Klasterowy ból głowy
Bóle głowy są zaliczane do tych z grupy schorzeń samoistnych, pierwotnych, które nie mają podłoża chorobowego. Ich przyczyna jest często nieznana, ponieważ możliwości jest zbyt wiele. Mogą być wywołane stresem, napięciem emocjonalnym, alergią na pokarmy, przemęczeniem? Nazwa pochodzi od angielskiego słowa cluster, które oznacza skupisko. Choroba ta charakteryzuje się bowiem występowaniem ataków bólowych w charakterystycznych odstępach czasu, które razem skupiają się na okres tygodni a nawet miesięcy bólu. Pomiędzy napadami mogą nastąpić okresy remisji, w których pacjent czuje się dobrze i nie dokuczają mu żadne dolegliwości.
Okresy remisji klasterowego bólu głowy mogą utrzymywać się miesiące lub nawet lata. U około 1 na 10 pacjentów z klasterowym bólem głowy mamy do czynienia z przewlekłą postacią choroby, gdzie nie obserwujemy okresów remisji, a dolegliwości mogą się wtedy utrzymywać nawet codziennie. Wyodrębniono kilka postaci schorzenia, między innymi: epizodyczny, przewlekły, nieokreślony, bez remisji i rozwinięty z postaci epizodycznej. Wszystkie one zwracają uwagę na częstość występowania napadów, ponieważ to właśnie one są kluczowe dla rozpoznania choroby. Aby ją pokonać, należy uważnie przyjrzeć się przyczynom klasterowego bólu głowy i rozpoznać w nich możliwe symptomy naszych problemów.
Etiologia tego rodzaju bólu nie jest do końca poznana. Wiadomo jednak, ze występuje rzadziej od migreny i szacunkowo dotyczy niewielkiego odsetka populacji światowej. Warto jednak mieć świadomość, że dane mogą być zaniżone, ponieważ nie każdy chory zgłasza się z problemem do lekarza a gdy ból występuje rzadko, może on nawet poprawnie nie rozpoznać bólu głowy jako klasterowy. Problem dotyczy osób w każdym wieku, także dzieci i osób starszych. Najczęściej chorują mężczyźni między 20 a 40 rokiem życia, ale wyklucza się skłonność genetyczną z przewagą mężczyzn.
Tabletki na ból głowy Aspirin Pro
Wiadomo jednak, że skłonność do przypadłości jest dziedziczona. Ciekawą tezą jest także występowanie bólu w związku z porami roku. Dowiedziono bowiem, że osoby żyjące na północnej półkuli miewają ataki jesienią, a osoby z półkuli południowej w czasie wiosny. Nawet jeżeli bóle występują regularnie co kilka miesięcy, można zauważyć, że w pewnych miesiącach ich przebieg jest nasilony, a w innych lżejszy. Wiadomo także, że niektóre czynniki wyzwalają bóle głowy ciężkie do pokonania, a należą do nich: alkohol, wysokie temperatury, zaduch, przebywanie na wysokości, np. w górach lub podróżując samolotem, wdychanie mocnych perfum, rozpuszczalników, farb itp. Może z tego wynikać, że osoby z klasterowym bólem głowy mają wyczulone zmysły i dlatego źle reagują na silne doznania.
Klasterowy ból głowy jest bardzo charakterystyczny i łatwy do rozpoznania, ponieważ występuje w nim nagły, silny i jednostronny ból wokół oczodołu lub jego okolicy, może także obejmować skroń. Ból klasterowy promieniuje do okolicy skroniowej, policzka, zębów, żuchwy. Pojawia się nagle, bez zwiastunów, zwykle podczas snu lub drzemki, choć może wystąpić też w trakcie czuwania. Nasze oko może być przez to podrażnione, zaczerwienione, piekące. Może mu towarzyszyć zatkanie nosa, także po stronie odczuwanych dolegliwości. Ból trwa około godziny, ale zdarza się, że nie ustępuje dłużej, co wymaga podania leków. Klasterowy ból głowy leczy się jak każdy inny – niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, paracetamolem czy ibuprofenem, np. Panadol, Ibuprom. Chorobę rozpoznaje się na podstawie charakterystycznych objawów.
Dodatkowe badania wykonywane są w celu wykluczenia innych schorzeń. Rokowania są dobre, ponieważ ból głowy nie prowadzi do trwałych powikłań, ale często utrudnia życie i wymaga specjalistycznego leczenia. Inne opcje stosowane w terapii bólu głowy to inhalacje z użyciem czystego tlenu i podawanie glikosteroidów. Leczeniem zajmuje się lekarz rodzinny lub neurolog.
Objawy klasterowego bólu głowy
Niemal połowa pacjentów budzi się na skutek napadu o określonej porze w nocy, w fazie snu zwanej REM. Faza REM od angielskiego Rapid Eye Movement wykazuje wysoką aktywność mózgu. Wtedy także pojawiają się marzenia senne i stąd ruchy gałek ocznych – śnimy i umysłem przebywamy w śnie, dosłownie oglądamy go. Chociaż jego funkcja nie jest do końca znana, uważa się, że jest ważna dla zdrowia. Wykazuje się istotne znaczenie ilości snu REM dla jakości samopoczucia psychicznego i funkcjonowania umysłowego oraz procesów pamięciowych. Wtedy łatwo jest się także wybudzić ze snu. Napady klasterowego bólu głowy mogą pojawiać się także wczesnym rankiem, wieczorem lub po krótkiej drzemce. Napady trwają około godziny i powtarzają się w ciągu dnia wielokrotnie. Mogą tak się przedłużać do dni, a nawet tygodni. Mówi się, że doprowadzają do szaleństwa i jest w tym dużo racji. Znikający się i powracający ból jest bowiem bardzo wykańczający. Objawy towarzyszące to m.in. :
- łzawienie, przekrwienie spojówek, pieczenie, obrzęk, opadanie powieki
- zatkany nos po stronie bólu
- zwężenie źrenicy
- zaczerwienienie twarzy, za które odpowiada rozszerzenie naczyń krwionośnych
- pobudzenie, drażliwość
- nudności, wymioty
Najlepsze tabletki na ból głowy Etopiryna
Leczenie klasterowego bólu głowy
W chorobie ból narasta bardzo szybko. Już w ciągu kilkunastu minut osiąga apogeum, nie pozwalając mu zapobiegać. Jednakże mamy szansę skutecznie się przed nim chronić. Jeżeli ból samoistnie nie znika po upływie godziny, powinniśmy wziąć leki przeciwbólowe, np. Aspirin Pro, Etopiryna. Tabletki są też wskazane, gdy ból dopadnie nas w pracy czy szkole, a zależy nam na pozostanie aktywnymi. Pacjentom zależy także na uśmierzeniu objawów, ponieważ w ataku bólu stają się agresywni, pobudzeni, nadmiernie ruchliwi. Nie towarzyszy więc im tylko pulsujący, ostry ból, a także inne symptomy, które mogłyby nie zostać dobrze odebrane przez otoczenie. W przeciwieństwie do migreny, ból klasterowy nie pozwala uspokoić się i na przykład zasnąć. Pacjenci wykonują dużo czynności, ich samopoczucie się pogarsza, ale wciąż pozostają pobudzeni. Aby zapobiegać napadom należy obserwować symptomy i wiązać je z przyczynami. Powinniśmy także pozostawać w stałej kontroli lekarskiej. Jeżeli ból jest nie do zniesienia, możemy udać się na pogotowie, by podano nam zastrzyk i przepisano odpowiednie leki na receptę.