Grypa czy przeziębienie?

Okres jesienno – zimowy obfity jest w różnego rodzaju infekcje i przeziębienia. Jest to o tyle uciążliwe, że najczęściej dopadają nas w najmniej spodziewanym momencie, krzyżując nam wszelakie plany i powodując ogromny dyskomfort, jaki niosą za sobą uciążliwe objawy.

Przeziębienia i grypy dotyczą osób w każdym wieku, niezależnie od wieku czy płci. Faktem jest natomiast, że na zachorowania są znacznie narażone dzieci, które przebywając często w placówkach wychowawczych narażone są na bezpośredni kontakt z chorobą.

Chcąc uchronić się przed nieprzyjemną, jesienną grypą stawiamy często na spożywanie znacznie większych ilości owoców i warzyw, które są skarbnicą witamin i minerałów oraz picia herbat posłodzonych naturalnymi miodami. Warto pamiętać jednak, że często tylko okresowe przyjmowanie dużych ilości witamin (szczególnie witaminy C, która odpowiada za zwiększenie odporności) nie zawsze pomoże nam uchronić się przed przeziębieniem.

Grypa jest dość powszechną chorobą, aczkolwiek należy pamiętać, że nieleczona może nieść ze sobą bardzo groźne powikłania.

Jakie są najczęstsze objawy i dolegliwości świadczące o tym, że dopadła nas grypa?

Objawy ogólne to przede wszystkim gorączka, osłabienie całego organizmu, złe samopoczucie, bóle głowy i bóle mięśni. Jeśli chodzi o drogi oddechowe pojawia się suchy kaszel, ból gardła, zatkany nos, bądź niezbyt silny wyciek wydzieliny z nosa.

U dzieci (czasem i u dorosłych) często pierwszymi objawami są wymioty, łagodna biegunka i nudności.

Zazwyczaj grypa mija samoistnie po upływie 3-7 dni. Należy jednak pamiętać, że kaszel oraz osłabienie i uczucie rozbicia może utrzymywać się nawet powyżej dwóch tygodni. U połowy chorujących grypa przebiega bez takich objawów.

Charakterystyczna przy grypie jest wysoka gorączka, szczególnie jeśli chodzi o małe dzieci. Ona również z reguły mija po 3-7 dniach.

Warto pamiętać, że wiele wirusów i bakterii objawia się takimi samymi, bądź podobnymi, dolegliwościami np. angina, wirus wywołujący przeziębienie czy bakteryjne zapalenie tchawicy.

Wiele osób decyduje się na szczepienie przeciwko grypie. Niektórzy uważają jednak, że mimo szczepionki i tak zachorowali. Należy pamiętać o tym, że chroni ona przed grypą, a nie przeziębieniem, które z reguły pojawia się kilka razy w roku (najczęściej jesienią i zimą).

Jak rozpoznać grypę?

O wiele łatwiej rozpoznać grypę (tylko na podstawie pojawiających się dolegliwości) w momencie, gdy panuje epidemia grypy. Wówczas ławo stwierdzić, że osoba z gorączką i dolegliwościami takimi jak kaszel czy ból gardła mają właśnie grypę. Należy pamiętać również o tym, że u małych dzieci (do 2 roku życia) często zamiast kaszlu pojawiają się wymioty i rozdrażnienie.

Jeżeli lekarz ma wątpliwości co do choroby może (a nawet powinien) skierować chorego na badania laboratoryjne. Na podstawie pobranej z nosa i gardła wydzieli można wykryć wirus grypy. Takie badanie jest także stosowane u osób, które leczone są w szpitalu. U większości chorych nie jest jednak stosowane, a choroba jest określana na podstawie objawów i dolegliwości. Powodem tego jest fakt, iż nie zmienia ono podstawowych zasad postępowania z osobą chorą.

Jak uchronić się przed grypą?

Prawdą jest, że nie istnieje jedno, skuteczne antidotum, które pomoże nam uchronić się przed grypą. Możemy jednak zastosować się do kilku prostych porad, dzięki którym unikniemy uciążliwego przeziębienia.

Regularne picie syropu na bazie cebuli i miodu w znaczny sposób ogranicza ryzyko wystąpienia przeziębienia. Tym z nas, którzy nie przepadają za cebulą i nie zniosą ten kuracji przez cały rok zaleca się zaczęcie jej stosowania na początku okresu jesiennego. Warto wspomnieć o tym, że picie dwóch łyżek tego aromatycznego syropu dziennie sprawia, że jesteśmy bardziej odporni na wszelkiego rodzaju infekcje!

Najprostszym, a zarazem najtańszym sposobem uchronienia się przed grypą jest spożywanie dużej ilości produktów bogatych w witaminę C. Jeśli jesteśmy szczególnymi fanami herbat, możemy dodawać do tego aromatycznego napoju plasterek cytryny, która nie tylko będzie doskonałą dawką witaminy C ale ponadto nada naszej herbacie niesamowitego, orzeźwiającego smaku i aromatu.

Mówiąc o ochronie przed grypą warto wspomnieć również o ubiorze, który jest dopasowany do aury panującej na zewnątrz. Moda, której trendy wykraczają często za przyjęte przez wielu schematy znajduje swoich naśladowców szczególnie wśród osób młodych, które chcąc się wyróżnić zakładają często kuse stroje, zupełnie niedopasowane do aury. Skutkuje to najczęściej przeziębieniami, a w rezultatach prowadzić może do wielu znacznie poważniejszych chorób.

Faktem jest, że znacznie łatwiej zapobiegać, niż leczyć. Choroby i przeziębienia są częstymi przypadłościami towarzyszącymi nam w okresie jesienno – zimowym, kiedy to nasz organizm jest szczególnie osłabiony i narażony na różnego rodzaju infekcje. Chcąc zadbać o swoje zdrowie warto pamiętać więc o prawidłowym ubiorze, suplementacji niezbędnych witamin i minerałów oraz unikanie kontaktu z osobami, które są chore i mogą stanowić potencjalne zagrożenia „złapania” grypy. Warto pamiętać również, aby będąc rodzicami szczególnie chronić nasze dzieci.

Objawy alarmowe – kiedy grypa staje się groźna?

Grypa nie zawsze przebiega tak jak opisaliśmy powyżej. Dlatego w momencie, gdy pojawią się objawy alarmowe ? nasilenie się choroby i powikłania, chory powinien niezwłocznie trafić do szpitala pod opiekę lekarzy. Do takich objawów należą:

  • Duszności i ogólny problem z oddychaniem (oddech przyspieszony lub ciężki, głośny, chrapliwy)
  • Uczucie „jakby brakowało tchu”
  • Ucisk w klatce piersiowej, ból w płucach
  • Krew pojawiająca się podczas plucia, różowa ślina
  • Majaczenie, utrata przytomności, kłopoty z budzeniem, drgawki, dezorientacja
  • Osłabienie mięśni – trudności z poruszaniem się
  • Mała ilość, bądź brak moczu
  • Uczucie suchości w ustach, brak łez podczas płaczu
  • Niskie ciśnienie krwi
  • Gorączka powyżej 40°C
  • Sine, bądź też krwiste plamki pojawiające się na skórze, sine wargi

Chory powinien się także udać do lekarza kiedy:

  • silne objawy i wysoka gorączka utrzymują się powyżej 3 dni
  • choroba mimo podjętego leczenia znacznie się nasiliła
  • po kilku dniach przerwy ponownie pojawia się gorączka
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.