Lewatywa-czym jest, w jakim celu się wykonuje, rodzaje lewatyw, zdrowie, wskazania i przeciwwskazania

Nie raz słyszy się o lewatywie w kontekście diet czy zdrowego i higienicznego trybu życia.  Lewatywa była już znana 3500 lat temu i do dziś posiada grono zagorzałych zwolenników takich jak Madonna, Paris Hilton, John Lennon czy Britney Spears. Zabieg ten był znany w Egipcie, Grecji, Indiach czy Chinach. Wielbicielem lewatywy jako metody leczenia był Hipokrates.

Jak przeprowadzić lewatywę?

Lewatywa jest zwykle łączona z medycyną naturalną, która oferuje różne sposoby oczyszczania organizmu. Lewatywa polega na regularnym przepłukiwaniu jelita grubego za pomocą specjalnego wlewnika wprowadzającego płyn do okrężnicy. Ma to pomóc w rozpuszczeniu zalegających resztek pokarmu oraz wszelkich złogów czy kamieni. Według przeciwników lewatywa prowadzi do zniszczenia zdrowej mikroflory. Natomiast zwolennicy twierdzą, że współczesny tryb życia, przyjmowany pokarm czy przyjmowane leki sprawiają, że nasza mikroflora jelit jest naruszona i wymaga pomocy w oczyszczaniu organizmu oraz jelit. Dodatkowo konieczna jest regeneracja wyjałowionych jelit poprzez suplementację produktami zawierającymi żywe kultury bakterii.

Wpływ lewatywy na organizm

Lewatywa posiada wiele pozytywnych aspektów dla ludzkiego organizmu. Przede wszystkim regularnie wykonywana lewatywa:

  • likwiduje zatwardzenia(poprawia motorykę jelit),
  • usuwa pasożyty, które żyją w jelicie,
  • usuwa również grzyby, produkty fermentacji i wszelkie zgnilizny,
  • ma wpływ na oczyszczanie krwi,
  • wspomaga pracę wszystkich organów,
  • poprawia układ odpornościowy człowieka,
  • pozytywnie reguluje wagę ciała,
  • a nawet eliminuje problemy skórne i bóle głowy.

Przeciwwskazania do wykonania lewatywy

Zabiegu płukania okrężnicy(lewatywy) nie powinno się wykonywać w sytuacji, gdy pacjent:

  • cierpi na uchyłkowatość jelita grubego i wewnętrzne hemoroidy,
  • choruje na wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
  • ma wykryte zmiany nowotworowe na ściankach okrężnicy,
  • choruje na serce lub niewydolność nerek,
  • przeszedł operacje jelita.

Zasady obowiązujące przy wykonywaniu lewatywy

Trzymanie się określonych zasad dotyczących lewatywy zapewni bezpieczeństwo i skuteczność zabiegu. Przede wszystkim należy pilnować, aby w trakcie wykonywania lewatywy woda nie przekroczyła właściwej temperatury. Według ustalonych już zasad woda do zabiegu powinna mieć temperaturę naszego ciała, czyli 36 stopni Celsjusza – 38 stopni Celsjusza, a maksymalnie 40 stopni C. Przekroczenie tej temperatury może skutkować zniszczeniem błony śluzowej odbytu.

Kolejna zasada dotyczy ilości płynu używanego do lewatywy. Osoby, które dopiero rozpoczynają wykonywanie tego zabiegu powinny zastosować 0,5 l wody po czym stopniowo zwiększać ilość płynu. Jednakże należy pamiętać, aby nie przekroczyć ilości 1–1,5 litra wody. Poza tym ważne jest, że narzędzia niezbędne do wykonania lewatywy są łatwo dostępne i tanie. Do zabiegu należy zakupić:

  • irygator inaczej wlewnik 1,5–2l,
  • płyn, który może być z dodatkiem soli, soku z cytryny, herbaty ziołowej, kawy, oliwy czy innego płynu,
  • koc, ręcznik lub mata do leżenia, może być także poduszka pod głowę,
  • zegarek do odmierzania czasu,
  • preparat z probiotykiem.

