Jak leczyć halluksy?

Co to są halluksy

Halluksy, czyli koślawe paluchy to nieprzyjemna dolegliwość, która jest źródłem nieprzyjemnego bólu i nieestetycznych zgrubień na dużym palcu. Ich powstanie drażni szczególnie kobiety, które dbają o swój wygląd, często kosztem zdrowia, czego wynikiem jest właśnie powstawanie halluksów. Halluksy nie tylko utrudniają późniejszy dobór obuwia, ale powodują szereg niekorzystnych objawów, np. trudności z utrzymaniem zdrowej postawy ciała. Dzieje się tak, ponieważ staw dużego palca jest elementem kluczowym dla równomiernego rozkładu ciężaru ciała na stopy. Zaburzenia na tym polu ograniczają możliwość chodzenia, któremu zaczyna towarzyszyć ogromny dyskomfort i ból. Dodatkowo chodzenie z niewyleczonym halluksem pogłębia problem. Halluksy nie są chorobą samą w sobie, a wynikiem niewystarczającej uwagi poświęcanej stopom i ich niewystarczającej pielęgnacji.

Paluch koślawy powstaje na skutek wywieranego nacisku na przednią część stopy, gdzie znajdują się palce. Napór i przeciążenie sprawiają, że kości łuku poprzecznego ulegają deformacji rozszerzając przednią część stopy. Wtedy też dochodzi do charakterystycznego oddalenia się palucha i przesunięcia kości śródstopia. Największy palec u stopy odpowiadający za utrzymanie ciała w równowadze ma też z reguły najsłabszy układ więzadłowy. Na skutek wymienionych czynników koślawieje, tworząc spuchnięte zgrubienia.

Halluksy wyglądają jak rozogniona opuchlizna. Mogą one pojawić się nie tylko na palcu dużym, ale także najmniejszym, tam bowiem ucisk skóry ciała w stosunku do obuwia jest największy. Ścięgno początkowo tylko powiększa się, jednak z czasem twardnieje i zniekształca tak, że staje się nie do poznania. Skóra jest nie tylko czerwona, ale rozciągnięta, wybrzuszona i prześwitująca, jakby lśniąca. Nacisk wywierany na palec może powodować jego dalsze przesunięcie i w efekcie nałożenie na palec sąsiadujący. Powoduje to tarcie prowadzące do stałych podrażnień, dyskomfortu, pieczenia i bólu. Wtedy mogą do niego dołączyć pęcherze i odciski.

Osoby dotknięte tym problemem skarżą się na przenikliwy ból, porównywanego do ściśnięcia imadłem. Zlekceważona w początkowej fazie rozwoju dolegliwość z czasem tylko się pogłębia, deformując całą stopę i palce. Warto poznać przyczyny i sposoby zapobiegania halluksom, by ustrzec się od tego nieprzyjemnego schorzenia.

Aparat korygujący Halluksy

Przyczyny halluksów

Koślawy paluch jest wynikiem nierównomiernego rozkładu ciężaru ciała na stopę. Największy palec stopy jest najważniejszym punktem podpierającym całe ciało. Niewłaściwe obuwie, osobiste cechy wytrzymałościowe stopy, a nawet te połączone z genetyką przyczyniają się do osłabienia mięśni stabilizujących stopę. W konsekwencji mięśnie i ścięgna ulegają rozluźnieniu i niewystarczającą podporę. Rozpoznanie przyczyn haluksów pozwala na dobranie skutecznego leczenia i całkowitego pozbycia się problemu, pamiętając o późniejszym stosowaniu się do podstawowych zasad higieny i pielęgnacji stóp zapobiegających nawrotom.

Halluksy u podstawy dużego palca stopy są najczęściej powodowane źle dopasowanym obuwiem – zbyt ciasnym i zwężanym na czubku. Szczególnie narażone na ich powstawanie są kobiety, które preferują buty na obcasie. Zbyt częste i długotrwałe noszenie niewygodnych szpilek jest bardzo męczące i obciążające dla stopy. Poza tym wysoki obcas wymaga od pań utrzymania nienaturalnej pozycji, która może jest atrakcyjna i estetyczna, lecz z pewnością niewygodna. Ściśnięte palce z czasem deformują się, powodując stały ból. Takie przypadki nie omijają mężczyzn, ponieważ także ich obuwie może być źle dobrane.

