Niedokładne szczotkowanie, pomijanie nitkowania i zapominanie o płukaniu jamy ustnej między posiłkami… to tylko niektóre grzeszki prowadzące do próchnicy. Zapobiegaj próchnicy zębów na wiele sposobów, nie tylko odpowiednią higieną, ale także dietą. Sprawdź co wywołuje chorobę i naucz się rozpoznawać pierwsze objawy, aby mieć piękny i zdrowy uśmiech.
Jak powstaje próchnica
Wydawać by się mogło, że o próchnicy wiemy wiele, ale w rzeczywistości nasza wiedza ma braki skutkujące nienapawającymi optymizmem statystykami. Zacznijmy od początku, a więc czynników powodujących rozwój próchnicy, a są to:
- Bakterie
- Cukry
- Podatność zęba na próchnicę
- Czas
Na ich podstawie możemy zbudować schemat wyjaśniający powstawanie próchnicy a rozpoczynałby się on od zjedzenia posiłku obfitującego w cukry. Posiłek to w tym przypadku może za duże słowo, ponieważ dużo cukrów zawierają chociażby owoce, soki i napoje. W rzeczywistości wszystko co spożywamy powoduje powstawanie płytki nazębnej – bakterii przylegających do powierzchni zęba. Żywią się one cukrami i wytwarzają przy tym kwasy. Przy braku odpowiedniej higieny kwasy niszczą ząb i powodują w nim ubytek zwany próchnicą.
Zapobiegaj próchnicy
Dieta
Największe znaczenie w zachowaniu zdrowych zębów ma nasza osobista predyspozycja do chorób i wadliwego odżywiania. Zęby dzieci poddawane mineralizacji miały być silniejsze i bardziej odporne na uszkodzenia. W diecie osoby dorosłej nie może zabraknąć wartości odżywczych tj.:
- Wapń
- Fosfor
- Witaminy
- Mikroelementy
Jeśli w młodym wieku do organizmu nie dostarczymy odpowiedniego budulca dla zębów, w przyszłości będą one bardziej podatne na uszkodzenia. Dodajmy do tego preferowanie miękkich, oblepiających posiłków, na jakie obecnie jest popyt, jedzenie słodkich przekąsek między posiłkami i unikanie twardych pokarmów w obawie przed zniszczeniem zębów – z problemem próchnicy przyjdzie nam się zmierzyć wyjątkowo szybko.
Higiena
Ubytki próchnicowe występują w zębach mlecznych oraz stałych. Niestety myślenie, że nie warto dbać o zdrowie zębów, na miejscu których wkrótce pojawią się nowe, prowadzi do zguby. Złe nawyki wyrobione w dzieciństwie będą nam towarzyszyć w wieku dorosłym i powodować nieregenerujące się zmiany. Wydatki na dentystę będą nieporównywalnie droższe a nasze zęby w gorszej kondycji, a wystarczyłoby tylko postawić na regularną higienę. Tylko tyle wystarczy, aby cieszyć się pięknym uśmiechem. Próchnica obiera najczęściej zagłębienia w powierzchni trzonowców, powierzchnie przydziąsłowe i styki dwóch zębów. Ten ostatni problem można i warto skorygować aparatem dentystycznym, który rozluźni przestrzenie międzyzębowe ułatwiające czyszczenie.
Zasady codziennej pielęgnacji zębów:
- mycie zębów po posiłku
- stosowanie nici dentystycznych
- stosowanie płukanek
- dostarczanie fluorków (fluorek sodu, fluorokrzemian) do organizmu
- unikanie częstego spożywania węglowodanów
- wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym
- lakierowanie zębów zmniejsza prawdopodobieństwo powstania próchnicy niemal o połowę!
Nici dentystyczne woskowane ułatwiają dotarcie w najmniejsze szczeliny międzyzębowe. Jeśli są wzbogacone fluorkiem, to zapobiegają demineralizacji szkliwa. Powinny jej używać osoby z wadami zgryzu polegającymi na zbyt ścisłym przyleganiu do siebie zębów. Płukanki mają działanie profilaktyczne ale i lecznicze. Docierają do małych nierówności koron, chronią dziąsła i dezynfekują całą jamę ustną wraz z wewnętrzną stroną policzków i językiem.
Rozpoznaj stadium próchnicy
Próchnica rozwija się stopniowo i początkowo pojawia się na zębach w postaci żółtawej plamy. Jeśli zmiany nie zostaną odpowiednio wcześnie zmineralizowane, zaczynają dołączać do tego inne objawy próchnicy, m.in. wrażliwość na pokarmy słodkie. Ubytek próchnicowy jest ostatnim etapem rozwoju choroby, który należy jak najszybciej leczyć u dentysty. W przeciwnym wypadku do dziury zaczną przedostawać się resztki jedzenia powodujące stan zapalny i ból.
Pasta do zębów z naturalnym fluorem
Profilaktyczny fluor
Fluor to najważniejszy związek wpływający hamująco na rozwój próchnicy. Dostarczamy go sobie z wodą mineralną i jedzeniem, ale szczególnie dzieci i osoby starsze są wrażliwe na jego niedobory. To dlatego zęby mleczne psują się tak często, bo nie mają one w pełni wykształconej struktury mineralnej szkliwa. O dostarczeniu tego związku organizmowi powinny szczególnie pamiętać przyszłe mamy. W 4-tym miesiącu życia płodu rozpoczyna się mineralizacja zębów mlecznych. To ile fluoru otrzyma wtedy dziecko będzie miało duży wpływ na zdrowie jego zębów w dorosłym życiu. Szczególnie niebezpieczne dla zębów niedobory mineralne obejmują także wapń, fosfor i magnez, które wspierają wzrost zębów. Dostarczanie fluoru wprost do zębów z pastami i płukankami remineralizuje szkliwo, zwiększa jego odporność na działanie kwasów i hamuje rozwój płytki bakteryjnej, dlatego powinno być codzienną praktyką nas wszystkich.
Zapobiegaj próchnicy zębów na wiele różnych sposobów, ale nie przeceniaj żadnego z nich. Zdrowie zębów zależy od połączenia diety i higieny na każdym etapie naszego życia. Zwracaj uwagę, by w twojej diecie nie zabrakło nabiału i warzyw. Zrezygnuj z nocnego podjadania i w przerwach między posiłkami słodyczy, które najszybciej doprowadzą do próchnicy. Nie zapominaj o zgłaszaniu się na wizyty kontrolne co pół roku, bo wczesne zmiany są prostsze i tańsze w leczeniu.