Kolposkopia – co to jest, na czym polega, kiedy się wykonuje zabieg

Podczas wykonywania rutynowych badań okazało się, że będzie potrzebna również kolposkopia, jednak nazwa badania nie brzmi znajomo i zaczynasz obawiać się, czy z Twoim organizmem wszystko w porządku. Nie ma potrzeby do obaw! Kolposkopia jest badaniem polegającym na oglądaniu powierzchni szyjki macicy, dolnej części jej kanału, pochwy oraz sromu przy pomocy specjalnego urządzenia optycznego. W ciągu kilku minut zostaje ustalone, czy wszystkie komórki są zdrowe, a w razie potrzeby zabieg pomaga dobrać optymalne leczenie oraz późniejszą terapię. Dzięki kolposkopii możliwe jest wykrycie przedklinicznych form nowotworu, a to z kolei pozwala na 100% wyleczalność.

Co to jest kolposkopia?

Kolposkopia jest badaniem wykonywanym za pomocą kolposkopu, czyli urządzenia będącego specjalnymi okularami powiększającymi wybrany, oglądany obszar. Urządzenie jest stale podłączone do źródła światła, które jest wymagane do otrzymania obrazu. Współcześnie kolposkop może dać aż 50-cio krotne powiększenie, ma wbudowane liczne filtry barwne i są wyposażone w aparat fotograficzny oraz kamerę cyfrową do rejestrowania oglądanych komórek, a później do zarchiwizowania materiału.

Etapy kolposkopii – przebieg badania

Badanie podzielone jest na kilka etapów. Pierwszym z nich jest uwidocznienie ścianek pochwy i szyjki macicy, aby możliwe było zobaczenie ich za pomocą wziernika. Następnie ocenia się charakter treści pochwy – pod uwagę bierze się kolor, przejrzystość, zawartość banieczek powietrza, krew i widoczny nalot. Czasami już w pierwszej fazie badania można rozpoznać pewne zmiany patologiczne.
Drugim etapem badania jest rozpoznanie kolorytu i budowy powierzchni nabłonkowej. Część szyjki macicy i pochwy traktuje się roztworem soli fizjologicznej, następnie przez zielony filtr ogląda się naczynia – wtedy ostro zarysowane, przypominają czarne rozgałęzienia. Pod tym filtrem można też zlokalizować ubytki nabłonka i nadżerki.

Kolejna część kolposkopii, to próba z użyciem 3% wodnego roztworu kwasu octowego. Dzięki tej próbie możliwe są do zaobserwowania wczesne procesy rozrostowe tkanki, zmiany przedrakowe oraz raka szyjki macicy w początkowym stadium. Rodzaj tkanki rozróżnia się za pomocą natężenia zbielenia po podaniu kwasu octowego, jego trwania i pogrubienia samego nabłonka. Czasami zamiast kwasu octowego wykorzystuje się kwas mlekowy (5%).

Ostatni etap to próba jodowa. Na tkanki nanosi się roztwór jodu w jodku potasu, a obecny w nabłonku glikogen zabarwia się na ciemny kolor. Tkanki dotknięte nowotworem mają braki glikogenu i nie zabarwią się tak samo mocno jak zdrowe. Niestety jeśli nabłonek jest młody lub przeciwnie – mocno zużyty, również może słabiej się wybarwić, dlatego próba z jodem nie powinna być wyznacznikiem, a jedynie potwierdzeniem wcześniejszych obserwacji.

Przygotowanie do badania

Badanie kolposkopowe jest wbrew pozorom niezwykle szybkim zabiegiem, może być wykonany podczas normalnej konsultacji ginekologicznej, a jego trwanie zamyka się w kilkunastu minutach.
Przygotowanie do badania może wyglądać różnie, ponieważ niektórzy specjaliści zalecają stawiać się po spełnieniu kilku warunków:

  • Organizm ma być pomiędzy 10 a 20 dniem cyklu

  • Dzień przed badaniem należy powstrzymać się od stosunku

  • Stan zapalny pochwy powinien być wyleczony

  • Wszelkie informacje o przebiegu chorób, czy innych dolegliwościach należy zgłosić przed przystąpieniem do badania

Inni specjaliści są zdania, że badanie może zostać wykonane w każdym dniu cyklu poza miesiączką, ponieważ w każdej fazie cyklu widoczne są lepiej inne zmiany.

Komu zaleca się badanie?

Kolposkopia polecana jest w szczególnych przypadkach, chociaż w razie wątpliwości co do stanu naszego zdrowia możemy sami o nią poprosić. Należy pamiętać, że badanie nie jest bolesne, może być jedynie odczuwany dyskomfort – taki jak na badaniu ginekologicznym.
Na badanie kwalifikują:

  • Zakażenie wirusem HPV

  • Nadżerki, polipy, przerosty tkanek

  • Plamienia z dróg rodnych

  • Nieprawidłowe wyniki cytologii

  • Nawracające zapalenia i upławy

  • Planowane zabiegi, takie jak wymrażanie

  • Podejrzenie nowotworu

  • Potrzeba oceny zmian chorobowych

  • Wczesne stadium nowotworu

Wyniki badania kolposkopowego, co po badaniu?

Wyniki kolposkopii podawane są w formie opisu oraz dokumentacji fotograficznej, często zdarza się, że fotografia w wysokiej jakości jest dodatkowo płatna (a tylko taka może przydać się do późniejszego odczytu).

Badanie nie przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu, zaraz po jego wykonaniu można wrócić do obowiązków. Zdarza się, że po pobraniu wycinka nastąpi krwawienie z pochwy, w takiej sytuacji odradza się współżycie aż do wygojenia się szyjki.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.