Jak dbać o florę bakteryjną jelit?
Flora bakteryjna jelit o właściwym składzie to nasza tarcza ochronna przed czynnikami, które mogą niekorzystnie wpływać na nasze samopoczucie. Mikroflora jelit o prawidłowym składzie chroni nas przed alergenami, toksynami, wirusami i szkodliwymi bakteriami. Dba także o nasz dobry nastrój i odporność. Sprawdź, w jaki sposób zatroszczyć się o pożyteczne bakterie w jelitach.
Jak flora bakteryjna jelit wpływa na nasze zdrowie?
Jelita to nasz „drugi mózg”. Ich prawidłowa praca przekłada się na naszą dobrą kondycję. Na dobrą kondycję jelit wpływają między innymi pożyteczne bakterie zasiedlające ściany jelit, składające się na nasz mikrobiom.
Powinien on w przeważającej części składać się z bakterii wspierających pracę jelit. Mikrobiom o dobrym składzie to nasz sprzymierzeniec, dbający o nasze jelita, a tym samym nasz ogólny dobrostan.
Dieta korzystna dla pożytecznych bakterii jelitowych
Dobre bakterie jelitowe wymagają odpowiedniego traktowania. Dieta korzystnie na nie wpływająca powinna zawierać naturalne źródła probiotyków, czyli kefir, zsiadłe mleko, jogurt (najlepiej naturalny, nie dosładzany), maślankę oraz kiszone warzywa i owoce.
Oprócz tego w naszym menu nie powinno zabraknąć źródeł substancji stanowiących w przewodzie pokarmowym pożywkę dla dobroczynnych bakterii. Są to głównie węglowodany złożone, obecne w produktach takich jak kasze, owoce i warzywa (zwłaszcza cebula, szpinak, karczoch, gotowane ziemniaki, czosnek) oraz pełnoziarniste pieczywo i makarony.
Odżywiając się w taki sposób, wspieramy pożyteczne bakterie tworzące mikrobiom, a te z kolei odwdzięczają się nam, wspomagając pracę jelit.
Suplementy diety z probiotykami
Dla wsparcia flory bakteryjnej jelit można też przyjmować suplementy diety z probiotykami. Jest to zalecane zwłaszcza w sytuacjach, gdy mikrobiom jest osłabiony i potrzebuje regeneracji oraz np. w podróży, gdy układ pokarmowy jest narażony na różne niekorzystnie nań wpływające czynniki, ale przede wszystkim w trakcie i po zakończeniu antybiotykoterapii oraz podczas terapii lekami wpływającymi na stan mikrobiomu. Jaki probiotyk przy antybiotyku wybrać?
Dobrym wyborem jest Multilac* – synbiotyk łączący zalety probiotyku i prebiotyku. Multilac zawiera 9 szczepów żywych bakterii oraz fruktooligosacharydy, czyli substancje prebiotyczne.Bakterie odporne na działanie enzymów trawiennych i kwasu żołądkowego a prebiotykułatwia pożytecznym bakteriom namnażanie się w przewodzie pokarmowym. Multilac można przyjmować w celu regeneracji mikrobiomu i uzupełnienia składu flory bakteryjnej jelit o drobnoustroje dobroczynnie wpływające na ich pracę oraz podczas zmiany nawyków żywieniowych i w sezonie jesienno-zimowym**. Co ważne, Multilac można przechowywać w temperaturze pokojowej.
Tryb życia a flora bakteryjna jelit
Oprócz diety dla kondycji flory bakteryjnej jelit ważny jest też sposób, w jaki żyjemy. Stres nie działa korzystnie na skład mikroflory, także dlatego, że trudniej nam wówczas zapanować nad niewłaściwymi nawykami żywieniowymi i nad dietą. Słodkie przekąski i słodycze to wymarzona pożywka dla szkodliwych bakterii – te dobroczynne nie mają z nich żadnego pożytku. Pamiętajmy też, że stres przekłada się niekorzystnie na pracę jelit i może powodować biegunki, co osłabia nasz mikrobiom.
*MULTILAC Kapsułki może być stosowany tylko u dzieci, które potrafią połknąć kapsułkę. Nie należy przekraczać zalecanej dziennej porcji do spożycia.
Preparatu Multilac Kapsułki nie należy stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu. Nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Suplement diety nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety. Istotne jest prowadzenie zdrowego stylu życia stosowanie zróżnicowanej diety dostarczającej organizmowi wystarczającą ilość składników odżywczych.
** Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.