Leczenie kanałowe – na czym polega i kiedy powinno się je wykonać

Leczenie kanałowe zębów nie należy do najprzyjemniejszych niestety czasem to jedyna szansa na uratowanie zęba. Chociaż może wydawać się to dla niektórych nierozsądne, to czasem lepiej jest zachować ząb nawet jeśli nie będzie miał on części żywej w swojej szczęce. Powodem do tego może być na przykład potrzeba zakładania protezy, która utrzymuje się na tym zębie, którego będziemy leczyć kanałowo. Na czym polega i jakie są konsekwencje leczenia kanałowego o tym w dalszej części artykułu.

Na czym polega leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe lub inaczej leczenie endodontyczne polega na usunięciu części żywej z korzeni zęba. Oznacza to, że trzeba usunąć wewnętrzną część zęba która jest zainfekowana bakteriami i jest przyczyną choroby i bóli zęba. Jest to niezwykle skomplikowany zabieg gdyż często potrzebny jest do tego specjalistyczny sprzęt jak rentgen czy mikroskop, aby dokładnie widzieć usuwane części zęba. Po usunięciu miazgi zęba wypełnia się miejsce specjalnymi środkami, które nie przepuszczają bakterii, dzięki czemu nie dojdzie do ponownej infekcji. Tego typu zabieg może wydłużyć „życie” zęba nawet o ponad dziesięć lat!

Kiedy udać się na leczenie kanałowe

Do dentysty powinno się chodzić regularnie, kiedy wszystkie zęby są zdrowe i poleczone wypada zjawiać się u dentysty na przegląd chociaż raz na rok dzięki czemu możemy uniknąć nie tylko tak przykrych zabiegów jak leczenie kanałowe, ale też szybciej reagować a dzięki temu mniejsze będą potrzeby na leczenie konkretnych zębów.

Objawy sugerujące, że konieczne będzie leczenie kanałowe

Chociaż ostatecznie stwierdzić to powinien dentysta jest kilka objawów, które powinny skłonić Cię do jak najszybszej wizyty u dentysty lub endodonty. Są to:

  • silny ból zęba, który w skrajnych przypadkach może powodować omdlenia i utrudniają funkcjonowanie

  • zaczerwienienie wokół zęba i dziąseł

  • opuchlizna dziąseł, a nawet całego policzka

  • może występować podwyższona temperatura jako objaw walki organizmu z bakteriami

Przebieg leczenia kanałowego – czy leczenie kanałowe boli

W zależności od tego, gdzie znajduje się ząb i w jakim stanie jest pacjent możliwe jest wykonanie zabiegu pod pełną narkozą, jednak należy się liczyć z kosztami takiego leczenia. Przeważnie leczenie odbywa się pod silnym znieczuleniem miejscowym. Współcześnie znieczulenia są na tyle silne, że ból nie powinien być odczuwalny.

Etap pierwszy

Po znieczuleniu lekarz „otwiera” zęba co oznacza przewiercenie się do kanału nerwowego (stąd też bierze się nazwa operacji), w zależności od stanu zębiny (czyli kanału nerwowego) lekarz podaje odpowiednie środki. Dla osób przebywających w otoczeniu dentysty jest to najmniej przyjemny etap ze względu na silny odór spowodowany chorą tkanką zęba.

Etap drugi

Kolejnym etapem jest wyczyszczenie kanałów z miazgi czyli oczyszczenie kanałów z ich żywej części. To z kolei najbardziej nieprzyjemny etap dla pacjenta podczas zabiegu. Po wybraniu miazgi osusza się bardzo dokładnie kanały i po wysuszeniu wpuszcza się specjalny środek izolujący, który zastępuje żywą tkankę i jednocześnie ma służyć temu, żeby nie dochodziło do przepuszczenia bakterii. Dzięki temu etapowi ząb jest w stanie jeszcze długo utrzymać się w jamie ustnej jako zdrowy ząb, ale określany jest jako martwy.

Etap trzeci

To ostatni etap leczenia kanałowego i polega on na osuszeniu środka wypełniającego oraz odbudowania ubytku w zębie spowodowanego otwieraniem go. To najszybszy etap i nie powinien być już specjalnie nieprzyjemny, gdyż pozostaje jedynie odbudować ząb, ukształtować go i oszlifować aby nie kaleczył języka.

Jak przygotować się do leczenia kanałowego

Do leczenia kanałowego nie potrzeba się specjalnie przygotowywać. Jedynym co jest potrzebne to wywiad medyczny przeprowadzony przez dentystę oraz specjalne zdjęcie rentgenowskie chorego zęba, aby dentysta wiedział co i jak ma leczyć. Nie ma się jednak o co martwić, ponieważ wystarczy przyjść do dentysty z bolącym zębem a on dalej skieruje na zdjęcie, jeżeli będzie podejrzewał, że konieczne będzie leczenie kanałowe.

Czy warto leczyć zęba kanałowo

To decyzja przeważnie do omówienia ze swoim dentystą. Czasami ząb jest nie do odratowania i jest bardziej przeszkodą niż elementem potrzebnym. Są jednak sytuacje, kiedy warto zdecydować się na leczenie kanałowe aby uratować zęba. Nie trzeba wtedy wstawiać implantów oraz sztucznych zębów.

Powikłania po leczeniu kanałowym

Leczenie nie zawsze bywa skuteczne i czasami pojawiają się powikłania, bywa, że próba uratowania zęba się nie powiodła i konieczne będzie usunięcie zęba pomimo leczenia kanałowego. Są powikłania, które mogą utrudniać już w trakcie zabiegu i są nimi:

  • przedziurawienie lub dziurawe ściany kanału uniemożliwiające poprawnie wypełnienie go substancją sztuczną

  • skruszenie się zęba

  • powstanie ropnia w okolicy zęba, opuchlizny i innych zmian, które lekarz uzna za niebezpieczne do dalszego prowadzenia leczenia

  • niemożliwość dotarcia do dalszej części kanału z powodu braku tak zwanego światła

Jest również grupa powikłań po zabiegu z powodu których należy udać się jak najszybciej do swojego dentysty. Ważne jest aby był to ten sam lekarz co poprzednio, aby wiedział co dokładnie było robione w zębie. Są to:

  • nie gojenie się zęba

  • opuchlizna zęba lub nawet szczęki

  • wyraźny ból utrzymujący się dłużej niż trzy dni

  • dostanie się płynu usuwającego nerw poza miejsce docelowe, często konieczne jest leczenie antybiotykiem

Przeciwwskazania do leczenia kanałowego

Nie ma powodu do obaw, nie ma stałych przeciwwskazań do leczenia kanałowego. Większość z nich wymaga jedynie odłożenia ich na jakiś czas. Nie często również spotyka się alergię na środki stosowane do leczenia kanałowego. Z tego powodu główną przyczyną odłożenia na jakiś czas leczenia kanałowego najczęściej jest niedojrzałość nerwów u dzieci, wtedy trzeba poczekać aż nerw wykształci się do końca.

Wyjątkiem są zwapnienia powstające u ludzi starszych, które mogą powodować uniemożliwienie przeprowadzenia leczenia, a w konsekwencji częściej lepiej jest usunąć ząb niż narażać pacjenta na niepotrzebne koszta i stres.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.