Jak przyśpieszyć keto adaptację?
Ketoza to stan bardzo korzystny dla całego naszego organizmu. Niestety, aby nasz organizm przestawił się na produkcję ciał ketonowych na odpowiednim poziomie, potrzebuje okresu adaptacyjnego. Niestety, keto adaptacja bywa dla wielu problematyczna. Wszystko przez to, iż w fazie adaptacyjnym może dojść do szeregu nieprzyjemnych dolegliwości. Stan ten jest nazywany „grypą ketonową”. Jednak istnieją sposoby, by proces dojścia do stanu ketozy nieco przyspieszyć.
Post przerywany
Post przerywany jest jedną z metod, aby przyśpieszyć proces przejścia w stan ketozy. Dzieje się tak dlatego, że zarówno w czasie postu, jak i w stanie ketozy nasz organizm funkcjonuje nieco inaczej, niż zwykle. W obu tych stanach w organizmie spada ilość cukru we krwi, spada poziom insulity i jednocześnie zwiększa się produkcja ciał ketonowych. W ten sposób organizm może łatwiej nauczyć się nowego modelu funkcjonowania.
Olej MCT
Olej MCT jest wyjątkowym tłuszczem. Produkcja ketonów odbywa się za pomocą spalania tłuszczów zgromadzonych w naszym organizmie. Innymi słowy ciała ketonowe nie tworzą się przez spalanie tłuszczów wprowadzanych do naszego organizmu. Tworzą się poprzez spalanie tkanki tłuszczowej. Tutaj z pomocą przychodzi olej MCT. To jedyny tłuszcz spożywczy, który jest natychmiast przekształcany w ciała ketonowe. Warto zatem urozmaicić nim nasz keto jadłospis.
Ketony egzogenne
Ketony egzogenne to kolejny ze sposobów na nauczenie naszego organizmu nowego sposobu funkcjonowania. Po ich spożyciu w naszym organizmie przez około 3 godziny poziom ciał ketonowych we krwi wzrasta. Dzięki temu budzą się uśpione transporty, dzięki którym ketony zostają wprowadzone do wszystkich komórek, a tym samym nasze ciało szybciej wejdzie w upragniony stan ketozy.
Elektrolity
Niedobór elektrolitów to częsta przypadłość w początkowej drodze do trwałej ketozy. Dzieje się tak dlatego, że podczas keto adaptacji drastycznie spada poziom glukozy we krwi, do czego nasz organizm nie jest przyzwyczajony. Przez nagły spadek glukozy wydala z naszego organizmu znacznie więcej wody i elektrolitów. To ich niedobór prowadzi to tzw. keto grypy. Grypa ketonowa objawia się min. migrenami, bólami mięśni, skurczami, bólami brzucha, biegunką tłuszczową lub zaparciami, zmęczeniem, nieświeżym oddechem z ust, zaburzeniami nastroju i drażliwością, bezsennością a także mgła mózgową. Stan grypy ketonowej może utrzymywać się nawet do dwóch tygodni. Pamiętajmy więc, by nasza dieta ketogenna była wzbogacona o dodatkowe porcje wody. Pozwoli to złagodzić lub całkowicie uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości.
Ćwiczenia
Trening na keto to punkt obowiązkowy. Keto jadłospis jest bardzo ważny, jednak sama dieta ketogeniczna nie wystarczy, by wejść szybko i bezpiecznie w stan ketozy. Ćwiczenia powodują spalanie tkanki tłuszczowej. Za pomocą regularnego treningu, może rozpocząć się naturalny proces produkcji ciał ketonowych. Dodatkowo podczas wysiłku fizycznego ciała ketonowe są sprawniej transportowane do wszystkich komórek.
Dzieci rodzą się w stanie ketozy. Zazwyczaj pozostają w nim do pierwszego roku życia. Z czasem przez przejście na tradycyjną dietę, organizm człowieka przestawia się. Powrót do stanu ketozy po tylu latach to nie lada wyzwanie. Ciało musi nauczyć się funkcjonowania w zupełnie nowy sposób. Stosując powyższe rady jesteśmy w stanie sprawić, by keto adaptacja nastąpiła szybciej. Miejmy jednak na uwadze to, że każdy organizm jest inny. Uzbrójmy się w cierpliwość i z uwagą obserwujmy swoje ciało, aż zdobędziemy upragniony cel.