Jak rozpoznać autyzm?
Autyzm to jedna z najpoważniejszych chorób i ważny problem cywilizacyjny świata. Świadomość społeczna dotycząca autyzmu rośnie, lecz wciąż powtarzamy dużo mitów na temat przyczyn, objawów oraz leczenia osób chorych. W artykule zwrócimy szczególną uwagę na to jak rozpoznać autyzm, ponieważ im wcześniej rozpoznany tym większe szanse na poprawę jakości życia chorego i ich bliskich.
Definicja autyzmu
Autyzm dotyka rdzenia osobowości człowieka a więc ma wpływ na sposób bycia, zachowania się i myślenia osoby chorej. Osoba chora mówi, działa i odczuwa inaczej niż zdrowa. Autyzm jest domeną dzieci, lecz zdarza się, że zaburzenie jest diagnozowane także u dorosłych. Pierwsze objawy mogą być zauważone już u niemowląt. Należy jednak mieć na uwadze, że każda osoba jest inna i nie można uogólnić danego przypadku do prostej definicji choroby. Autyzm może przebiegać z różnym nasileniem u różnych osób. Co najważniejsze wcześnie podjęta terapia ułatwia dzieciom poruszanie się w przestrzeni społecznej, nawiązywanie kontaktu z rówieśnikami i codzienne radzenie sobie z mniejszymi i wyzwaniami.
Autystyczny = niepełnosprawny?
O autyzm podejrzewało się wiele sławnych osób, m.in. fizyka Alberta Einsteina, Mozarta i wiele innych sław nie tylko ze świata sztuki, ale i polityki. Faktem jest, że dzieci autystyczne mają wąskie zainteresowania, ale to paradoksalnie pozwala im się poświęcać dla zdobywania coraz większej wiedzy na dany temat. Osoby autystyczne mogą nie radzić sobie z codziennością a zarazem odnosić wybitne sukcesy. Nic nie zrobi się samo, dlatego ważne jest, by stymulować dziecko do zgłębiania pasji i pracy nad własnym rozwojem. To zadanie nie tylko dla rodziców, ale także psychologów i terapeutów. Autyzm dotyczy już średnio co 100-go rodzącego się dziecka a lekarze mówią o prawdziwym kryzysie. Ogromną rolę w procesie terapeutycznym odgrywa wczesna diagnoza, która ułatwia pracę nad osobowością w odpowiednim kierunku.
Objawy autyzmu
Autyzm można rozpoznać już u niemowląt ze względu na naturalnie postępujący u nich rozwój mowy. U dzieci autystycznych komunikowanie się stanowi jedną z głównych trudności. Rozwój mowy przebiega z opóźnieniem, słowa są niezrozumiałe i nieadekwatne w kontekście wypowiedzi. Kolejny etap dojrzewania to przyswajanie nowych umiejętności i tu także zauważamy opóźnienie. Dziecko autystyczne potrzebuje więcej czasu i wsparcia ze strony dorosłych. W szkole uczy się dość opornie i wymaga większej uwagi oraz stymulacji. Ponadto dzieci chore na autyzm mogą zbyt silnie lub zbyt płytko odbierać bodźce zmysłowe, co także nie pozostaje obojętne dla ich funkcjonowania.
Niepokojące objawy:
- izolowanie się od otoczenia,
- brak chęci do zabaw z innymi dziećmi,
- wrażenie, że dziecko woli kontakt z przedmiotami niż z ludźmi,
- unikanie kontaktu wzrokowego,
- powtarzanie wyrazów, zdań lub brak mowy
- chodzenie drobnymi kroczkami,
- okazywanie sprzeciwu w stosunku do jakichkolwiek zmian w rutynie,
- brak reakcji na ból,
- niechęć do przytulania się,
- sprawianie wrażenia głuchego albo niedosłyszącego,
- ustawianie przedmiotów w rządku, kolorami, kształtami
Pamiętaj, że dziecko autystyczne nie musi przejawiać wszystkich objawów a jeśli któryś z nich zwróci twoją uwagę nie zwlekaj i udaj się z dzieckiem do lekarza.
Książka o radzeniu sobie z autyzmem dziecka
Dieta dziecka autystycznego
Rodzice dzieci z autyzmem pod wpływem strachu o zdrowie pociech często decydują się na nietrafione i niekonsultowane z lekarzem diety eliminacyjne. Każde wyłączenie produktu z diety może prowadzić do niedoboru żywieniowego. Wśród dzieci dotyczy to szczególnie diety bezglutenowej i bezmlecznej, która zmniejsza ilość wapnia, witaminy D, żelaza i kwasu foliowego. Każda zmiana w diecie powinna być prowadzona pod okiem specjalisty. Osoby autystyczne nie lubią też zmian, dlatego warto wziąć pod uwagę także osobiste preferencje żywieniowe. Niezbędna może okazać się diagnostyka, która sprawdzi obciążenia genetyczne celiakią, alergią i nietolerancją pokarmową. Przydatne będą też badania kału, moczu i toksykologia, aby mieć pewność, że nic nie zakłóca metabolizmu.
Jak rozpoznać autyzm? Kluczem do sukcesu jest indywidualne podejście do pacjenta. Czujni powinni być rodzice i lekarze. Później pozostaje przeprowadzić odpowiednią diagnostykę i wykonać niezbędne badania. Autyzm nie musi i nie powinien przesądzić o niczyim życiu. Pomocy możesz szukać u lekarza rodzinnego, psychologa, psychiatry, poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Informacje zaczerpnięto ze strony: http://autyzm.org.pl/