Mącznica lekarska obecnie jest pod ścisłą ochroną ze względu na zbyt duże wyniszczenie jej przez pozyskiwanie jako surowca leczniczego. Dawniej występowała na licznych obszarach polski, jednak dzisiaj dużo trudniej ją znaleźć i jedyną legalną formą zdobycia jej jest zakup w aptece suszu z liści lub specjalnych tabletek. Do dzisiaj jest stosowana do leczenia nie ostrych stanów zapalnych pęcherza, ale nie tylko. Jednak aby ją stosować trzeba się dobrze przygotować, gdyż jej przedawkowanie może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia.
Czym jest mącznica zielarska
Mącznica zielarska to nieduży krzew, który jest wiecznie zielony, oznacza to, że jej liście nie opadają ani nie zostają zmienione jak u zwykłych liściastych drzew czy krzewów. Jej liście są skórzaste i dosyć twarde przez co dosyć łatwo ją rozpoznać. Najczęściej można ją znaleźć na łąkach i sucharach, gdzie wystawione na dużą ilość słońca płożą się po ziemi odrastając w górę na około pół metra. Jej nazwa pochodzi od mącznego owocu który wydaje. Zarówno jej liście jak i owoce mogą być stosowane w ziołolecznictwie, jednak zdecydowanie lepszym surowcem od owoców są liście.
Pamiętaj! Dawkowanie mącznicy
Nie zapominaj, że mącznica to bardzo silne zioło i koniecznie trzeba stosować się do jej dawkowania oraz pod żadnym pozorem nie przedawkować!
Zastosowanie
Jak już było wspomniane suszone liście są używane w ziołolecznictwie. Ze względu na zdecydowanie większe ilości aktywnych składników w liściach niż w owocach są one chętniej i lepiej wykorzystywane. Owoce mącznicy są znacznie rzadziej wykorzystywane, gdyż tych substancji zawierają znacznie mniej a zatem trzeba ich spożyć znacznie więcej, co przy zanikających naturalnych siedliskach jest bardzo trudne do spełnienia.
Właściwości mącznicy zielarskiej
Mącznica lekarska ma wiele właściwości, które są chętnie wykorzystywane nie tylko w ziołolecznictwie, ale również jej wyciągi można spotkać w innych lekach aptecznych. Ma ona bowiem działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, ściągające, a co więcej moczopędne przez co bardzo często wykorzystywana jest w leczeniu chorób pęcherza. Jednak aby mącznica mogła skutecznie działać potrzeba zachowywać w trakcie leczenia odpowiednie środowisko – środowisko alkaliczne, które możemy uzyskać spożywając dużo wody mineralnej lub roztworów sody, które i tak będą szybciej wypłukiwane dzięki właściwościom mącznicy zielarskiej.
Mącznica zielarska na zapalenie pęcherza i choroby nerek
Mącznica zielarska najczęściej stosowana jest jako środek leczniczy nieostrych i nie przewlekłych stanów zapalnych pęcherza oraz nerek. W tym celu najlepiej skonsultować się z lekarzem, gdyż jest to niezwykle mocne ziele, które źle stosowane może powodować wiele niepożądanych skutków ubocznych. Najczęściej zaleca się stosowanie napary poprzez picie go 3 razy na dobę po łyżce stołowej lub przyjmowanie nie więcej niż 1g substancji aktywnej w tabletkach.
Mącznica zielarska przy innych chorobach
Co więcej mącznica lekarska jest wykorzystywana przy leczeniu chorób gruczołu krokowego u mężczyzn, jednak zanim podejmiemy się takiej kuracji konieczna jest konsultacja z lekarzem. Mącznica zielarska nie może być jednak stosowana jako środek zapobiegawczy, jedynie lekarz powinien określić czy wolno nam ją przyjmować. Bywa również stosowana jako lek przeciwbiegunkowy.
