Jak żyć z zespołem jelita drażliwego?

Dokuczają Ci bóle brzucha? Miewasz zaparcia, biegunki, wzdęcia, uczucie „przelewania w brzuchu” nie jest Ci obce, a dodatkowo łatwo ulegasz stresowym sytuacjom? To może być zespół jelita drażliwego! Na szczęście da się z tym żyć. Dowiedz się, jak!
Zespół jelita drażliwego (ang. Irritable Bowel Syndrome, IBS) jest trudną do zdiagnozowania, przewlekłą chorobą układu pokarmowego. Jakie są jej objawy? Przede wszystkim skurczowe bóle brzucha, zgaga, zaparcia i biegunki. Wcześniej IBS nazywany był nerwicą jelit, ponieważ często towarzyszy osobom z problemami w sferze psychicznej. [1]. W związku z tym, że przyczyny jelita drażliwego nie są do końca znane, a diagnostyka opiera się na wykluczeniu innych chorób o podobnych objawach, takich jak celiakia, zapalenie jelit czy nowotwór jelita grubego, terapia często ogranicza się do łagodzenia dokuczliwych objawów. Dowiedz się, jak, wprowadzając niewielkie zmiany w swoim życiu, wyeliminować męczący problem IBS.

Leki rozkurczowe i przeciwbólowe

Najbardziej dokuczliwym objawem IBS są bóle brzucha wywołane skurczami mięśni gładkich jelit. Jak sobie z tym poradzić? Sięgnij po leki przeciwbólowe, może to być dobrze Ci znany ibuprofen [2]. Możesz także wspomóc się lekami rozkurczowymi, takimi jak na przykład Buscopan®. Jego główny składnik, butylobromek hioscyny, działa miejscowo na mięśnie gładkie jelit. Co to oznacza? Że działa rozkurczowo na mięśnie i tylko w niewielkim stopniu przenika do krwi. Pamiętaj jednak, że jest to tylko pomoc doraźna.

Zbilansowana dieta

Zbilansowana dieta jest kluczem do sukcesu w walce z uciążliwymi objawami IBS. Pamiętaj, że jest to kwestia indywidualna. Dlatego zmiany w swoim codziennym menu wprowadzaj powoli i obserwuj jak Twój organizm na nie reaguje. Unikaj wzdymających potraw, takich jak: cebula, czosnek, kapusta, brokuły, brukselka czy rośliny strączkowe. Przygotowując posiłki nie odmawiaj sobie ziołowych przypraw, takich jak bazylia, która wzbogaci smak świeżych, letnich dań, a przy okazji pomoże Ci pozbyć się wzdęć. Unikaj natomiast produktów mlecznych, które mogę zaburzać perystaltykę jelit [4]. Pewnie wiesz, jak ważny jest błonnik w codziennej diecie. Nie inaczej jest w przypadku zespołu jelita drażliwego. Pamiętaj jednak, że jeśli dokuczają Ci biegunki, istotne jest, aby był to błonnik rozpuszczalny, który nie będzie potęgował objawów [5]. Znajdziesz go w miąższu warzyw i owoców. Pij także odpowiednie ilości wody, pamiętaj jednak, by była ona niegazowana – dzięki temu pozbędziesz się nieprzyjemnych wzdęć. Unikaj kawy i alkoholu [4]. Przede wszystkim, delektuj się posiłkami! Jedz powoli, bierz niewielkie kęsy i przegryzaj je około 20 razy [6]. Dzięki temu pokarm zostanie szybciej strawiony, a Ty unikniesz wzdęć.

Zadbaj o swój „drugi mózg”

Pewnie spotkałeś się z określeniem, że jelita to „drugi mózg”. Co to znaczy? W jelitach znajduje się ok. 2 kg bakterii, równowaga flory mikrobiologicznej umożliwia prawidłowe funkcjonowanie Twojego organizmu [7]. Zła dieta, stres czy biegunki towarzyszące IBS zaburzają tę równowagę, w efekcie czego giną „dobre” bakterie, a ich miejsce zajmują chorobotwórcze gatunki [8]. Aby odzyskać balans, zacznij przyjmować probiotyki, które w swoim składzie zawierają wiele bakterii o korzystnym wpływie na Twoje jelita [7].

Aktywność fizyczna

Pewnie wiesz, że ruch to zdrowie. Aktywność fizyczna jest bardzo ważna także w walce z objawami zespołu jelita drażliwego [9]. Lubisz rozładować się po ciężkim dniu na dynamicznym treningu tabaty czy aerobox? Wolisz odprężyć się na ćwiczeniach pilatesu czy jogi przy nastrojowej muzyce? A może wolisz pobić kolejny rekord biegowy? Świetnie! Wybierz dyscyplinę, która sprawi Ci przyjemność, a Twój organizm na pewno będzie wdzięczny! Jakąkolwiek formę aktywności wybierzesz, rozładujesz napięcie nerwowe i usprawnisz pracę jelit.

