Krzywa cukrowa – test obciążenia glukozą

Krzywa cukrowa jest jednym z szeregu badań jakie jest wykonywane u kobiet w ciąży. Badania wykonuje się również osobami z podwyższonym stężeniem cukru we krwi znajdującymi się w grupie podwyższonego ryzyka. Test obciążenia glukozą bywa również nazywany krzywą cukrową, krzywą glikemiczną lub testem tolerancji glukozy. Jest to badanie krwi wykonywane na czczo oraz po spożyciu roztworu glukozy, które pozwala stwierdzić poziom cukru we krwi.

Niestety jest to jedno z bardziej nielubianych badań, chociaż wydaje się bezproblemowe to dla wielu kobiet jest problematyczne oraz niekomfortowe. Chociażby ze względu na długi czas trwania oraz nie lubiany przez większość osób smak glukozy. Jeśli wynik badania jest dodatni osoba badana powinna udać się do diabetologa w celu zrobienia dodatkowych badań.

Czym jest krzywa cukrowa?

Krzywa cukrowa jest badaniem wykonywanym głównie kobietom w ciąży w celu wykrycia cukrzycy ciążowej oraz osobom z podwyższonym poziomem cukry we krwi. Badanie ma dwa etapy i ścisłe restrykcje co do ich wykonania aby mogło być wiarygodne.

Znane jest również pod nazwą doustnego testu obciążenia glukozą i polega na dwukrotnym zmierzeniu poziomu glukozy w osoczu człowieka. Zupełnie na czczo, najlepiej w godzinach porannych oraz jakiś czas później po wypiciu roztworu glukozy. Test ma na celu pokazać jak nasz organizm reaguje na spożycie glukozy, jak szybko jest w stanie wchłonąć glukozę oraz kiedy zostaje wydzielana insulina.

Badanie świetnie sprawdza w jaki sposób nasz organizm radzi sobie z dużą dawką glukozy. Po spożyciu dużej ilości glukozy zdrowy organizm powinien w takiej sytuacji wyprodukować odpowiednią ilość insuliny, po to aby rozłożyła cukier oraz przekazała do odpowiednich komórek organizmu.

W przeciwnym wypadku cukier utrzymuje się we krwi i wywołuje hiperglikemie. Zmierzenie poziomu cukru we krwi na czczo oraz po odczekaniu odpowiedniego czasu po wypiciu roztworu glukozy pozwala sprawdzić czy reakcje organizmu są odpowiednie i nie mamy do czynienia z cukrzycą.

Przygotowanie do badania

Chociaż badania nie jest specjalnie wymagające należy pamiętać, że należy spełnić odpowiednie warunki aby wynik badania był prawidłowy, w przeciwnym wypadku lekarz może być zmuszony ponownie przeprowadzić badanie a nawet mylnie podejrzewać cukrzycę.

Przede wszystkim na badanie przychodzimy rano na czczo, oznacza to tyle, że w ciągu minimalnie 8 godzin od ostatniego posiłku nie powinniśmy spożyć żadnych pokarmów, ale również unikać jakichkolwiek napojów poza wodą mineralną. Nawet woda mineralna owocowa ze względu na znajdujący się w niej cukier może zmylić wyniki badania, ponieważ pierwsze pobranie krwi wykaże wyższy cukier niż jest w rzeczywistości.

Ponadto na trzy dni przed badaniem powinniśmy unikać diety bogatej w węglowodany, ponieważ to również może zachwiać wyniki badań. Nie musimy specjalnie zmieniać diety, jednak te kilka dni przed badaniem warto bardziej uważać na to co jemy.

Jeśli na badanie wybieramy się do publicznej placówki warto pamiętać, że w większości przypadków sami musimy wcześniej zakupić odpowiedni roztwór glukozy, w dawce 50 ml lub 75 ml. Jeśli będzie konieczność zakupu to powinien nas o niej poinformować lekarz i przepisać receptę na glukozę. W szpitalach lub prywatnych klinikach roztwory są już przygotowane i powinna nam je przynieść pielęgniarka. Warto też pamiętać, że aby glukozę łatwiej nam było wypić możemy dodać do niej trochę soku z cytryny.

Kolejnym istotnym czynnikiem przed badaniem jest unikanie aktywności fizycznej 24 godziny przed badaniem. Wykonywanie wysiłku intensywnego wysiłku fizycznego obciąża mięsnie, które inaczej reagują na glukozę, przez co wynik badania może być niezgodny z rzeczywistością.

Przebieg badania

Badanie składa się w dwóch etapów. W pierwszej kolejności pielęgniarka pobiera nam próbkę krwi na czczo, najczęściej odbywa się to rano. Pierwsze pobranie krwi jest próbką kontrolną konieczną do zbadania reakcji organizmu po wypiciu roztworu glukozy.

W następnej kolejności powinniśmy przygotować rozwór, rozpuszczamy go w 150 ml przygotowanej wody, jednak w odmierzeniu oraz zrobieniu napoju powinna nam pomóc pielęgniarka, dlatego nie powinniśmy się tym martwić. Następnie wypijamy roztwór, na co mamy maksymalnie 5 min. Przez słodki smak glukozy wypicie szklanki dla niektórych może być dość trudne, w szczególności kobiety ciężarne powinny mieć obok siebie kogoś do pomocy, ponieważ mogą przydarzyć się nudności, bóle brzucha, zawroty głowy a nawet wymioty. Jeśli pojawia się objawy niepożądane nie należy się obawiać, zajmie się nami doświadczony personel medyczny, który każe nam się położyć i dopilnuje aby nie działo się nic złego.

Glukoza

Następne pobranie krwi jest robione w przeciągu godziny do dwóch w czasie których nie możemy nic jeść i poć tylko i wyłącznie wodę mineralną bez żadnych dodatków. Przez 2 godziny oczekiwania nie możemy również się ruszać, dlatego warto wziąć ze sobą jakieś zajęcie, ponieważ nawet niewielki ruch mógłby zachwiać wyniki badań.

W przypadku kobiet w ciąży krew pobierana jest stopniowo, najpierw po pierwszej godzinie a następnie po dwóch godzinach od wypicia roztworu. W przypadku pozostałych pacjentów krew jest pobierana w całości po 2 godzinach od wypicia napoju.

Jak interpretować wyniku badań?

W odczytaniu i zrozumieniu wyniku badania powinien nam pomóc lekarz i stwierdzić jaki jest stan naszego zdrowia.

Jeśli wynik znajduje się pomiędzy 100-125 mg/dl na czczo oraz 140-199 mg/dl po 2 godzinach po wypiciu roztworu może to sugerować stan przed cukrzycowy. Wynik od 200 mg/dl po wypiciu roztworu oznacza cukrzycę, chociaż nawet niższy może być już uznany za cukrzycę, jednak w przypadku niższego wyniku badanie należy przeprowadzić dwukrotnie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.