Laserowa korekcja wzroku – na czym polega zabieg, kiedy i kto może się jej poddać

Jeżeli zależy Ci na dobrym wzroku, ale z jakiegoś powodu nie możesz pozwolić sobie na noszenie okularów a nawet soczewek, to warto zastanowić się nad możliwością laserowej korekcji wzroku. Chociaż może brzmieć groźnie jest obecnie niezwykle bezpiecznym zabiegiem, który pozwoli na zapomnienie o okularach i soczewkach. Niestety raz na jakiś czas niezbędne jest odnowienie zabiegu, aby efekty utrzymywały się długo. Dzięki odpowiedniemu odkształceniu pewnych części oka przez laser możliwe jest stworzenie „naturalnych” okularów właściwie bez konsekwencji.

Na czym polega laserowa korekcja wzroku

Laserowa korekcja wzroku to niezwykle precyzyjny zabieg odbywający się na oku z udziałem lasera kontrolowanego przez komputer, przez co nie ma obaw o zadrżenie ręki i innych uszkodzeń. Dodatkowo jest niezwykle bezpieczny, ponieważ laser ten nie uszkadza wzroku w żaden sposób a nawet błędnie przeprowadzany zabieg jest możliwy do skorygowania bez problemu. Laser drąży określoną warstwę rogówki oka wykształcając w niej pęcherzyk powietrza, który działa jak soczewka. Niestety pęcherzyk po pewnym czasie zanika i niezbędne jest powtórzeniu zabiegu.

Kto przeprowadza zabieg laserowej korekcji wzroku

Chociaż sam zabieg jest przeprowadzany z użyciem perfekcyjnego komputera, to aby zabieg można było przeprowadzić niezbędny jest lekarz, który wraz z pacjentem dobierze odpowiednią metodę korekcji laserowej, która zależna jest od wielu czynników. Sam zabieg również przeprowadza lekarz, który ustawia odpowiednio maszynę z laserem i instruuje pacjenta jak należy się zachować.

Kto może poddać się zabiegowi laserowej korekcji wzroku

Zasadniczym warunkiem możliwości poddania się zabiegowi jest ukończenie 18 roku życia ze względu na okres dorastania i rośnięcia organizmu. Przed momentem zatrzymania wzrostu niemożliwe jest przeprowadzenie badania, aby nie uszkodzić oka niedojrzałego, które może się jeszcze wykształcić. Poza tym właściwie każdy może poddać się takiej operacji, chociaż są pewne przeciwwskazania podane niżej, przy których badanie jest niemożliwe do przeprowadzenia, jednak jest to związane z chorobami oczu.

Przeciwwskazania do laserowej korekcji wzroku

Głównymi przeciwwskazaniami są choroby oczu oraz okres trwania ciąży i karmienia piersią, głównie ze względu na konieczność przyjmowania antybiotyków po zabiegu. Choroby, które dyskwalifikują z możliwości korekcji to:

  • stożek

  • nieleczona zaćma

  • stany zapalne oka i rogówki

  • dystrofie

Co więcej po ustaleniach z lekarzem dyskwalifikujące do zabiegu mogą być:

  • rozrusznik serca

  • choroby dermatologiczne, które trwają

  • choroby immunologiczne

Jak długo utrzymują się efekty po laserowej korekcji wzroku?

To bardzo indywidualna kwestia – im wyższa wada wzroku tym szybciej wraca ona do swojego naturalnego stanu, dlatego ciężko jest określić ile czasu trwać będą efekty. Z tego powodu nie ma również konkretnie podanego czasu jak długo efekt będzie się utrzymywać, jednak z powodzeniem możemy zakładać wieloletnią poprawę naszego wzroku.

Test kwalifikacyjny do zabiegu laserowej korekcji wzroku

Chociaż brzmi to nieco przerażająco, to nie ma się czego obawiać. Test kwalifikacyjny służy ustaleniu, która metoda laserowej korekcji wzroku będzie najlepszą dla danej wady. Z tego powodu przeprowadzany jest test, który polega na zbadaniu dokładnie wady, grubości rogówki, dokładnego ustalenia położenia oka, dna oka, dokładne badanie rozmieszczenia rogówki, badanie ciśnienia wewnątrz oka i wiele innych badań, mających na celu bezpieczeństwo i zadowolenie pacjenta. Należy pamiętać, że przed testem nie wolno nosić soczewek przez 2 dni, lepiej unikać okularów a nawet jazdy samochodem.

