Kolonoskopia – charakterystyka badania, przygotowanie, interpretacja wyników
Kolonoskopia to badanie, które wydaje się dla większości osób dość nieprzyjemne, mimo tego, że lekarze uważają je za zupełnie bezbolesne. Polega ono na wprowadzeniu rurki do jamy brzusznej przez odbyt. Pozwala to lekarzowi dokładnie obejrzeć jelito cienkie, jelito grube oraz odbytnicę, dzięki czemu łatwiej jest wykryć wczesne stadia nowotworowe tych narządów oraz przyczyny innych często poważnych chorób.
Kolonoskopia – charakterystyka badania
Jak już zostało powiedziane badanie polega na wprowadzeniu do odbytu specjalnej, elastycznej rurki – kolonoskopu, który ma grubość mniej więcej małego palca. Urządzenie jest połączone z monitorem, na którym lekarz widzi ściany jelita. Aby obraz był bardziej widoczny, kolonoskop wdmuchuje do jelita powietrze. Podczas wykonywania kolonoskopii pacjent leży na lewym boku. Jeżeli czuje on duży dyskomfort lekarz może zdecydować się na podanie środków uspakajających, które pozwolą mu się zrelaksować. Badanie pozwala między innymi na:
- Wykrycie i usunięcie polipów,
- Odkrycie przyczyn krwawienia z jamy brzusznej i podanie odpowiedniego leku, by temu zaradzić.
- Wykrycie nowotworów: jelita grubego, jelita cienkiego lub odbytnicy we wczesnym stadium.
- Wykonanie biopsji – czyli pobranie wycinka ściany jelita.
Badanie trwa zazwyczaj od 15 do 60 minut i można bezpośrednio po nim wrócić do domu czy pracy. Warto jednak pamiętać, że jeżeli podane zostaną środki uspokajające, pacjent będzie musiał zostać w gabinecie do momentu, gdy przestaną one działać.
Kolonoskopia – jak się przygotować?
Aby lekarz mógł dokładnie obejrzeć nasze jelito i stwierdzić, co nam dolega, musimy zadbać o to by umożliwić mu jak najczystszy obraz. W związku z tym jelito musi zostać oczyszczone z resztek pokarmowych. Oto kilka prostych rad, co robić aby dobrze przygotować się do kolonoskopii.
- Na kilka dni przed zaplanowanym badaniem postaraj się wprowadzić płynną dietę. Jedz dużo jogurtów oraz pij owocowe lub warzywne koktajle, które szybko usuną się z organizmu oraz dodadzą ci dużo energii.
- Na dwa dni przed kolonoskopią powinieneś zacząć przyjmować specjalne preparaty przeznaczone do czyszczenia jelita. Jeżeli jednak lekarz takich nie przepisał, skorzystaj ze środków przeczyszczających. Musisz wyczyścić jelito do tego stopnia, by kał był w zupełnie płynnej postaci i miał żółtawe zabarwienie. Pamiętaj, że w ciągu tych dwóch dni będziesz często korzystał z toalety w związku z tym, czasem warto pomyśleć o wolnym w pracy.
- Jeżeli na kilka godzin przed zabiegiem twój kał nadal nie jest zupełnie płynny, należy wykonać lewatywę.
- Zadbaj o dogodny transport do domu, ponieważ w przypadku gdy zostaną podane leki uspokajające nie będziesz mógł prowadzić samochodu.
Kolonoskopia – interpretacja wyników
Wyniki są interpretowane przez lekarza na bieżąco podczas wykonywania badania. Jeżeli wykryje ono krwawienie, zostanie podany odpowiedni lek, który je zahamuje. Podobni dzieje się w wypadku stanów zapalnych. Jeżeli w jelicie znajdują się polipy, będzie je można od razu usunąć. Sprawa wygląda inaczej jedynie w przypadku, kiedy wykonywana jest biopsja. Wtedy wycinek jelita trafia do laboratorium i na wyniki trzeba będzie poczekać.
Kolonoskopia – przeciwwskazania
Przed zakwalifikowaniem do badania pacjent wypełnia specjalną ankietę, by lekarz mógł stwierdzić czy można przeprowadzić kolonoskopię. Ogólnie jest ona uważana za badanie bezpieczne, jednak lekarz może nie podjąć się jej wykonania w przypadku gdy pacjent:
- Przebył niedawno zawał serca,
- Ma podejrzenie perforacji jelita,
- Ma stwierdzonego dużego tętniaka aorty,
- Ma zator płucny,
- Przechodzi ciężkie zapalenie jelita,
- Ma stwierdzoną mechaniczną niedrożność jelita,
- Jest w ciąży w II lub III trymestrze.
Kolonoskopia – ważne informacje
Kolonoskopia nie jest bardzo popularnym badaniem, w związku z tym pacjenci nie wiedzą o niej dużo, co powoduje u nich stres. Warto znać kilka ważnych informacji, by niepotrzebnie się nie denerwować, że coś nam dolega.
- Po badaniu mogą wystąpić nieprzyjemne gazy, często w dużych ilościach. Jest to jednak zupełnie naturalne, gdyż do jelita wtłaczane było powietrze.
- W niewielkiej liczbie przypadków może dojść do powikłań podczas badania, takich jak przedziurawienie ściany jelita lub krwawienie z jelita. Są to jednak sporadyczne wypadki i lekarz na bieżąco może je naprawić.
- Cukrzycy powinni poinformować lekarza o swojej chorobie, by mógł on odpowiednio dobrać środki czyszczące jelito.
- Jeżeli przyjmujesz leki, zażyj je w dniu badania jak co dzień rano, popijając wodą .
- Pamiętaj, że jeśli zostały podane środki znieczulające lub uspokajające, pod żadnym pozorem nie możesz spożywać alkoholu do 12 godzin po zakończeniu badania.