Grzybica stóp – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Closeup woman hands doing foot massage. Color picture

Grzybica stóp to powszechny problem zdrowotny dotykający wielu osób. Charakterystyczne dla grzybicy są jej nawroty, które wiążą się z obniżoną jakością życia. Objawów grzybicy nie należy lekceważyć – nieleczone schorzenie może prowadzić do powstania nowych grzybów, a także przenosić się na inne osoby. Jeśli mierzyłaś lub mierzysz się z problemem nawracającej grzybicy, dowiedz się, jak ją zwalczyć.

Przyczyny grzybicy u stóp

Infekcje grzybicze w dużej mierze są wywoływane przez dermatofity antropofilne, czyli grzyby chorobotwórcze przechodzące z ludzi na ludzi. W przypadku grzybicy stóp są to grzyby drożdżopodobne, które rozwijają się w ciepłych i wilgotnych środowiskach. Przyczyny tej infekcji mogą obejmować:

  • korzystanie z publicznych miejsc, np. basenów, saun, siłowni, w których panują idealne warunki do rozwoju grzybów,
  • noszenie ciasnych i nieprzewiewnych butów, które sprzyjają gromadzeniu się wilgoci w okolicach stóp,
  • niewłaściwa higiena stóp, np. rzadkie mycie i nieodpowiednie suszenie,
  • obniżona odporność organizmu, który staje się bardziej podatny na infekcje.

Jak wygląda grzybica stóp? Objawy i rodzaje

Symptomy pojawiającej się grzybicy mogą być różnorodne i stopniowo się nasilać, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie działania. Mogą się także różnić w zależności od rodzaju infekcji grzybiczej:

  • Grzybica stóp międzypalcowa – najpopularniejszy rodzaj grzybicy objawia się najpierw pęcherzykami, a następnie szarobiaławą, pękającą skórą między palcami.
  • Grzybica potnicowa – zmiany chorobowe (głównie pęcherzyki) pojawią się na stopie i częściowo także na dłoniach.
  • Grzybica złuszczająca – wyróżnia się bardzo silnym rogowaceniem naskórka i jego złuszczaniem się na stopach.
  • Grzybica paznokcia u stóp – objawia się zmianą koloru paznokcia – staje się on żółty, szary i matowy.
  • Grzybica wrzodziejąca – najrzadszy rodzaj grzybicy, który występuje najczęściej razem z cukrzycą i objawia się ropnymi owrzodzeniami.

Wszystkie rodzaje grzybicy łączy dodatkowo kilka cech wspólnych. Tej infekcji towarzyszy bowiem często uczucie swędzenia i pieczenia. Może się także pojawić nieprzyjemny zapach.

Grzybica stóp – leczenie

Leczenie grzybicy może być czasochłonne, ale ważne jest, aby jak najszybciej podjąć odpowiednie działania. Co zrobić, aby skutecznie walczyć z grzybicą? W przypadku łagodnej infekcji można stosować kremy, maści lub płyny dostępne bez recepty. Jednak także w takich sytuacjach warto skonsultować się z lekarzem, który oceni stan choroby i zaleci odpowiednie leczenie. Może się bowiem okazać, że potrzebna będzie terapia lekami przeciwgrzybicznymi na receptę. Dowiedz się, jak przygotować się do wizyty u lekarza na stronie Zdrowa Ona i sprawdź, jakie pytania może Ci zadać specjalista.

W przypadku grzybicy stóp bardzo ważne jest także pamiętanie o kilku zasadach:

  1. Regularnie i dokładnie myj stopy. Nie zapominaj o skórze między palcami.
  2. Dbaj, by nie zakładać skarpetek czy butów na mokre stopy. Zawsze osuszaj je ręcznikiem.
  3. Korzystaj tylko ze swojego ręcznika do stóp.
  4. Wybieraj dopasowane rozmiarem obuwie i unikaj sztucznych materiałów, w których stopa nie oddycha.
  5. Noś klapki na basen. Pod publicznym prysznicem kąp się w klapkach.

Grzybica stóp nie jest powodem do wstydu, dlatego nie ukrywaj jej, tylko zacznij działać. Skonsultuj się z lekarzem, który da Ci odpowiednie zalecenia i wskaże, jak pozbyć się infekcji. Szukasz więcej informacji dotyczących dbania o siebie? Koniecznie zajrzyj na portal o zdrowiu Zdrowa Ona stworzony z myślą o kobietach oraz ich najbliższych.

Źródła:

Jak rozpoznać grzybicę stóp? Objawy, leczenie, profilaktyka. Online: https://www.aptelia.pl/czytelnia/a709-Jak_rozpoznac_grzybice_stop_Objawy_leczenie_profilaktyka. Dostęp: 28.07.2023.

Nowicki R., Malinowska A. Grzybica paznokci – terapia musi być konsekwentna. Dermatologia po dyplomie 2014/06. Online: https://podyplomie.pl/dermatologia/17410,grzybica-paznokci-terapia-musi-byc-konsekwentna. Dostęp: 28.07.2023.

Znaczenie efektu keratolitycznego w leczeniu grzybicy – połączenie substancji keratolitycznej i przeciwgrzybiczej w jednym preparacie? Online: https://mgr.farm/nauka/znaczenie-efektu-keratolitycznego-w-leczeniu-grzybicy-polaczenie-substancji-keratolitycznej-i-przeciwgrzybiczej-w-jednym-preparacie/. Dostęp: 28.07.2023.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.