Jak radzić sobie z wysokim cholesterolem?

Cholesterol jest nam potrzebny do życia. Dopiero jego nadmiar powoduje choroby. Warto więc dbać o to, by utrzymywać jego prawidłowy poziom. Przede wszystkim najważniejsza jest odpowiednia dieta, a także systematyczna aktywność fizyczna. Jeśli to nie przyniesie rezultatów, konieczna będzie wizyta u lekarza. Ale czym właściwie jest cholesterol?

Cholesterol to substancja tłuszczowa, która pełni bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Przede wszystkim uczestniczy w produkcji niektórych hormonów, wchodzi w skład błon komórek oraz bierze udział w syntezie kwasów żółciowych. Wspiera pracę mózgu i pomaga w produkcji witaminy D. Kiedy cholesterol jest w normie, wnosi bardzo wiele pozytywów do organizmu. Jeśli jego poziom jest zbyt wysoki, może powodować choroby.

Do czego prowadzi wysoki poziom cholesterolu?

Wysoki poziom „złego cholesterolu”, czyli cholesterolu LDL powoduje powstawanie blaszki miażdżycowej. To nic innego, jak złogi cholesterolu. Gromadzą się w ścianach tętnic, usztywniając i zwężając je. W rezultacie powstają tam skrzepy, które powoli zatykają tętnice. Jeśli w porę nie zareagujemy, mogą prowadzić do udaru mózgu lub zawału serca. Należy więc jak najszybciej zadbać o to, by obniżyć poziom cholesterolu. Jak to zrobić?

Jak obniżyć i utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu?

W procesie obniżania poziomu cholesterolu istotną rolę odgrywa dieta. Przede wszystkim warto wykluczyć z niej nadmiar jajek. Chociaż zawierają potrzebne lecytyny, należy ograniczyć ich spożycie do 1-2 jajek w tygodniu. W przypadku osób zdrowych mogą to być 3-4 jaja w tygodniu. Z diety dobrze jest wykluczyć również podroby i zmniejszyć spożycie tłuszczów zwierzęcych. Zamiast tłustego mięsa lepiej sięgnąć po drób. Co więcej, bardzo korzystne okaże się zminimalizowanie spożycia mleka, śmietany oraz masła. Z kolei produkty zawierające kwasy omega-3 mają zbawienny wpływ, ponieważ obniżają poziom cholesterolu LDL. Ich źródłem są przede wszystkim ryby. Warto także wzbogacić dietę o owoce, warzywa, kasze, produkty pełnoziarniste, karczochy (źródło cynaryny), czosnek, otręby, siemię lniane i zieloną herbatę.

Konieczne jest również zadbanie o codzienną dawkę ruchu. Intensywne spacery, jogging, pływanie czy jazda na rowerze, to najlepsze, co możesz ofiarować swojemu organizmowi. Przynajmniej pół godziny dziennie, a jeśli chcesz zrzucić zbędne kilogramy trening powinien trwać nieco dłużej. W przypadku osób, które mają siedzącą pracę i nie uprawiają sportów, warto zacząć od drobnych aktywności i z czasem obierać sobie większe cele.

Wysoki poziom cholesterolu – leczenie farmakologiczne

Jeśli pomimo dbania o dietę oraz regularną aktywność fizyczną poziom cholesterolu nie ulega obniżeniu, konieczna będzie wizyta u specjalisty, który pomoże Ci zapobiec powstaniu groźnych chorób. Po przeprowadzeniu odpowiednich badań lekarz zaproponuje metodę leczenia dopasowaną do indywidualnych potrzeb pacjenta. Ma na nią wpływ stan zdrowia, metabolizm, wiek, płeć i kilka innych czynników. Leki skorygują poziom cholesterolu LDL. Należy je przyjmować według zaleceń lekarza. Miejscem, w którym na pewno znajdziesz takie preparaty jest apteka internetowa.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.