Krwawnik pospolity – występowanie, zastosowanie, sposoby wykorzystania

Ziołolecznictwo już w starożytności było powszechnym sposobem walki z chorobami. Dawniej byli nawet ludzie, którzy uważali się za specjalistów w dziedzinie ziołolecznictwa. Niektórzy nazywali ich czarownikami lub magami, gdyż w oparciu o doświadczenie zdobywane z pokolenia na pokolenie potrafili zdziałać cuda bez użycia specjalistycznych leków. Społeczność zdobywała do nich zaufanie, wierzyła, że zostaną uzdrowieni dzięki specjalnie przygotowanym wywarom. Czuli się na swój sposób dostrzeżeni, wysłuchani, bo każdemu z nich został przekazywany inny napar. Wyróżnia się setki rodzajów ziół. Jedne należą do tych szczególnie popularnych i powszechnych, inne natomiast są mało popularne, co za tym idzie trudniej dostępne. Większość ziół wykazuje się zawartością takich substancji, które są w stanie zwalczyć często nawet ciężkie choroby, z którymi leki nie są w stanie sobie poradzić. Medycyna naturalna na przestrzeni wielu lat zdobyła zaufanie wielu osób. Pomiędzy produktami pełnymi chemii społeczeństwo stara się uciekać do zdrowej żywności i rzeczy nie posiadających konserwantów, gdyż te dodatkowo, jednakże stopniowo rujnują nasz organizm. Ucieczka w strefę zdrowej medycyny niekonwencjonalnej nie rzadko jest najrozsądniejszym sposobem na zdrowie.

Krwawnik – roślina, która leczy – występowanie

Roślina, która wykazuje się działaniem uzdrawiającym jest krwawnik pospolity. Jest to niesamowicie popularna roślina, której występowanie jest bardzo szeroko rozwinięte i obejmuje niemal całą powierzchnię Europy, większość Azji oraz część Ameryki Północnej. Krwawnik nie jest wymagający dlatego rośnie niemal na każdej łące. Występuje także przy drogach, a także na leśnych polanach. Jest rośliną wieloletnią, która szybko się rozprzestrzenia. Wygląd krwawnika również jest zapewne każdemu dobrze znany. Roślina osiąga wysokość około od 80 do 100 cm, a na sztywnej łodydze opiera się kwiatostan składający się z wielu maleńkich przylegających do siebie kwiatków.

Krwawnik – znaczenie dla zdrowia

Stosowanie krwawnika opiera się również na jego odpowiednim zbiorze. Zastosowanie lecznicze mają wysuszone dojrzałe kwiatostany, które po ścięciu powinny być dokładnie ususzone w ciepły, słoneczny dzień. Tak przygotowane należy przetrzeć przez sito, aby pozbyć się zdrewniałych elementów rośliny. Wiele jest zalet, które wynikają ze stosowania krwawnika. Podstawowym zastosowaniem, jakie zostało docenione szczególnie w czasach wojny jest działanie wstrzymujące krwawienie. Rozgniecione kwiaty krwawnika przykładano do rany co skutecznie hamowało krwawienie oraz działało przeciwzapalnie i antybakteryjnie co miało ogromne znaczenie w prawidłowym postępowaniu w opatrywaniu ran, szczególnie biorąc pod uwagę fakt małej dostępności specjalistycznych środków. W takim przypadku można się nawet pokusić o stwierdzenie, że krwawnik mógł się przyczynić do uratowania życia wielu ludziom, ponieważ dzięki jego właściwościom wiele ran zostało zabezpieczonych przed możliwym zakażeniem, które natomiast staro by się poważnym zagrożeniem życia jeżeli nie został by podany antybiotyk. Krwawnik pospolity jest także świetnym sposobem na problemy żołądkowo jelitowe. Jest skutecznym środkiem w walce z wzdęciami, poprawia pracę jelit oraz redukuje ilość kwasów żołądkowych przez co sprawdza się też jako środek zapobiegający zgadze. Poprawa metabolizmu prowadzi również do zwiększonego apetytu co również jest właściwością tejże rośliny. Krwawnik sprawdza się również w leczeniu anemii, gdyż wspomaga produkcję czerwonych krwinek.

krwawnik fix 30  torebek

i sprawdź cenę

Krwawnik – sposoby stosowania

Krwawnik jak każde zioło musi być stosowany mądrze i nie można przesadzać z ilością jego spożycia. Roślinę można przyjmować na wiele sposobów. Najpopularniejszym jest oczywiście picie naparu z suszonych kwiatów. Łyżeczkę ususzonego ziela należy zalać wrzątkiem i parzyć pod przykryciem prze 15 minut. Tak przygotowany napar pić 2 razy dziennie. Dla osób chcących spróbować innej formy proponujemy wykonać sok ze świeżych ziół. Świeżo zebrane ziele krwawnika dokładnie przecisnąć przez sito. Uzyskany w ten sposób sok przechowywać w szklanym naczyniu w lodówce. Świeży sok spożywać po łyżeczce przed każdym posiłkiem. Uwaga! Sok należy wypić maksymalnie w okresie 3 dni. Po upływie czasu należy przygotować nowy napój, a stary wylać. Dla osób chcących bardziej poeksperymentować proponujemy wykonanie domowej nalewki z krwawnika. Przygotowany alkohol może być uzupełnieniem obiadu, jako środek na poprawę trawienia. Jak przygotować taką nalewkę? 1,5 litrową butelkę po wodzie wypychamy świeżo zebranym zielem krwawnika pospolitego. Roślin umieszczamy w butelce tyle, aby była ona pełna, jednak nie przepełniona. Następnie ziele zasypujemy szklanką cukru oraz zalewamy litrem czystej wódki (wódkę możemy zastąpić spirytusem jednak należy go odpowiednio rozcieńczyć żeby nalewka nie była zbyt mocna). Tak przygotowany roztwór odstawić na miesiąc w ciemne miejsce pamiętając, aby co kilka dni rozszczelnić na chwilę butelkę, aby powstające ciśnienie nie rozsadziło butelki. Gotowa nalewkę można spożywać w niewielkiej ilości po sytym posiłku dla poprawy trawienia.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.