Jakie są przyczyny nadwrażliwości zębów?

Nadwrażliwość zębów dotyczy coraz większej ilości osób. Podczas jedzenia lodów, spożywania kwaśnych potraw czy zwykłego szczotkowania możemy doświadczyć nieprzyjemnych dolegliwości. Powody tego wydają się być prozaiczne, ale rosnąca liczba zachorowań wskazuje, że stanowią one duży problem społeczny. Częstym powodem zgłaszania się do dentysty jest ból zębów bez jasnej przyczyny. Podejrzewamy niektóre produkty, ale nie wiemy do końca jak sobie radzić i czy jedynym skutecznym wyjściem jest zrezygnowanie z ulubionego jedzenia? Jeżeli poznamy przyczyny nadwrażliwości zębów, będziemy w stanie im zapobiegać, bo nie popełnimy już tych samych błędów. Nadwrażliwość zębów zwykle powodowana jest złymi nawykami higienicznymi, ale przyczyną mogą też być wady zgryzu lub mechaniczne uszkodzenie szkliwa. O ile jesteśmy w stanie łatwo wyeliminować te pierwsze, to wady zgryzu wymagają już specjalistycznego, długotrwałego i kosztownego leczenia w gabinecie ortodontycznym. Często nie obejdzie się przy tym bez usuwania zbędnego uzębienia. Wady zgryzu, a dokładnie ściśnięcie zębów powoduje ich przeciążenie, uszkodzenie szkliwa i odsłonięcie zębiny. Szkliwo, które w normalnych warunkach chroni unerwioną zębinę okazuje się być niewystarczająco silne do odparcia wysokich i niskich temperatur a także działaniem kwasów. Uszkodzone szkliwo reaguje nadwrażliwością, co jeszcze bardziej je osłabia i przysparza nam bólu.

Pasta do zębów Elmex

Najczęstsze przyczyny nadwrażliwości zębów to:

  • Spożywanie dużej ilości cytrusów, gazowanych napojów, kwaśnych soków oraz sosów, które zakwaszają środowisko jamy ustnej. W takich warunkach szkliwo demineralizuje się. Podobny efekt uzyskamy przy chorobie refleksowej bądź bulimii, które przenoszą treść żołądkową z jej kwasami trawiennymi do ust.
  • Szczękanie zębami podczas snu znane jako bruksizm, który narusza szkliwo zębów.
  • Zwyczaj gryzienia przedmiotów – ołówków, długopisów, słomek, patyczków itp.
  • Ścieranie warstwy szkliwa podczas szczotkowania, co wiąże się z używaniem nieodpowiedniej pasty do zębów – ta o wysokiej ścieralności (tzw. wybielająca) często powoduje szybką nadwrażliwość zębów. Także zbyt częste i mocne szczotkowanie daje taki efekt. Dodatkowo podrażniamy wtedy dziąsła i odsłaniamy szyjki zębowe, których nie chroni szkliwo, są więc bardzo wrażliwe na bodźce czuciowe.
  • Odsłonięcie zębiny na skutek pękniętych lub nadkruszonych zębów bądź erozji. Mikroskopijne dziury w zębinie, zwane kanalikami zębowymi, łączą się z nerwem, powodując ból, gdy zostaną podrażnione przez niektóre pokarmy i napoje.

Ząb ma skomplikowaną budowę. W jego wnętrzu znajduje się unerwiona miazga, którą okrywa zębina. Od miazgi przez zębinę po szkliwo biegną kanaliki przenoszące włókna nerwowe. Jeżeli szkliwo jest słabe lub uszkodzone, to odczuwamy ból. Od jego stanu zależy nasze zdrowie. Do nadwrażliwości zębów może dojść także w inny sposób  poprzez odsłonięcie szyjek zakrytych dziąsłem. Gdy dziąsła cofają się, na wierzch przedostają się uwrażliwione szyjki, na których nie znajduje się szkliwo. W obu przypadkach dochodzi do odsłonięcia zębiny bardzo podatnej na ścieranie. Odsłonięte kanaliki z zakończeniami nerwowymi zostają podrażnione, o co szczególnie łatwo, gdy pijemy gorącą kawę, jemy słodycze czy zimne lody. Odczuwamy ból i dyskomfort. W zaawansowanej chorobie mogą nam one towarzyszyć nawet przy wdechu powietrza. Chociażby ze względu na ból nie należy lekceważyć nadwrażliwości zębów.