Zadbaj o zdrowie psychiczne

IBS jest chorobą psychosomatyczną. Szacuje się, że 70-90% pacjentów z IBS cierpi na depresje, lęki czy zaburzenia osobowości [1]. Dlatego, jeśli cierpisz na depresję, miewasz stany lękowe, nie radzisz sobie ze stresem, nie obawiaj się skonsultować swojego problemu z psychologiem czy psychoterapeutą. Ekspercka pomoc z pewnością poprawi jakość Twojego życia – zarówno psychiczną, jak i fizyczną.

Zespół jelita drażliwego nie jest wprawdzie dolegliwością zagrażającą życiu, jednak jego skutki mogą być dokuczliwe. W związku z tym, że przyczyny IBS nie zostały do końca poznane, tak bardzo istotne w procesie leczenia jest skuteczne łagodzenie jego objawów.

Bibliografia:

  1. Zespół jelita drażliwego (IBS) – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie, rokowanie. WP ABC Zdrowie; https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego
  2. Aspiryna, paracetamol, ibuprofen. Laboratoria.net; http://laboratoria.net/home/16305.html
  3. Buscopan (hioscyna) – tabletki powlekane. MP.PL Baza Leków; https://bazalekow.mp.pl/lek/28559,Buscopan-tabletki-powlekane
  4. Gierada E. Dieta w zespole jelita drażliwego (IBS). Dietetycy.org.pl; https://dietetycy.org.pl/dieta-gdy-cierpisz-na-zespol-jelita-drazliwego-ibs/
  5. Ślusarska A. Dieta przy IBS. Poradnik zdrowie; http://www.poradnikzdrowie.pl/eksperci/pytania/dieta-przy-ibs/75236/1/
  6. Tempo jedzenia jest ważne. Punkt Zdrowia. https://www.punktzdrowia.pl/dieta_odchudzanie/dieta/jedz_powoli_i_chudnij.php
  7. Pochrzęst-Motyczyńska A. Dbajmy o dobre bakterie w jelitach. Serwis zdrowie. https://zdrowie.pap.pl/wywiady/byc-zdrowym/dbajmy-o-dobre-bakterie-w-jelitach. (data wejścia: 24.01. 2017, aktualizacja: 12.02.2017)
  8. Kossobudzka M. Odchudzanie. Dieta eliminacyjna niszczy bakterie w jelitach. I utrudnia utrzymanie sylwetki. Wyborcza.pl; http://wyborcza.pl/TylkoZdrowie/7,137474,21260889,odchudzanie-dieta-eliminacyjna-niszczy-bakterie-w-jelitach.html?disableRedirects=true (data wejścia: 20 stycznia 2017)
  9. Jarosz A. Zespół jelita nadrważliwego – jak zmniejszyć dolegliwości? Poradnik zdrowie; http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-pokarmowy/zespol-jelita-nadwrazliwego-jak-zmniejszyc-dolegliwosci_34091.html

NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO: Buscopan, 10 mg, tabletki powlekane SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY: Jedna tabletka powlekana zawiera 10 mg hioscyny butylobromku (Hyoscini butylbromidum) Substancja pomocnicza o znanym działaniu: 1 tabletka powlekana zawiera 41,2 mg sacharozy NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO: Buscopan Forte, 20 mg, tabletki powlekane SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY: Jedna tabletka powlekana zawiera 20 mg hioscyny butylobromku (Hyoscini butylbromidum). Substancja pomocnicza: jedna tabletka powlekana zawiera 138,5 mg laktozy jednowodnej.POSTAĆ FARMACEUTYCZNA: Tabletki powlekane WSKAZANIA DO STOSOWANIA: Stany skurczowe mięśni gładkich przewodu pokarmowego (zaburzenia czynnościowe w obrębie przewodu pokarmowego, bolesne skurcze żołądka, kolka jelitowa, zespół jelita drażliwego), stany skurczowe i dyskinezja dróg żółciowych (zaburzenia czynnościowe w obrębie dróg żółciowych, ostry ból w drogach żółciowych, kolka żółciowa), stany skurczowe w obrębie układu moczowo-płciowego (bolesne miesiączkowanie, kolka nerkowa, stany skurczowe związane z kamicą moczowodową). PRZECIWWSKAZANIA: Nadwrażliwość na hioscyny butylobromek lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, Nużliwość mięśni (myasthenia gravis), Patologiczne poszerzenie jelita grubego (megacolon). Stosowanie produktu jest przeciwwskazane w przypadku rzadkich zaburzeń dziedzicznych, które mogą uniemożliwiać przyjmowanie zawartej w nim substancji pomocniczej PODMIOT ODPOWIEDZIALNY: Ipsen Pharma, 65 Quai Georges Gorse, 92100 Boulogne-Billancourt, Francja. INFORMACJI O LEKU UDZIELA: Ipsen Poland Sp. z o.o., Al. Jana Pawła II 29, 00-867 Warszawa, tel.: (22) 653 68 00, fax: (22) 653 68 22.

 

„Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu”.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.