Jak sprawdzić do kiedy mam zwolnienie lekarskie?
Od 1 grudnia 2018 roku obowiązuje wyłącznie e-zwolnienie, czyli elektroniczna forma zwolnienia, znana również jako e-ZLA. Taka postać dokumentu likwiduje konieczność dostarczenia osobiście swojego zwolnienia pracodawcy, w przypadku bycia pracownikiem lub też do ZUS-u, jeśli prowadzić działalność gospodarczą. To duże udogodnienie dla pacjentów, dlatego zmiana ta została bardzo dobrze przyjęta przez wszystkich. Jednak dla wielu osób nadal jest nowością, szczególnie dla tych, którzy rzadko chorują i jednocześnie rzadko korzystają z L4. Jak sprawdzić do kiedy mam zwolnienie lekarskie? Podpowiadamy!
E-zwolnienie – jakie informacje zawiera?
E-zwolnienie po zbadaniu pacjenta i przeprowadzeniu z nim wywiadu jest wystawianie przez lekarza ze względu na stan zdrowia, w którym zalecana jest konieczność zrezygnowania z pracy na określony czas na rzecz pozostania w domu. Jak przebiega ten proces i co zawiera elektroniczny dokument? W pierwszej kolejności specjalista wystawiający e-zwolnienie wpisuje w systemie komputerowym numer PESEL pacjenta, na podstawie którego pozostałe dane pobierane są automatycznie. Wśród nich znajduje się imię i nazwisko pacjenta, adres oraz wskazany jest płatnik składek.
Następnie lekarz wpisuje okres niezdolności do pracy oraz swoje dane, a e-zwolnienie przesyłane jest do miejsca pracy. Jednak co ciekawe, pracodawca nie zna jego przyczyny, gdyż elektroniczny dokument nie zawiera numeru statystycznego choroby z uwagi na obowiązujące RODO, czyli rozporządzenie o ochronie danych osobowych. E-ZLA przekazywane przez elektroniczny system PUE ZUS, czyli Platformę Usług Elektronicznych. Cała procedura sprawia, że pacjent wcale nie musi zanosić zwolnienia do pracy, jednak najpóźniej w drugim dniu nieobecności należy powiadomić o zaistniałej sytuacji pracodawcę.
E-zwolnienie – poznaj jego zalety
E-zwolenienie łączy sobie wiele zalet, które warto poznać, szczególnie gdy nie do końca jesteś przekonany do obecnie obowiązującego rozwiązania dotyczącego L4. Przede wszystkim nie ma konieczności martwienia się o zasiłek chorobowy, gdyż wszystkie niezbędne informacje z nim związane i potrzebne do zrealizowania wypłaty widnieją w systemie i ma do nich bezpośredni dostęp pracodawca, który je wypłaca. Jedynie osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz te, którym zasiłek choroby wypłaca ZUS, są zobowiązane do złożenia odpowiedniego wniosku, jednak można to zrobić, wykorzystując swój profil na PUE, czyli cyfrowym ZUS-ie.
Ponadto wystawienie e-zwolnienia jest znacznie szybsze niż wypisanie go w wersji papierowej, choćby z uwagi na dostęp do wszystkich danych pacjenta po podaniu numeru PESEL. Dzięki temu trudniej również o popełnienie ewentualnego błędu i konieczność ubiegania się o jego poprawienie lub ponowne wystawienie zwolnienia. Co ważne, e-zwolnienie można wystawić z dowolnego miejsca, również z urządzenia mobilnego, co jest korzystnym rozwiązaniem np. podczas domowych wizyt lekarskich. Zatem jak widać, jest to duże ułatwienie dla wszystkich i znacznie usprawnia niezbędne procedury.
Jeśli jednak w awaryjnej sytuacji, gdy nie ma dostępu do Internetu lub pracodawca nie posiada jeszcze profilu na PUE, co automatycznie jest sprawdzane przez lekarza w trakcie wystawiania e-zwolnienia, specjalista przekaże pacjentowi zwolnienie na papierze. W takim przypadku konieczne będzie dostarczenie go do miejsca pracy w przeciągu 7 dni. Ponadto warto wiedzieć, że lekarz może wystawić zwolnienie nawet do 3 dni wstecz, jeśli np. nie zostałeś przyjęty w terminie do gabinetu z uwagi na długą kolejkę. Wyjątkiem od tej reguły są zwolnienia od psychiatry, które mogą być wystawione z dowolną wcześniejszą datą.
Jak sprawdzić do kiedy mam zwolnienie lekarskie?
Zwykle każdy pacjent doskonale pamięta, do kiedy ma zwolnienie lekarskie. Jednak w przypadku dłuższej niezdolności do pracy może się okazać, że data powrotu do pracy wypadnie nam z głowy. Jednak to żaden problem, gdyż w każdej chwili możesz ją sprawdzić, korzystając w tym celu z IKP, czyli Internetowego Konta Pacjenta. Należy pamiętać, że e-zwolnienie może się pojawić na indywidualnych profilu dopiero jednym lub dwóch dniach od wystawienia przez lekarza. Aby to sprawdzić, wystarczy zalogować się na swój profil, przejść do zakładki „historia leczenia”, a następnie kliknąć w kategorię „zwolnienia”. Wszystkie dane i informacje tam zawarte są przejrzyste i zrozumiałe.
Na portalu znajdziesz nie tylko aktualnie obowiązujące zwolnienie lekarskie, ale również wszystkie Twoje poprzednie L4. Do skorzystania ze swojego profilu na IPK konieczne jest zalogowanie się, które jest możliwe na trzy sposoby: wykorzystując Profil Zaufany, e-dowod lub mojeID. Co ważne, każdy może przebywać na zwolnieniu tak długo, jak będzie to konieczne. Standardowo maksymalna długość L4 wynosi łącznie 6 miesięcy w ciągu roku, czyli 182 dni, choć okres ten może być wydłużony w zależności od stanu zdrowia.
Partnerem artykułu jest pomoc-lekarska.pl