Profilaktyka nadwrażliwości zębów

Na nadwrażliwość zębów cierpi już co piąta osoba. Ból zębów może pojawiać się i znikać, ale gdy towarzyszy nam cały czas możemy mówić o jednostce chorobowej. Swoje obawy można skonsultować ze stomatologiem, ale jeszcze zanim to nastąpi, warto podjąć leczenie zachowawcze, które może zahamować, a nawet cofnąć objawy. Dzisiejsza dostępność technik pozwala nam łagodzić symptomy w domu z pomocą odpowiednich preparatów. Podstawa jest prawidłowa pielęgnacja. Pastę do zębów zmień na delikatną, przeznaczoną dla osób z paradontozą lub nadwrażliwością, np. Lacalut Sensitive lub Parodontax. W żadnym wypadku nie należy decydować się na pasty wybielające o wysokim współczynniku ścieralności. Zawierają one w składzie krzem, który ściera szkliwo. Efekt wybielenia jest krótkotrwały, a skutki uboczne mogą się ciągnąć miesiącami, dlatego decydujmy się tylko na profesjonalne zabiegi w gabinetach dentystycznych. Wskaźnik ścieralności poznamy rozcierając pastę w palcach. Jeżeli wyczujemy twarde drobinki oznacza to, że łatwiej z nią o podrażnienie szkliwa i dziąseł, a w efekcie nadwrażliwość. Dobra pasta powinna zawierać aminofluorek, który zamika kanaliki zębowe, np. Elmex. Równie ważna jest szczoteczka – powinna być miękka. Sposób szczotkowania także ma znaczenie – nie wykonujmy poziomych ruchów – szczoteczkę przesuwajmy z góry na dół, by nakładać dziąsła na korony. Polecane są szczoteczki elektryczne, usuwające płytkę nazębną z odpowiednim naciskiem i bezpieczne dla dziąseł. Główkę należy wymieniać średnio co dwa miesiące, gdy straci swoje właściwości. Dla przedłużenia profilaktycznego efektu używaj płynu do płukania i nici do zębów, np. Blanx Biorepair oraz Eludril. Odradza się mycia zębów tuż po jedzeniu – aktywność kwasów jest wtedy największa i dużo lepiej sprawdzi się zwykłe przepłukanie jamy ustnej wodą. Jeżeli nadwrażliwość spowodowana jest paradontozą, próchnicą czy zapaleniem dziąseł, wpierw należy te dolegliwości wyleczyć. W aptece dostępnych jest wiele środków na nadwrażliwość dziąseł, np. żel Dentomix czy Mucosit.

Najlepsza pasta do zębów wrażliwych

Leczenie nadwrażliwości zębów

Leczenia nadwrażliwości zębów podejmie się każdy dentysta. Lekarz może zalecić pokrycie zębów preparatem z fluorem lub zalecić tzw. fluoryzację, którą obowiązkowo odbywają dzieci. Może też zastosować płyn dostarczający wysoko stężonego wapnia i fosforanów. Przy dużych ubytkach w szkliwie może pokryć bolesne miejsca estetycznym i niewidocznym wypełnieniem kompozytowym. Mineralizację można prowadzić także od wewnątrz – wystarczy zażywać wapń, fosfor i zwiększającą wchłanianie witaminę D3. Lekarz dobierze takie zabiegi, które najlepiej sprawdzą się w naszym wypadku. Możliwości jest bardzo wiele, dlatego nie warto rezygnować z leczenia, szczególnie że może to prowadzić do poważnych komplikacji. Zęby mają nam przecież służyć całe życie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.