Metody laserowej korekcji wzroku

Grupa pierwsza służy do nieco mniejszych wad wzroku, efekt może utrzymywać się krócej, ale możliwy przy urazowym trybie życia i są to:

  • LASEK – do nieco mniejszych wad wzroku, efekt może utrzymywać się krócej, ale możliwy przy urazowym trybie życia

  • EBK

  • EPI-LASIK

  • PRK

Grupa druga służy do do większych wad wzroku ale przy spokojnym, nieurazowym trybie życia, czyli bez sportów kontaktowych i ekstremalnych jak boks i są to:

  • femto-LASIK

  • SBK-LASIK

  • LASIK

Hylo-Protect Krople do oczu nawilżające 10ml

Przygotowanie do zabiegu laserowej korekcji wzroku

To bardzo ważny element, o którym powinien poinstruować lekarz prowadzący naszą sprawę. Przygotowanie polega na szeregu rzeczy, których należy unikać przed jak i po samym zabiegu, aby nie było żadnych komplikacji i niebezpieczeństw.

  • Na 6 miesięcy przed i po zabiegu nie zmieniaj i nie odstawiaj kuracji antykoncepcyjnej

  • Od 3 do 4 tygodni przed zabiegiem zrezygnuj z twardych soczewek kontaktowych

  • Na 2 do 3 tygodni odstaw również miękkie soczewki kontaktowe

  • W ciągu 48 godzin przed zabiegiem unikaj alkoholu

  • Najlepiej na 24 do 48 godzin przed zabiegiem unikaj makijażu, również w dniu zabiegu

  • W dniu zabiegu unikaj lakierów do włosów, perfum i innych pylistych substancji

  • Jeżeli jesteś chory lub chora, masz jakąś infekcję jak opryszczka lepiej przełożyć zabieg aby uniknąć powikłań

Przebieg zabiegu laserowej korekcji wzroku

Przebieg zabiegu jest prosty i wymaga jedynie nadzorowania ze strony lekarza, ponieważ znaczną część wykonuje tutaj maszyna komputerowa. Osoba prowadzona jest na salę bez specjalnego przygotowania jak przy innych operacjach. Zakładane jest ubranie ochronne a oboje oczu specjalnie dezynfekowanych oraz zakraplane są krople znieczulające miejscowo na oczy. Następnie zakłada się rozpórkę, aby oczy się nie zamknęły a lekarz pilnuje o odpowiednie ich nawilżenie. W tym czasie musimy starać się nie mrugać oraz spokojnie oddychać, a maszyna rozpocznie zabieg odkształcania odpowiedniej części rogówki oka tworząc naturalną soczewkę.

Rehabilitacja po laserowej korekcji wzroku

Po operacji lekarz przypisuje odpowiednie antybiotyki, krople nawilżające oczy, które należy stosować przez wskazany czas – antybiotyk od 3 do 7 dni, a krople w zależności od potrzeby. Zaraz po zabiegu oczy są podrażnione dlatego warto mieć przy sobie ciemne okulary i chronić oczy przed światłem, efekt ten może się utrzymywać nawet do dwóch dni. Po zabiegu mogą również powstawać przyćmienia i zamglenia, które do 4 tygodni po zabiegu powinny zupełnie zniknąć, a wzrok idealnie wyostrzyć się. Również co ważne w dniu zabiegu lepiej unikać prowadzenia samochodu ze względu na osłabienie wzroku.

Niebezpieczeństwa i komplikacje po zabiegu laserowej korekcji wzroku

Głównym niebezpieczeństwem jest powstanie zamglenia lub zaćmienia, które może irytować osobę po zabiegu. Niestety zdarza się, że efekt nie chce przeminąć i wtedy niezbędna jest konsultacja z lekarzem w celu poprawienia zabiegu. W przypadku infekcji zdarzają się one bardzo rzadko jeżeli nie zatailiśmy przed lekarzem przeciwwskazań do zabiegu i właściwie stosowaliśmy się do zaleceń rehabilitacyjnych.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.