Jak leczyć wypalenie zawodowe?

Wypalenie zawodowe może położyć się cieniem na dotychczas udanej karierze zawodowej i spokoju rodzinnym. Jak leczyć wypalenie zawodowe w świecie, gdzie w dużym stopniu określa cię to co robisz i ile posiadasz? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ problem zahacza o kilka dziedzin naszego życia i wywiera większy lub mniejszy wpływ na nie wszystkie.

Kłopoty z pracą dużo wcześniej poprzedzają często bagatelizowane lub niezauważane przez nas samych i bliskich czynniki. Jeden z charakterystycznych to uzależnienie od pracy, co oznacza, że wykonywany zawód się naszym głównym motorem do działania, źródłem naszego poczucia siebie i budowanej wartości. To błąd, który może nas kosztować złym samopoczuciem i zniechęceniem ujawniającym się po latach spędzonych na stanowisku.

Skutki zdrowotne

Syndrom wypalenia zawodowego jest uznawany za chorobę cywilizacyjną, co oznacza, że jest schorzeniem powodującym uszczerbek na zdrowiu a liczba dotkniętych nią osób ogromna. Badania naukowców dowiodły, że przepracowanie ma związek  chorobą wieńcową, nadciśnieniem, wrzodami, bezsennością (…). Najczęstszym objawem wypalenia zawodowego, z którym zgłaszamy się do lekarza jest depresja, która jest poważnym i długotrwałym w leczeniu schorzeniem.

Objawy wypalenia zawodowego

Wypalenie zawodowe dotyka w szczególności pracowników przebywających na co dzień z ludźmi. Pomaganie (psychologowie), przekazywanie wiedzy (nauczyciele) i umiejętności naraża nas na odczuwanie zniechęcenia, niezrozumienia, niedocenienia. Z czasem dołączają do tego objawy fizyczne tj. zmęczenie, wyczerpanie (także psychiczne). Osoba zagrożona wypaleniem zawodowym stopniowo izoluje się od przyjaciół i rodziny, jest apatyczna, traci zainteresowanie dotychczasowymi sprawami i sygnalizuje potrzebę samotności. Za ten stan obwinia często samą siebie, co tylko pogarsza jej samopoczucie. Naturalnym jest, że obniżony nastrój i brak energii do podjęcia działań zmieniających ten stan rzeczy prowadzi nieuchronnie do potknięć i porażek, które zostają wyolbrzymione. Dotychczas ceniony pracownik ma poczucie bycia do niczego, dlatego przestaje stawiać się do pracy, zaniedbuje obowiązki i nie przykłada do roboty. A to tylko nieliczne  wielu objawów wypalenia zawodowego.

Jak reagować?

Syndrom nie pojawia się nagle, ale narasta w czasie. Dlatego warto wiedzieć jak i kiedy reagować na pojawiające się symptomy choroby. Wypalenie zawodowe może początkowo objawiać się podenerwowaniem, bólami głowy, pogorszeniem jakości odpoczynku. Na tym etapie warto wesprzeć organizm naturalnymi sposobami. Dotlenienie, ruch, oddanie się przyjemności, która nie jest związana z pracą – to najlepsze sposoby pozbycia się początków chandry. Pomogą także suplementy witaminowe zwiększające pamięć, koncentrację i dodające energii, np. żeń-szeń, kwas foliowy, magnez. Nie zapominaj o najważniejszym odpoczynku, bo prawdopodobnie uległeś presji obowiązków lub za dużo przyjąłeś na barki.

Jeśli dolegliwość przejdzie w kolejne stadium, jest już ją trudniej leczyć samemu. Początkowa irytacja przechodzi w złość a nawet agresję słowną wobec podwładnych. Sygnałem alarmowym jest traktowanie z pogardą osób, dla których być może wcześniej byliśmy wzorem czy partnerem w relacji. Koniecznie weź urlop i odgrodź się od pracy, która ma na ciebie negatywny wpływ. Co prawda nie ona jest tutaj problemem, ale wystarczy, że prowokuje w tobie najgorsze cechy. Potrzebujesz kontaktu z ludźmi, którzy odgrywają w twoim życiu istotną rolę: rodziną, znajomymi – osobami, którym możesz się zwierzyć i być wysłuchanym. Jeśli nie starcza ci odwagi bądź stajesz się podejrzliwy wobec innych zgłoś się do psychologa, który popracuje nad twoją motywacją, poczuciem wartości a być może głębiej leżącymi problemami obecnego stanu.

Ciągnące się tygodniami wypalenie zawodowe przechodzi w postać chroniczną. Nierozwiązane problemy powodują objawy fizyczne i psychiczne sprowadzające nas tylko w dół. Dochodzi do zachwiania struktury osobowości, co oznacza, że nasze postrzeganie siebie i świata ulega zmianie. Czujemy się opuszczeni, kłócimy z małżonkiem, zrywamy przyjaźnie. Podupadamy na zdrowiu – mamy mimowolne skurcze mięśniowe na skutek niedoboru magnezu (objaw stresu), gorzej trawimy posiłki (wrzody), mogą nas także dopaść objawy nerwicy. Nie rezygnuj z przyjmowania środków energetyzujących, które dodadzą ci potrzebnej siły do działania. Odżywiaj się zdrowo i regularnie. Kładź się spać o stałych porach. Koniecznie  poszukaj pomocy specjalisty, aby nie narazić się na groźne powikłania zdrowotne.

Nie ma jasnej odpowiedzi na pytanie jak leczyć wypalenie zawodowe. Trzeba być jednak pewnym, że najwięcej zależy od nas samych. Dobre nastawienie warunkuje poradzenie z przeciwnościami losu a złe ściąga nas w dół i izoluje od ludzi, którzy powinni być dla nas ważniejsi od osiągnięć w pracy. Dlatego spędzajmy czas w gronie najbliższych. Poczytaj na temat technik relaksacyjnych i sposobów na podwyższenie poziomu endorfin we krwi. Świetnie działają sport, zjedzenie czegoś pożywnego (zupa, sałatka owocowa lub warzywna, ryby), odpoczynek, oddanie się swojemu hobby. Przede wszystkim reaguj w porę na pojawiające się objawy wypalenia, aby móc poradzić z nim sobie we własnym zakresie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.