Ból głowy. Coś, co raz na jakiś czas spotyka każdego człowieka. Bywa, że jest tak uciążliwy, że nie daje zasnąć, pracować i normalnie żyć. Przyczyn bólu głowy jest wiele i często mogą być zwiastunem poważniejszej dolegliwości. W jaki sposób radzić sobie z bólem i czym go leczyć? Tego wszystkiego dowiesz się z tego tekstu.
Trzy rodzaje bólu głowy
Wyróżniamy trzy rodzaje bólów głowy, które różnią się intensywnością oraz umiejscowieniem:
- Ból migrenowy
Najczęściej skoncentrowany jest w okolicach skroni. Jest bardzo nieprzyjemny, ponieważ ma charakter tętniący i narastający. Objawia się swoistego rodzaju atakami. Ten rodzaj bólu może trwać nawet do 72 godzin. Oprócz dolegliwości bólowych osoba cierpiąca na migreny ma również światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięk oraz nierzadko nudności. Migreny są ostatnimi czasy bardzo popularne ze względu na stresujący tryb życia, jaki prowadzimy.
- Bóle napięciowe
Charakteryzują się symetrycznym położeniem. Bardzo często obejmują całą powierzchnię głowy. W odróżnieniu od migreny ból napięciowy jest odczuwany jako ciągłe uciśnięcie. W jego przypadku nie występują również typowe dla migreny światłowstręt i dźwiękowstręt. Napięciowe bóle głowy mają również to do siebie, że uniemożliwiają jakąkolwiek aktywność fizyczną. Przy najmniejszym ruchu zdają się narastać.
- Ból klasterowy
Ten rodzaj bólu głowy zazwyczaj dotyczy mężczyzn między 20 a 40 rokiem życia. Z wywiadów przeprowadzonych z osobami, które kiedykolwiek się z nim zmagały, wiemy że jego przebieg jest nagły a odczucie bólu bardzo silne. Ból koncentruje się w okolicach oczodołów i szczęki. Szybko jednak narasta i promieniuje na połowę twarzy. Przy tej dolegliwości można spotkać się z łzawieniem, nudnościami, obrzękiem powiek i zatkanym nosem. Ból typu klastrowego może trwać od kwadransa do nawet kilkudziesięciu minut. Jego cechą charakterystyczną jest to, że stosunkowo szybko ustępuje.
Jakie są przyczyny bólu głowy?
Przyczyny bólu głowy dzielone są na pierwotne i wtórne. Pierwotne to takie, których nie da się wytłumaczyć z medycznego punktu widzenia. Przyczyny pierwotne towarzyszą migrenom oraz napięciowym bólom głowy. W przypadku przyczyn wtórnych możemy już wyróżnić powód dolegliwości oraz powiązać go z innym rozwijającym się w organizmie schorzeniem.
Najpopularniejszymi przyczynami bólu głowy są:
- niedobór snu,
- zbyt mała ilość świeżego powietrza,
- przebywaniem w hałasie,
- niedostateczne nawodnienie organizmu,
- długotrwały stres,
- uraz głowy lub szyi,
- zapalenie zatok, nadciśnienie,
- gorączka,
- leki lub inne substancje psychoaktywne.
Jak radzić sobie z bólem głowy?
Przede wszystkim nie ma co czekać, na to aż dolegliwość przejdzie samoczynnie. W przypadku nagłego bólu głowy zaopatrz się w lek przeciwzapalny lub lek przeciwgorączkowy. Dzięki nim poradzisz sobie szybko z bólem i na powrócisz do normalnego funkcjonowania. Jeżeli chodzi o to, jaki lek na ból głowy będzie dla Ciebie najlepszy, to wiele zależy od indywidualnych uwarunkowań. Odradzamy duże dawki, ponieważ zazwyczaj są o wiele wyższe niż to, czego potrzebujesz.
Dobry lek na ból głowy? Zdecyduj się na klasykę!
Nie od dzisiaj wiadomo, że sprawdzone rozwiązania są najlepsze. Właśnie dlatego nie warto testować na sobie nowych i niepewnych leków, które krzyczą z reklam telewizyjnych, kusząc ładnymi opakowaniami. Wybierz sprawdzony przez lata lek na ból głowy! Pamiętaj, że w przypadku tej dolegliwości liczy się czas reakcji. Działaj tak, by szybko pozbyć się bólu.
Ból głowy może być czasami tak silny, że nie pomagają żadne leki. Co wtedy zrobić? Przede wszystkim nie panikować. Jeżeli czujesz, że nie poradzisz sobie z dolegliwością, zgłoś się do lekarza. Pomoże on ustalić przyczyny bólu oraz przepisze lek przeciwzapalny lub przeciwgorączkowy, który szybko Ci pomoże. Pamiętaj również, że z pozoru zwyczajny ból głowy może czasami być oznaką poważniejszej choroby. Nie bagatelizuj żadnych objawów i zareaguj, jak najszybciej się da. Twoje życie nie musi być podporządkowane bólowi głowy. Jest przecież tyle sposobów na poradzenie sobie i pozbycie się tej uciążliwej przypadłości. Wystarczy tylko nie panikować i racjonalnie podejść do sprawy. To łatwiejsze niż myślisz. Przekonaj się na własnej skórze i wybierz lek na ból głowy, który Ci pomoże.