami są odczuwanie zwiększonej przyjemności z aktywności, zarówno zwykłego wysiłku fizycznego, ale również z aktywności seksualnej. Czasem też osoby mają specyficzne odczucia muzyki, dźwięków i tak dalej. Najczęstsze stany to:

  • euforia
  • zmniejszone poczucie łaknienia
  • ogólna radość
  • poczucie więzi ze światem lub z ludźmi
  • potrzeba okazywania euforycznych stanów, miłości do innych ludzi
  • przypływ energii i „siły życiowej”

Ale również

  • problemy z widzeniem
  • błędny osąd sytuacji niebezpiecznych poprzez nadmierną euforię
  • silniejsze odczuwanie bodźców fizycznych

Po czym poznać że ktoś brał MDMA

Po samym zachowaniu często ciężko poznać, że ktoś wziął konkretnie MDMA, jeżeli było ono czyste. W przeciwnym wypadku mogą pojawić się inne objawy i efekty brania innych narkotyków, które również mogą wskazywać, że osoba wzięła coś innego niż twierdzi, że brała. Najczęściej jednak nadmierną euforię, bez konkretnego powodu stosunkowo łatwo zaobserwować. Dzień po wzięciu ekstazy osoba ma tak zwany zjazd, który objawia się typowym spadkiem szczęścia lub po prostu „dołem”.

Oprócz tego można wykonywać testy na obecność amfetaminy, które jeśli wyjdą i tak nie są jednoznaczne. Dzieje się tak ponieważ ekstazy jest pochodną tej substancji i we krwi, ślinie czy moczu krążą metabolity tych substancji, które są takie same dla amfetaminy i MDMA, a zatem badanie będzie wskazywać na wzięcie środka podobnego lub samej amfetaminy. Stąd badanie będzie zakłamane i nie da się fizycznie stwierdzić, czy taka osoba brała amfetaminę czy nie.

Skutki uboczne MDMA

Głównym skutkiem ubocznym jest nagły spadek serotoniny około 24 godzin po wzięciu ekstazy. Oznacza to często niechęć do życia, ospałość, rozdrażnienie, brak poczucia celu, problemy z samooceną i ogólne pogorszenie stanu psychicznego. Czasem dochodzą do tego zawroty głowy i nudności, a wszystkie objawy mogą utrzymywać się do 48 godzin po zażyciu. Z czasem potrzeba więcej ekstazy, a zatem i gorsze są po niej „zejścia”.

Oprócz tego skutkami ubocznymi może być zagrożenie życia, jeżeli cierpimy na choroby serca, lub jeżeli narkotyk nie był czysty, a z dodatkami nieznanych substancji nieznane będą również skutki uboczne.

Zagrożenie życia spowodowane MDMA

Ekstazy podnosi ciśnienie, a także powoduje przyspieszoną akcję serca, która jest zwykłym objawem wysokiego poziomu serotoniny i podniecenia. Niestety jest to niezwykle niebezpieczne dla osób, które przeszły zawał lub mają jego ryzyko. Również osoby z nadciśnieniem będą bardzo narażone na wręcz śmiertelne skutki zażycia MDMA. Środek ten może spowodować problemy z krążeniem i sercem nawet u osób zdrowych powodując migotanie komór.

Przedawkowanie i jego objawy

Niestety ekstazy może zostać przedawkowane ze względu na różny odbiór osobniczy tej substancji. Część osób może być bardziej oporna i zażyje więcej narkotyku co może spowodować przedawkowanie, ale także część osób stosując „właściwą” proporcje może być czuła na ten związek chemiczny i również spowoduje to bardzo negatywne efekty. Objawów przedawkowania jest wiele i zależą zupełnie od organizmu, jednak da się wyróżnić takie jak:

  • drgawki
  • śpiączka
  • hipertemia
  • migotanie komór
  • zawał
  • hiponatremia (która może spowodować zgon poprzez szybką utratę płynu czyli odwodnienie)
  • tachykardia
  • napady padaczkowe
  • zespół serotoninowy
  • utraty pamięci krótko i długo trwałej, które mogą skończyć się trwałą amnezją lub minąć

Uzależnienie od ekstazy

Chociaż ekstazy jest niezbyt uzależniającym środkiem gdyż na liście środków uzależniających jest dopiero na 18 miejscu, a nad ekstazy jest alkohol i tytoń. Jest uzależniająca na zasadzie mechanizmu psychologicznego, czyli kiedy zaczyna się zjazd i jest źle mamy ochotę na kolejną dawkę, która spowoduje przypływ serotoniny, a zatem i szczęścia. Jest to uporczywe i ciężkie do przełamania uzależnienie, gdyż sprawia nam dużą przyjemność.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.