Dawkowanie mącznicy zielarskiej
Dawkowanie mącznicy musi być niezwykle dokładne, jej przedawkowanie może być niebezpieczne nie tylko dla zdrowia, ale również dla życia osoby ją stosującej. W przypadku stosowania wywaru należy zaparzyć 20 gram suszonych liści około 250 ml wody, taki wywar należy popijać po stołowej łyżce do maksymalnie 5 razy na dobę! Optymalnym okresem leczenia jest czas 7 dni, jednak pod żadnym pozorem nie należy przekraczać 14 dni leczenia, gdyż może to skończyć się bardzo źle!
Ciekawe! Domowe kosmetyki z mącznicą
Mącznica ma silne działanie przeciwbakteryjne i ściągające dlatego chętnie używana jest w kosmetyce, możesz z niej zrobić domowy tonik!
Sposób przygotowania mącznicy do spożycia
Mącznica lekarska może być stosowana zarówno jako napar powstały z ugotowanych suszonych liści, ale także może być przyjmowana w formie specjalnych tabletek dostępnych w niemal każdej aptece. Tabletki są znacznie wygodniejsze, gdyż nie trzeba z nich przygotowywać wywaru, z kolei z suszu konieczne jest przygotowanie wywaru: 20gram liści zalać 250ml wody, zagotować i zostawić do ostygnięcie. Przechowywać w chłodnym pomieszczeniu nie dłużej niż dobę.
Mącznica lekarska w kosmetyce
Ze względu na swoje właściwości antyseptyczne, antybakteryjne oraz ściągające jest chętnie wykorzystywana nie tylko w roślinnej kosmetyce, ale również w kosmetykach drogeryjnych. Co ciekawsze nie musimy koniecznie kupować drogich leków aptecznych czy drogeryjnych, aby stworzyć swoje w pełni najlepsze kosmetyki!
Domowe kosmetyki z mącznicy lekarskiej
Jeżeli lubisz komponować własne kosmetyki to mącznica lekarska będzie idealnym składnikiem na otwarte pory oraz dla skóry z niedoskonałościami. Z wywaru można stworzyć domowy tonik do przecierania i oczyszczania skóry. Jeżeli mamy ochotę na krem czy maseczkę lepiej nadadzą się pastylki z wyciągu z mącznicy, które rozkruszone możemy dodać do różnych olei aby powstał krem lub do maseczki z glinki, z jogurtu i tym podobnych!
Kawon liść mącznicy 50g
Przedawkowanie mącznicy lekarskiej
Mącznica lekarska jest niezwykle silnym lekiem pomimo że może wydawać się nam łagodna jest ziołem z którym należy niezwykle uważać. Przedawkowanie może skończyć się nie tylko anemią, ale również niedokrwistością żołądka lub nawet krwiomoczem. Pierwszymi objawami przedawkowania mącznicy są:
- ostre nudności i wymioty
- bóle brzucha
- krwiomocz
- uczucie słabości
Przeciwwskazania do stosowania mącznicy lekarskiej
Jest wiele przeciwwskazań do stosowania mącznicy lekarskiej. Przede wszystkim w okresie ciąży i karmienia piersią raczej odradza się jej stosowanie, jedyną możliwością jest po dokładnej konsultacji z lekarzem prowadzącym najlepiej ginekologiem. Oprócz tego przeciwwskazaniami do jej stosowania są: nieżyt żołądka, niedawne operacje, choroby przewlekłe nerek, uszkodzenie żołądka.
Uważaj! Zbieranie mącznicy zielarskiej na własną rękę!
Nie zapominaj, że mącznica lekarska jest pod ścisłą ochroną, przez co zbieranie jej na dziko jest zakazane i obłożone wysokimi karami za naruszenie tego zakazu. Jedyną możliwością, aby móc zbierać dzikie liście jest uzyskanie specjalnego pozwolenia, o które wcale łatwo nie jest. Wtedy należy również pamiętać, że liście są wieloletnie przez co jeśli rosną w okolicy miejsca zanieczyszczonego to mają w sobie dużo skumulowanych zanieczyszczeń i mogą być bardziej trujące niż lecznicze!