Jak przygotować się do USG jamy brzusznej?
USG jamy brzusznej to jedno z podstawowych badań obrazowych, przeznaczonych do diagnostyki i monitorowania różnych schorzeń lokalizowanych w tym obszarze ciała. W procedurze tej zastosowanie znajdują fale ultradźwiękowe, które emitowane przez głowicę aparatu ultrasonograficznego docierają do tkanek. Odbite od tkanek powracają do głowicy, co pozwala na wizualne odtworzenie struktury badanego obszaru w czasie rzeczywistym. Ultrasonografia jamy brzusznej jest bezbolesna i bezinwazyjna, jednak trzeba się do niej odpowiednio przygotować.
Przygotowanie do USG jamy brzusznej
Przed badaniem USG jamy brzusznej należy pozostawać na czczo. Ostatni posiłek powinno się przyjąć najpóźniej na 6-7 godzin przed wykonaniem procedury, aby zapewnić dobrą widoczność ocenianego obszaru. Po jedzeniu następuje wydzielenie enzymów trawiennych oraz żółci, a także przyspieszenie perystaltyki. W świetle przewodu pokarmowego znajduje się treść i gazy, co znacząco utrudnia uzyskanie wyraźnego obrazu diagnostycznego. Przed badaniem nie wolno też spożywać napojów, żuć gumy czy palić tytoniu. Dozwolona jest jedynie niewielka ilość wody niegazowanej.
Inne zalecenia dotyczące USG jamy brzusznej
USG jamy brzusznej przeprowadzane powinno być przy pełnym pęcherzu moczowym, czego wyznacznikiem jest odczuwanie parcia. Na 2-3 dni przed badaniem nie należy spożywać produktów żadnych wzdymających, takich jak groch, fasola czy kapusta. W szczególnych przypadkach, do posiłków podawać specjalne można środki przeciwko wzdęciom – np. simetykon. Zalecenia te mają zastosowanie jedynie w przypadkach standardowych, czyli badaniach wcześniej zleconych. Jeżeli ultrasonografia jamy brzusznej musi być przeprowadzona nagle oraz w trybie pilnym, od pacjenta nie jest wymagane żadne przygotowanie.
Przebieg badania USG jamy brzusznej
Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej przebiega na leżąco. Pacjent powinien położyć się na kozetce i odsłonić badany obszar, czyli brzuch. Aby poprawić kontakt ultrasonografu z ciałem, stosowany jest specjalny żel. Podczas procedury lekarz przesuwa głowicę po skórze, wywierając w wybranych miejscach nacisk oraz wydając polecenia pacjentowi – np. prośbę o zaczerpnięcie oddechu lub jego wstrzymanie czy zmianę pozycji do boku. Obraz uwidocznia się na ekranie w czasie rzeczywistym, co pozwala na bezpośrednie rozpoznanie wielu zmian i nieprawidłowości. Lekarz może dokonywać w czasie badania różnych pomiarów, a także zapisywać obrazu. Po zakończeniu procedury, zdjęcia dołączane są do wyniku opisowego. Więcej o tym, jak działa ultrasonograf, przeczytasz na stronie: https://noraxmedical.pl/.