Jakie szkolenia powinien przejść każdy pracownik bez względu na miejsce zatrudnienia
Każdy pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy – ten wymóg nie dotyczy jedynie odpowiedniego wyposażenia obiektu, ale również zorganizowania pracy w sposób, który nie zagraża zdrowiu oraz życiu pracowników. Również osoba zatrudniona musi mieć odpowiednią wiedzę, która pozwoli wykonywać obowiązki w bezpieczny sposób. Właśnie z tego powodu pracodawca musi zadbać o przeprowadzenie odpowiednich szkoleń wśród personelu.
Podstawy BHP
Ogólne szkolenie BHP to jedyne obowiązkowe szkolenie, jakie musi przeprowadzić pracodawca w momencie zatrudnienia nowej osoby, a jego ukończenie jest niezbędnym warunkiem dopuszczenia pracownika do wykonywania obowiązków. Ogólne szkolenie BHP obejmuje przekazanie pod postacią instruktażu podstawowych informacji, dotyczących bezpiecznej pracy na stanowisku – zazwyczaj są to zagadnienia związane z utrzymaniem higienicznych warunków oraz potencjalnych zagrożeń, związanych z pracą na konkretnej pozycji. Szkolenie tego typu nie może trwać mniej, niż trzy godziny i obowiązuje wszystkie osoby rozpoczynające pracę w obiekcie – w tym stażystów oraz studentów, czy uczniów odbywających praktyki.
Instruktaż stanowiskowy
Jeżeli praca na konkretnej pozycji związana jest ze szczególnymi wymaganiami, konieczne jest przeprowadzenie instruktażu stanowiskowego. Takie szkolenie nie może być krótsze niż osiem godzin – w przypadku prac administracyjnych nie krótsze niż dwie godziny – i musi przygotować pracownika do bezpiecznej pracy w sytuacji, gdy będzie miał styczność z czynnikami szkodliwymi – np. hałasem, wysoką temperaturą i chemikaliami – lub obowiązki będą wymagały obsługi specyficznych maszyn lub oprogramowania. Tego typu szkolenia mogą być przeprowadzane przez innych pracowników, którzy zdobyli odpowiednie kwalifikacje, lub specjalistów spoza firmy.
Pierwsza pomoc
Pracodawca ma obowiązek wyznaczyć spośród personelu osoby odpowiedzialne za udzielenie pierwszej pomocy w sytuacjach nagłych – w niektórych miejscach pracy, np. w placówkach oświaty, tego typu instruktaże są obowiązkowe. Szkolenie z pierwszej pomocy dla pracowników pozwalają zdobyć wiedzę, umożliwiającą przeprowadzenie sprawnej reanimacji i zapewnienia niezbędnej opieki do czasu przybycia służb ratunkowych.
Szkolenie przeciwpożarowe
To instruktaż wdrażający personel w obowiązujące na terenie obiektu procedury przeciwpożarowe, które zostały opracowane na podstawie scenariusza pożarowego. Każdy pracownik musi przejść tego typu szkolenie w ciągu sześciu miesięcy od rozpoczęcia pracy. W skład instruktażu wchodzą zagadnienia związane z funkcjonowaniem systemu sygnalizacji, użytkowaniem ręcznych urządzeń gaśniczych oraz prowadzeniem bezpiecznej ewakuacji. Podobnie jak w przypadku pierwszej pomocy, pracodawca jest zobowiązany do wyznaczenia spośród personelu osoby, która będzie odpowiedzialna za nadzorowanie ewakuacji pozostałych pracowników.