Kiedy zakończyć związek i jak sobie z tym poradzić?
Podjęcie decyzji o zakończeniu związku zwykle jest trudne i wiąże się z wieloma emocjami. Moment zerwania jest bardzo osobistą i indywidualną sprawą, chociaż czasami mogą w tym pomóc osoby z zewnątrz, na przykład psycholog lub psychoterapeuta. Kiedy zakończyć związek i jak sobie z tym poradzić?
Sygnały wskazujące na konieczność zakończenia związku
Każda relacja jest wyjątkowa, jednak niektóre rozpadają się wraz z czasem. Dobrze zwrócić uwagę na kilka ważnych sygnałów, wskazujących na konieczność zakończenia związku. Do takich sygnałów można zakwalifikować:
- narastające poczucie zobojętnienia, brak miłości do drugiej osoby,
- toksyczna relacja, powiązana ze zdradami, manipulacją, lękiem, ciągłymi kłótniami i wieczną amplitudą uczuć, a także przemocą (fizyczną i psychiczną),
- sytuacja, gdy druga osoba wycofuje się ze związku, nie chce się angażować i poświęcać czasu,
- smutek, brak wsparcia ze strony drugiej osoby,
- zdrady (zarówno te fizyczne, jak i emocjonalne),
- poczucie, że związek jest pusty, a więc nie ma w nim namiętności, intymności i zaangażowania,
- związek jest źródłem ograniczeń lub problemów finansowych albo emocjonalnych.
Oczywiście warto pamiętać o tym, że relacje zmieniają się na przestrzeni miesięcy i lat, a to oznacza, że dwie osoby mogą mieć nowe priorytety lub cele życiowe. W sytuacji, gdy te cele są zupełnie rozbieżne, dobrym rozwiązaniem może być rezygnacja ze związku. Dobrze wiedzieć o tym, że nie każda relacja jest trwała i nie każda jest w stanie przetrwać wiele trudności i problemów. Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób w pierwszych związkach, które mocno przeżywają wszelkie emocje i rozstania. Zwykle znacznie łatwiejsze jest zakończenie relacji na odległość lub przez internet, jednak wiele zależy od osób, które ten związek tworzyły.
Wizyta u psychologa może pomóc
Perspektywa rozstania może budzić smutek i ból, lęk przed przyszłością, a nawet depresję. Niektóre osoby obawiają się, że już zawsze będą same i nie znajdą innej osoby. Inną reakcją może być poczucie zagubienia i niechęci przed życiem oraz przyszłością. Czasami rozstanie wiąże się dodatkowo z kwestiami formalnymi, na przykład znalezieniem nowego mieszkania, podziałem majątku, opieką nad dziećmi. Zwykle dobrym rozwiązaniem, zarówno przed podjęciem decyzji o zerwaniu, jak i w momencie pojawienia się negatywnych emocji po rozstaniu, jest wizyta u psychologa. Ten specjalista może pomóc w wypracowaniu nowych schematów działania, a także zmniejszeniu poczucia smutku i lęku. Oczywiście w zależności od miejsca zamieszkania, warto poczytać opinie o różnych psychologach i zdecydować się na najbardziej odpowiedniego specjalistę. Pomóc może psycholog we Wrocławiu, Warszawie, Krakowie lub mniejszych miejscowościach. Szczególne znaczenie może mieć rozmowa z psychologiem w sytuacji, gdy związek był wieloletni i wiązał się ze wspólną przyszłością. Czasami specjalista może także pomóc w zwiększeniu samoświadomości uczuć. Niektórym wydaje się, że związek nie ma przyszłości, mimo że tak nie jest. Inni z kolei nie chcą się rozstawać, chociaż relacja jest toksyczna. Właśnie dlatego tak ważne jest zwiększenie świadomości własnych uczuć, myśli i postaw.