Wykonanie lewatywy od początku do końca

Pierwszym krokiem do wykonania lewatywy jest napełnienie worka na płyn wodą w ilości około 2 litrów. Następnie najlepiej na podłodze trzeba rozłożyć koc, matę czy tylko ręcznik i położyć się na boku. Końcówka wężyka powinna być posmarowana wazeliną, po czym można wprowadzić go do odbytu na długość około 8 cm rurki. Następnie wystarczy odblokować dostęp wody z woreczka do wężyka i pozwolić na wlew wody do jelit. Po wprowadzeniu całego płynu należy umyć końcówkę i położyć się oraz wykonać delikatny masaż brzucha(zgodnie ze wskazówkami zegara). Po kilku minutach można wstać i wykonać lekkie podskoki, które doprowadzą do wypróżnienia. Po tak przeprowadzonej lewatywie z jelit usuniemy kamienie kałowe, piasek, śluz, strzępy i inne nieczystości.

Jaka jest najlepsza pozycja do wykonania lewatywy?

Lewatywa może być wykonana nawet w wannie. Najważniejsze jest, aby zapewnić przechył ciała na lewą stronę, gdzie zlokalizowany jest wyjściowy fragment jelita. Można również uklęknąć i oprzeć się na łokciach. Możliwe jest także leżenie na plecach z nogami zgiętymi w kolanach czy opierać stopy o ścianę a biodra unieść. Pozycja zależy tylko od konkretnej osoby i jej komfortu wykonania zabiegu.

Jak często zaleca się wykonywanie lewatyw?

Dla osób początkujących zaleca się przeprowadzanie lewatyw w pierwszym tygodniu nawet codziennie, jeśli to możliwe, w drugim tygodniu w co drugi dzień, w trzecim tygodniu co trzeci dzień. Natomiast już od czwartego tygodnia wystarczy wykonanie lewatywy raz na tydzień.

Jakie są rodzaje lewatyw?

Zwolennicy oczyszczania jelit wyróżniają przede wszystkim lewatywę oczyszczającą(urynową) i leczniczą(kawową). Według Małachowa(książka „Oczyszczanie organizmu”) uryna to najlepszy środek do oczyszczania jelit. Według niego taka lewatywa dzięki swoim właściwościom oczyszcza ścianki jelit, niszczy patogenną mikroflorę bez naruszenia tej właściwej i nie podrażnia błony śluzowej jelita.

Lewatywa kawowa-lecznicza

Z kolei o lewatywie kawowej same superlatywy potwierdzał  doktor Gerson, który wprowadził ją do stworzonej przez siebie kuracji antynowotworowej. Do tej lewatywy powinno się używać kawy mielonej średnio lub lekko palonej. Do tego rodzaju lewatywy nie wolno stosować kawy rozpuszczalnej. Zarówno jeden jak i drugi rodzaj lewatywy powinien być poprzedzony zwykłą lewatywą oczyszczającą. Według ekspertów lewatywa kawowa ma działanie przeciwbólowe oraz energetyzujące. Należy jednak pamiętać, że terapia Gersona oprócz lewatywy zakłada picie dużych ilości soków owocowych i warzywnych.

Ostatni etap lewatywy

Oczywiście jak każdy inny środek czy zabieg lewatywa powinna być stosowana z umiarem i rozwagą, gdyż wszystko w nadmiarze szkodzi. Według Gersona na jedną lewatywę powinno przypadać 3 szklanki soku. Należy także pamiętać o suplementacji probiotykiem po lewatywie. Pozwoli to na uzupełnienie flory jelitowej. Po każdej lewatywie pojawia się uczucie ulgi i lekkości.

Lewatywa jest tanim i powszechnie dostępną metodą, która wzmacnia nasze zdrowie. Jednakże w trakcie zabiegu z jelita wypłukiwane są zarówno dobre i złe bakterie. Z tego powodu konieczne jest uzupełnienie mikroflory jelit, aby mogły prawidłowo pracować. Najlepiej jest stosować probiotyk w kapsułkach, które rozpuszczają się w jelicie i dobre bakterie nie są  niszczone przez kwasy żołądkowe.

Efekty stosowania lewatywy

Regularne stosowanie lewatyw pozwoli na pozbycie się takich problemów zdrowotnych jak:

  • nawracające bóle głowy,
  • źle pracująca wątroba,
  • poprawa sprawności pracy jelit i układu trawiennego,
  • alergie czy wypryski,
  • stany depresyjne i nerwowe,
  • brak energii,
  • kłopoty z cerą,
  • pomoc przy takich stanach jak przeziębienie, choroby wirusowe, bakteryjne i inne.

Według osób stosujących lewatywę przynosi ona korzyść całemu organizmowi.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.