Jak leczyć bezsenność i zaburzenia snu?

Bezsenność jest chorobą jak każda inna, dlatego nie powinniśmy zadręczać się kolejną nieprzespaną nocą i wykorzystać kilka sprawdzonych sposobów na zapewnienie głębokiego snu. Jeżeli nie masz pewności jak leczyć bezsenność, a podejmowane dotąd sposoby nie przyniosły spodziewanego rezultatu, sprawdź co jeszcze możesz zrobić, zanim uznasz, że straciłeś szansę na zdrowie.

Definicja bezsenności jest prosta, jeśli mamy problem z zasypianiem i utrzymaniem snu od ponad miesiąca, oznacza to, że cierpimy na tę chorobę. Brak snu należy bez wątpienia leczyć. Skutki długotrwałego braku snu sprzyjają otyłości, depresji, uzależnieniom. Wstajemy niewyspani i przez resztę dnia jesteśmy zmęczeni. W takim stanie nie możemy być produktywni w pracy, ani w domu, narażamy się także na wypadki, bo nasza uwaga nie pracuje na najwyższych obrotach.

Aby skutecznie leczyć bezsenność powinniśmy zwrócić uwagę na 2 przyczyny powstawania bezsenności i dobrać do nich odpowiednie zabiegi – objawowe i/lub przyczynowe. Bezsenność pierwotną możemy leczyć na oba sposoby, a więc farmakologicznie i niefarmakologicznie. Bezsenność może pochodzić z dwóch źródeł – z wewnątrz ciała, bo zachodzą w nim niepożądane reakcje, które należy poprawnie zdiagnozować i zewnętrzne. Drugie z nich są najciekawsze, ponieważ pokazują jak wiele popełnianych błędów ma wpływ na nasz sen.

Domowe sposoby na bezsenność

Problemy z zasypianiem ma ponad połowa Polaków, a prawie co drugi z nas sięga po leki na bezsenność po to, aby w końcu przespać spokojnie całą noc. Tych kilka przedstawionych poniżej rad jak leczyć bezsenność ma ogromny wpływ na to jak będzie wyglądała nasza noc i poranek. Jeżeli będziemy podchodzili do nich sceptycznie i uznamy za nieprzydatne, to na pewno nie dadzą nam szansy na poprawę naszego snu. Jeśli spróbujemy, to tak naprawdę nie mamy nic do stracenia. Możemy już od początku wspomagać się lekami lub delikatnymi środkami nasennymi, np. herbatkami Sonnentor na dobry sen czy z melisą. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią atmosferę w pokoju. Pokój wietrzony na noc dostarczy nam tlenu, dzięki czemu nasz organizm będzie się lepiej regenerować. Podobnie działa wieczorny spacer, który dotleni mózg i pozwoli uspokoić się i wyciszyć przed położeniem się do łóżka. Zasłońmy żaluzję, opuśćmy rolety powstrzymajmy się od późnego jedzenia, ale też nie idźmy spać głodni. Najlepiej nie rozpraszać się pracą, rozrywką czy nawet książką, to pomoże nam płynnie przejść z leżenia do snu. Warto wypróbować techniki relaksacyjne, szczególnie jeśli mamy problem z natłokiem myśli pod koniec dnia. Osoby mające problemy ze snem powinny wystrzegać się również drzemek w ciągu dnia, picia kawy lub napojów energetycznych, alkoholu i palenia papierosów. Dopiero jeżeli podjęte kroki nie sprawdzą się, możemy oprzeć swoją terapię na lekach dostępnych bez recepty. Tutaj także istnieje kilka sposobów na leczenie bezsenności. Generalnie terapia farmakologiczna polega na dwóch kierunkach leczenia – z pomocą substancji ziołowych i syntetycznych.

Zioła na bezsenność

W tej grupie leków powinniśmy szukać substancji takich jak waleriana, chmiel, kozłek lekarski, melisa. Są to rośliny, które koją układ nerwowy i uspokajają. Dzięki nim szybciej zaśniemy i to bez ryzyka uzależnienia czy otępienia. Przy wyborze odpowiedniego preparatu warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, którzy pomogą dokonać dobrego wyboru. Przykładowe leki to Nervomix czy Benosen. Wśród wielu leków dostępnych na rynku należy uważać na to, jakie substancje stosujemy. Warto rozpocząć kurację od leków bezpiecznych i ziołowych, a dopiero później spróbować tych silniejszych.

Leki na bezsenność

W grupie leków na bezsenność dużą popularnością cieszą się te z melatoniną. Co prawda jest ona wytwarzana syntetycznie, ale posiada właściwości zbliżające ją do naturalnie występującego w ciele hormonu produkowanego przez szyszynkę. Melatonina bierze udział w regulowaniu godzin snu i czuwania i dlatego zawdzięczamy jej skuteczność. Połączona z odpowiednią higieną snu pozwala przespać całą noc bez przebudzenia. Leków z melatoniną nie powinny przyjmować kobiety w ciąży ani osoby nadużywające alkoholu. Po niektórych z nich nie powinno się prowadzić samochodu. Przykładowe leki z melatoniną to Zdrowosen, Forsen Forte.

Tabletki na sen z melatoniną

Bezsenność osób starszych

Największą grupę z zaburzeniami snu stanowią seniorzy. Jest to spowodowane spadkiem aktywności fizycznej, która automatycznie wpływa na ilość potrzebnego odpoczynku. Problemy mogą pojawić się z chwilą przejścia na emeryturę, gdy zostaje zaburzony rytm dnia i nagle nie potrzebujemy budzić się z rana do pracy. Snu osób starszych nie sprzyjają także choroby, szczególnie te powodujące ból. Jeśli cierpimy na bolesne kurcze czy kołatanie serca, to nie możemy spokojnie oddać się w ręce snu. O naszych dolegliwościach należy powiedzieć lekarzowi, który dobierze odpowiednią terapię do naszego problemu. A w podeszłym wieku my sami powinniśmy o siebie zadbać – ćwiczyć, nie narzucać sobie potrzeby długiego snu, wstawać i kłaść się spać o podobnych godzinach i unikaj drzemki w ciągu dnia.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.