Ile czasu potrzebują nasze oczy, by odpocząć?

Nasz organizm potrzebuje określonego czasu na odpoczynek. Zasada ta dotyczy także narządu wzroku, o czym często zapominamy w ferworze codziennych zajęć. Tymczasem brak dbałości o odpoczynek dla oczu to nie tylko ryzyko pojawienia się uczucia dyskomfortu, pieczenia i zaczerwienienia, ale także realne zagrożenie dla struktur budujących oko! Warto zatem wiedzieć, ile czasu przeznaczyć na odpoczynek dla oczu i jak powinien wyglądać relaks dla narządu wzroku. Przede wszystkim zaś trzeba zastosować tę wiedzę w praktyce!

Jak pracuje narząd wzroku i dlaczego oczy się męczą?

Narząd wzroku to niezwykle czuły organ, za pomocą którego odbieramy bodźce z zewnętrznego świata, które następnie są przetwarzane w korze mózgowej w obrazy oraz interpretowane – dzięki temu widzimy otaczającą nas rzeczywistość w taki, a nie inny sposób. Narządy wzroku, czyli nasze oczy, składa się z gałki ocznej, aparatu ruchowego, czyli struktur pozwalających gałkom ocznym obracać się i poruszać, oraz struktur ochronnych, takich jak powieki, spojówki i gruczoły łzowe [1]. Za prawidłowe nawilżenie oka odpowiada tzw. film łzowy oraz spojówka, czyli cienka błona śluzowa pokrywająca zewnętrzną powierzchnię gałki ocznej oraz tylną powierzchnię powiek. Za każdym razem, gdy mrugamy powiekami, film łzowy jest rozprowadzany równomiernie po przedniej powierzchni oka, a spojówka chroni je przed nadmiernym wysychaniem. Łzy zawierają również sole mineralne odżywiające gałkę oczną oraz substancje chroniące oko przed wirusami i bakteriami. Oczyszczają też powierzchnię oka z pyłów i kurzu oraz zapewniają rogówce odpowiedni poziom dotlenienia. Aby narząd wzroku działał prawidłowo, konieczne jest zapewnienie mu odpowiednich warunków. Oczy męczą się, gdy zbyt długo wpatrujemy się w jeden punkt i zapominamy o mruganiu powiekami – film łzowy nie nawilża wówczas oka odpowiednio często. Męczące dla oczu jest również długotrwałe patrzenie w ekran komputera, telewizora czy smartfona – zarówno z uwagi na zbyt rzadkie mruganie, jak i działanie niebieskiego światła promieniującego z tych urządzeń. Oczy potrzebują też odpowiedniej ilości snu w ciągu doby, by móc się zregenerować. Nie zapewnienie im tego może skutkować zmęczeniem, zaczerwienieniem i podrażnieniem oczu, a gdy brak snu i odpoczynku staje się chroniczny, może to doprowadzić nawet do poważnych problemów, jak choćby rozwoju zespołu suchego oka [2].

Jak zadbać o odpoczynek dla oczu w ciągu dnia?

Jeśli pracujemy przy komputerze, pamiętajmy, by odpowiednio często robić przerwy potrzebne dla regeneracji oczu.  Raz na 15 minut zaleca się oderwać wzrok od ekranu i przynajmniej przez 30 sekund popatrzeć gdzie indziej. Najlepiej jest przenieść wzrok za okno, optymalnie na znajdującą się tam kojącą wzrok zieleń. Co godzinę wskazane są też dłuższe przerwy, podczas których możemy wykonywać ćwiczenia relaksujące oczy [3].

Ile czasu przeznaczyć dla snu, by oczy mogły się zregenerować?

Przyjmuje się, że ilość snu niezbędna, by organizm mógł się zregenerować, to dla dorosłej osoby 7-8 godzin dziennie. W czasie nocnego odpoczynku gałki oczne są równomiernie obmywane i nawilżanie przez film łzowy, co pozwala na ich regenerację i naprawę mikrouszkodzeń. Nieprzestrzeganie zaleceń odnośnie do długości snu i potoczne „zarywanie nocy” może skutkować obniżeniem odporności i nastroju, a także tym, że już od rana pojawi się nieprzyjemne uczucie piasku pod powiekami. Jeśli mamy taką możliwość, oczom posłuży również krótka drzemka w ciągu dnia. Osoby pracujące przy komputerze lub stosujące diety eliminacyjne mogą też sięgnąć po suplementy diety, na przykład Ocuvite Complete z kompleksem witamin i innymi składnikami (cynk i DHA), które warunkują dobrą kondycję narządu wzroku. Szczególną cechą produktu jest wysoka zawartość kwasu DHA (tłuszcz z rodziny omega-3), którego spożycie w ilości 250 mg dziennie przyczynia się do utrzymania prawidłowego widzenia.

Bibliografia:

  1. Oko – narząd wzroku, https://zpe.gov.pl/a/oko—narzad-wzroku/DjaCYwpna, data dostępu 12.01.2023.
  2. Pieńkowska-Machoy E., Karczewicz D. Zespół suchego oka, Lekarz 2003; 11: 15–17.
  3. 10 sposobów jak dbać o oczy, https://www.szkla.com/poradnik_10-sposobow-jak-dbac-o-oczy.html

 

* Materiał powstał we współpracy reklamowej z Bausch + Lomb.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.