Wszelkie problemy będą się objawiały bólem nóg, stóp i palców. Równie obciążający jest także niewłaściwy sposób chodzenia, który powoduje nierównomierny nacisk na poszczególne partie stopy. Może to prowadzić do różnych komplikacji trudnych w leczeniu, a nawet wymagających interwencji chirurgicznej. Poza tym niektóre osoby mogą mieć predyspozycje do wystąpienia halluksów. Tak samo dzieje się w przypadku słabych, delikatnych stóp, które łatwo ulegają otarciom, odparzeniom lub innym urazom. Przyczyna halluksa może tkwić także w uszkodzeniu mechanizmu ruchu, który był spowodowany inną dolegliwością.

Zważając na fakt, iż schorzenie częściej dosięga kobiet, niż mężczyzn, podejrzewa się, że stoją za tym właściwości kobiecych układów – słabszych i mniej odpornych na uszkodzenia niż męskie. Słabszy układ więzadłowo-torebkowy połączony z zamiłowanie do ładnego i niekoniecznie wygodnego obuwia sprawiają, że kobiece stopy ulegają urazom dużo częściej.

Kolejnym istotnym czynnikiem powstawania haluksów jest otyłość. Zwiększona masa ciała dodatkowo zwiększa nacisk na śródstopie, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia halluksów. W takich przypadkach zaleca się leczenie objawowe wspierane spadkiem masy ciała. Uwarunkowanie genetyczne do haluksów objawia się szczególnie u osób o stojącym trybie życia lub pracy. Zbyt długie chodzenie, czy nawet stanie w jednym miejscu, zwłaszcza w niewygodny obuwiu jest wyczerpującym wysiłkiem dla stóp. Tym bardziej nie można zapomnieć o wygodnym obuwiu i przerwach na odpoczynek.

Plastry na halluksy

Leczenie halluksów

We wczesnym stadium wzrostu halluksów, wystarczająca może okazać się zmiana obuwia. To spowolni lub całkowicie powstrzyma narastanie zmian. Równolegle można zastosować wkładki ortopedyczne lub silikonowe, które odizolują chore miejsce i nie będą dopuszczały do dalszego tarcia i nacisku. Plastry na halluksy oprócz tych samych zadań spełniają jeszcze jedną funkcję – przynoszą natychmiastową ulgę w bólu. Można je przyciąć do odpowiedniego rozmiaru, by nie pokrywały skóry zdrowej, ewentualnie można je także przykleić na buty. Plastry ochronne często są wyposażone w specjalną amortyzującą poduszkę, która zmniejsza bolesny nacisk. Takie leczenie znajdziemy, m.in. w propozycjach marki School.

W zaognionych fazach koślawego palucha niemożliwym jest zlikwidowanie go metodami mało drastycznymi, a jednym wyjście okazuje się przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Polega on na wycięciu zbędnej, zwapniałej kości i zdrowym ułożeniu palca. Warto pamiętać, iż likwidacja haluksów nie gwarantuje bezpowrotnego pożegnania się z nimi. Skrzywienie palców stóp powraca, jeśli nadal nosimy nieodpowiednie obuwie lub nie dostosujemy codziennego trybu życia do możliwości naszych stóp.

1 komentarz
  1. Biśka mówi

    Jako osoba która już kilka lat ma haluksa, przetestowałam nie jedno, w nadziei na to że haluks zniknie. Niestety, nie znikł. Stosowałam i żelowe wkładki i szynę taką wkładaną do buta, w ktorej miało byc tak super wygodnie i w której można było niby chodzić. Noga bolała jak bolała- a sama ta szyna niestety uwierała w tym bucie jak jasny gwint. Kupę pieniędzy wywaliłam na te wszystkie „cuda”. W końcu w sklepie medycznym miła pani poleciła mi niedrogie produkty- szynę zakładaną na noc i takie silikonowe kliny na dzień- do buta właśnie. Używam ich już pół roku. Wada oczywiście nie znikła, ale czuję różnicę. Nic mnie nie uwiera, nic mnie nie boli. Jak ktoś się waha, polecam!!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.