Jak leczyć alergiczny nieżyt nosa?

Alergiczny nieżyt nosa to choroba na tle immunologicznym, która objawia się nawracającymi stanami zapalnymi śluzówki nosa i zatok, które mogą przemieszczać się do sąsiadujących z nimi ucha oraz gardła. Dlatego alergiczny nieżyt nosa wymaga leczenia i oparcia go na rozpoznaniu alergenów, które doprowadzają do rozwoju choroby.

Przyczyny alergicznego nieżytu nosa

Czynnikiem zapalnym choroby jest alergia i to ona wywołuje alergiczny nieżyt nosa. Mechanizm powstawania alergii jest zawsze podobny. Nasz organizm z jakiś powodów (często genetycznych) zaczyna reagować na pewne czynniki zapalnie. System odpornościowy mobilizuje się do zwalczania roztoczy, glutenu, mleka czy pyłków w powietrzu i atakuje je w kontakcie z powierzchnią naszego ciała. Ponieważ nasz układ oddechowy bierze udział w filtracji docierającego do płuc powietrza, ma nieustanną styczność z alergenami wziewnymi. Dlatego alergiczny nieżyt nosa bardzo często nasila się w okresie pylenia, na przełomie wiosny i lata a także wczesnej jesieni. W sezonie grzewczym, a więc zimą objawy mogą być wywoływane roztoczami, które wzbijają się w powietrze po odkręceniu kaloryferów.

Tak więc symptomy choroby możemy obserwować u siebie praktycznie cały rok. Podobnie jest w przypadku uczulenia na potrawy. Im dłużej będziemy je spożywać, tym silniejsze objawy zaobserwujemy, bez różnicy na porę roku, chyba że i potrawy będą tylko sezonowe. W rozpoznaniu przyczyn najważniejsza jest więc baczna obserwacja i eliminowanie produktów z diety metodą prób i błędów, przyjrzenie się kalendarzowy pylenia. Jeśli tylko zauważymy u siebie pierwsze objawy zażyjmy wapno, by złagodzić przebieg alergii i udajmy się do lekarza na test alergiczny i ewentualne odczulanie. Alergiczny nieżyt nosa bywa także spowodowany warunkami pracy. Jeżeli bierzemy udział w procesie produkcji, to często możemy się spotkać z alergenami wziewnymi, bardziej lub mniej szkodliwymi. Pracodawca powinien zapewnić nie tylko dobre warunki pracy, ale nie narażać pracownika na uszczerbek na zdrowiu, dlatego w niektórych zawodach wymagane jest noszenie specjalnych maseczek i innych przyrządów ochronnych na twarz i powierzchnię ciała.

Tabletki na alergiczny nieżyt nosa bez recepty

Objawy nieżytu nosa

Typowe objawy nieżytu nosa to:

  • Wodnista wydzielina, uczucie spływania po gardle
  • Kichanie
  • Świąd i pieczenie nosa
  • Zaczerwieniony, opuchnięty nos
  • Zatkanie nosa, czasami jednostronne
  • Łzawienie, zaczerwienienie oczu, obrzęk powiek
  • Świąd uszu
  • Drapanie w gardle

Alergiczny nieżyt nosa – leczenie

Alergiczny nieżyt nosa jest ciężki w leczeniu, ponieważ skaza organizmu nie pozwala zahamować choroby, a jedynie wyciszać objawy. Biorąc to pod uwagę, najlepszym rozwiązaniem jest zażywanie leków i im silniejsze działanie, tym skuteczniejszy efekt po nich uzyskamy. Jak leczyć nieżyt nosa? Wystarczy kilka sprawdzonych sposobów:

  • Unikaj kontaktu z alergenami na tyle, na ile to możliwe, np. odkurzaj mieszanie, dbaj o jego czystość, wietrz je, by uniknąć nagromadzeniu roztoczy. Używaj poście antyalergicznej, unikaj składowania przedmiotów, koców, pluszowych zabawek, dywanów i zasłon, które są siedliskami kurzu.
  • Dbaj o nawilżenie powietrza – stosuj nawilżacze.
  • Unikaj hodowania kwiatów, które mogą spowodować reakcję alergiczną
  • Dbaj o swoje drogi oddechowe – ćwicz, oczyszczaj nos roztworem izotonicznym, np. Marimer Baby, który jest odpowiedni dla niemowląt.
  • Unikaj otwierania okna, jeżeli masz problem z pyłkami traw, chwastów i drzew. Jeżeli pozwalają ci na to możliwości, pomyśl nad wymianą powietrza z rekuperacją, czyli swoistą wentylacją mieszkania, która przynosi ulgę alergikom.
  • Po powrocie do domu z podwórka w sezonie pylenia przemyj twarz i ręce, by zmyć z siebie alergeny.
  • Unikaj palenia papierosów i przebywania w towarzystwie osób palących.

Syrop na alergię bez recepty

Alergiczny nieżyt nosa – leki bez recepty

Nieżyt nosa może powodować przewlekłe lub okresowe dolegliwości. Przedłużający się katar stwarza ryzyko rozwoju poważniejszych chorób. Ciągła obecność stanu zapalnego powoduje także osłabienie całego organizmu. Jeżeli alergiczny nieżyt nosa przedłuża się do 4 tygodni, to możemy go nazwać okresowym. Trwający powyżej miesiąca oznacza schorzenie o charakterze przewlekłym. Do skorzystania z farmakologii może skłonić nas uciążliwość objawów, utrudnienie zasypiania i wypoczynku. Nieżyt nosa powoduje także rozdrażnienie i pobudzenie, dlatego warto go zwalczać.

Jak leczyć nieżyt nosa? Z pomocą leków bez recepty: Allegra, Claritine Allergy, Loratadyna Pylox. Ważne, by przeczytać zalecenia zażywania leku, ponieważ często przyjmowanie jest ograniczone do 1 tabletki na dobę, a musimy się liczyć z dodatkowymi reakcjami ubocznymi, np. bardzo częstą sennością. Możemy także skorzystać z leków, które łączą w sobie wapno z lekami przeciwalergicznymi, np. Duozinal. Wapno warto wprowadzić na stałe do swojej diety. Dostępne mamy różne opcje: te w płynie, musujących tabletach i saszetkach, a także syropach, np. Calcium Syrop czy Sansovit przeznaczone dla małych dzieci. Alergiczny nieżyt nosa zwiększa kilkukrotnie ryzyko zachorowania na astmę, dlatego ważne jest szybkie podjęcie leczenia po wystąpieniu symptomów. Doraźnie można zastosować donosowy lek obkurczający naczynia krwionośne nosa: spray na katar Acatar, Envil lub inne.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.