Kwasy Omega-3 – źródła, właściwości, dawkowanie, alergie

Uważa się, że kwasy omega-3 posiadają właściwości, które zapobiegają niektórym chorobom, poprawiają nastrój i zapobiegają starzeniu się skóry. Ponadto wprowadzając je do swojej diety zmniejszysz ryzyko zachorowania na Alzhaimera oraz zwyrodnienia plamki żółtej. Stosowanie kwasów omega-3 poleca się szczególnie kobietom w ciąży i małym dzieciom.

Kwasy z grupy omega-3 w dużej mierze budują komórki naszego organizmu. Usprawniają one funkcjonowanie błony komórkowej, a co za tym idzie wszelkie procesy życiowe.

Właściwości kwasów omega-3

                Dostarczanie organizmowi niezbędnych kwasów omega-3 wpływa korzystnie na wiele aspektów związanych z naszym zdrowiem. Należą do nich między innymi:

  • W okresie życia płodowego kwasy omega-3 biorą udział w kształtowaniu się i odpowiedniej pracy mózgu. Specjaliści polecają stosowanie suplementów zawierających te kwasy, by urodziły większe i bardziej inteligentne dziecko. Poprzez korzystny wpływ na ukrwienie mózgu, kwasy omega-3 poprawiają przepływ bodźców nerwowych między białą, a szarą substancją. W związku z tym poleca się podawanie kwasów również małym dzieciom, by mogły wykazywać się większą koncentracją i sprawnością ruchową.
  • Kwasy omega-3 wpływają również na możliwości rozumienia, zapamiętywania, a nawet kreatywne myślenie. Dlatego także osoby w starszym wieku powinny dostarczać do organizmu odpowiednie ilości tych kwasów. Może się to okazać pomocne w uchronieniu się przed choroba Alzhaimera czy demencją.
  • Kwasy omega-3 to jeden z budulców siatkówki oka. Odpowiadają one za jego prawidłowe funkcjonowanie, właśnie dlatego przyszłe mamy powinny dbać o ich regularne spożywanie – w innym wypadku ich dzieci mogą urodzić się z poważną wadą wzroku, a nawet niewidome. Suplementacja kwasami u osób w podeszłym wieku pomaga w ochronie przed zwyrodnieniem plamki żółtej czy utratą wzroku.
  • Częste spożywanie ryb, które są głównym źródłem kwasów omega-3 może uchronić przed zapadnięciem na choroby serca. Wyniki wielu badań wykazują, że osoby, które jedzą ryby przynajmniej dwa razy w tygodniu, zmniejszają takie ryzyko aż o 50%. Dostarczanie odpowiedniej dawki kwasów omega-3 chroni w szczególności przed arytmią serca i zawałami.
  • Kwasy te rozrzedzają krew, dlatego sprawiają, że krwinki nie przyklejają się do uszkodzonych tętnic, przez co zapobiegają powstawaniu zatorów i zakrzepów. Zmniejszają też ryzyko stwardnienia tętnic, poprzez zapobieganiu stanom zapalnym. Są świetną metodą walki z podwyższonym poziomem złego cholesterolu – LDL, podwyższając jednocześnie poziom dobrego cholesterolu – HDL. Zapobiegają w ten sposób chorobom układu krwionośnego takim jak miażdżyca.
  • Spożywanie kwasów omega-3 łagodzi objawy chorób reumatycznych, między innymi niwelują uczucie bólu czy sztywność stawów oraz skutecznie zmniejszają ryzyko ich zapalenia. Mogą być pomocne przy walce z osteoporozą, gdyż zawierają spore ilości wapnia oraz magnezu.
  • Spożywanie kwasów omega-3 skutecznie poprawia odporność.
  • Kwasy te mogą okazać się pomocne podczas leczenia różnych alergii oraz przy zapobieganiu im.
  • Specjaliści zalecają dostarczanie odpowiedniej ilości omega-3 osobom narażonym na choroby nowotworowe. Wyniki wielu badań wykazują, że kwasy zapobiegają nowotworowi trzustki u obojga płci, u kobiet zmniejszają zachorowalność na raka piersi oraz macicy, natomiast u mężczyzn na raka prostaty.
  • Ze względu na ogromny wpływ, jaki mają kwasy omega-3 na rozwój dziecka kobietom w ciąży poleca się suplementacją kapsułkami z ich zawartością. Spożywanie przez nie ryb, może spowodować duże ryzyko zatrucia ołowiem, w przypadku gdy mamy do czynienia z rybami, które pochodzą z hodowli.

Źródła kwasów omega-3

               Za najbardziej zasobne w kwasy omega-3 uważane są tłuste ryby pochodzące z chłodnych wód. Można zaliczyć do nich: łososie, dorsze, halibuty, śledzie, makrele i sardynki. Również owoce morza są traktowane jako skarbnicę tych kwasów. Mimo tak szerokiego wachlarza ryb bogatych w omega-3 wielu z nas nie sięga po nie, blokując tym samym odpowiedni rozwój psychiczny i fizyczny organizmu.

               Spore ilości kwasów omega-3 odnajdziemy także w orzechach włoskich, nasionach lnu czy rzepaku, a także nasionach soi. Niestety kupowane w supermarketach oleje noszą już niewielką ilość cennych kwasów, ponieważ po około 12 godzinach od tłoczenia cząsteczki kwasów rozpadają się.

               W przypadku, kiedy nie jesteśmy zwolennikami ryb, pozostają nam jeszcze tran i kapsułki z wyciągiem z omega-3. Tran jest wyciągiem z wątroby ryby morskiej – zazwyczaj rekina. Przed jego zakupem warto zwrócić uwagę na kilka ważnych odnotowani na etykiecie, takich jak:

  • Zawartość kwasów omega-3 – nie powinno być ich mniej niż 1 gram, gdyż właśnie taką ilość powinniśmy dostarczać dziennie do organizmu.
  • Pochodzenie kwasów nie powinno przykuwać naszej uwagi. Mimo, że tłuszcz z wątroby rekina brzmi korzystniej niż tłuszcz z chrząstki – tak naprawdę nie ma większej różnicy, a producenci po prostu próbują działać na naszą psychikę chwytami reklamowymi.
  • Certyfikat czystości – świadczy on o bezpieczeństwie preparatu.
  • Przeznaczenie – na etykiecie powinna znajdować się także informacja, do kogo jest kierowany – kobiety w ciąży, dzieci, dorośli.

Kapsułki z wyciągiem z kwasu omega-3 będą zawierały wyciąg z całej ryby. Na rynku znajdziemy kapsułki pochodzące z różnych ryb, w zależności od producentów.


Omega-3

Dawkowanie

                Dorosła osoba powinna dostarczać swojemu organizmowi mniej więcej 1 gram kwasów omega-3 na dobę. Oznacza to spożywanie ryb przynajmniej dwa razy w tygodniu (zależnie od ilości) lub codzienną suplementację tranem bądź kapsułkami.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.