Epizody maniakalne – jak sobie z nimi radzić?

Przyczyną epizodów maniakalnych mogą być różne schorzenia, zaburzenia psychiczne, ale również traumy, stres czy używki. Najczęściej jednak mania pojawia się jako objaw choroby afektywnej dwubiegunowej (CHAD).

To też główny powód psychiatryczny, który sprawia, że pacjent jest niezdolny do pracy. Epizody maniakalne często utrudniają funkcjonowanie w codzienności nie tylko w wymiarze zawodowym, ale ogólnie społecznym. Dlatego tak ważne jest leczenie manii. Jak sobie z nią radzić?

Epizody maniakalne – objawy

Mania i hipomania są zaburzeniami psychicznymi, które występują przy okazji różnych chorób czy dolegliwości zdrowotnych. Wiążą się one z chwiejnością nastrojów, emocji i aktywności. Mogą przejawiać się jako epizody maniakalne depresyjne, hipomaniakalne czy mieszane. U większości pacjentów pojawia się nieuzasadnione poczucie euforii. Poza tym do typowych objawów manii zalicza się:

  • drażliwość
  • obniżony nastrój
  • gadatliwość
  • zmniejszoną potrzebę snu
  • myślotok
  • wzmożone podniecenie seksualne
  • zawyżoną samoocenę
  • trudność w koncentracji
  • angażowanie się w ryzykowne działania
  • angażowanie się w wiele zadań jednocześnie.

Mania a hipomania – rodzaje

Na podstawie objawów i długości trwania dolegliwości na ogół mówi się o zaburzeniach manii i hipomanii. Główna różnica między tymi dwoma zjawiskami to ich intensywność i zdolność do normalnego funkcjonowania. Hipomania nie jest aż tak uciążliwa i na ogół obserwuje się przy niej podwyższony poziom energii i aktywności oraz lepsze samopoczucie.

Hipomania trwa na ogół kilka dni i można z nią prowadzić normalne życie. Jednak zaburzenie to może prowadzić do nadmiernego optymizmu, niezwracania uwagi na konsekwencje pewnych zachowań i podejmowanie złych decyzji. Z kolei mania utrzymuje się przynajmniej tydzień, a jej objawy uniemożliwiają na ogół normalne funkcjonowanie.

Szczególnie ciężka dla pacjenta jest mania z objawami psychotycznymi. Towarzyszy jej nie tylko drażliwość i typowe dla epizodów maniakalnych symptomy, ale także podejrzliwość, urojenia, słyszenie głosów, zachowania agresywne, a nawet tzw. mania prześladowcza.

Leczenie epizodów maniakalnych

Leczenie zaburzeń afektywnych m.in. manii i hipomanii jest niezbędne do tego, by móc prawidłowo funkcjonować między ludźmi. Tym bardziej że w zaawansowanych stanach pacjent może być niebezpieczny dla siebie oraz innych. Dlatego, że może wykazywać tendencje np. do nadmiernie szybkiej jazdy autem, ryzykownego inwestowania pieniędzy czy lekkomyślnych wydatków.

W zwalczaniu epizodów maniakalnych stosuje się różne rodzaje leków stabilizujących (normomityki). Ich przepisanie zależy od indywidualnego stanu pacjenta i szczegółowego wywiadu lekarskiego. Wszelkie tego typu leki na manie można odnaleźć na liki24.pl. To platforma oferująca leki i wyroby medyczne sponad 1000 różnych aptek w Polsce. Zamówienia są dostarczane jeszcze tego samego dnia, a w innych wypadkach można wybrać dogodne dla siebie 3 różne pory dostawy leków. Na manię można zakupić takie środki jak:

Leki z litem – leczenie manii litem to jeden z najstarszych sposobów radzenia sobie z epizodami maniakalnymi. Leki z węglanem litu np. tabletki Lithium Carbonicum GSK często przepisuje się w   leczeniu epizodu maniakalnego w zaburzeniach afektywnych dwubiegunowych, ale także w zapobieganiu występowania epizodów depresji w zaburzeniach depresyjnych nawracających.

Leki przeciwpadaczkowe – te leki stosowane są zarówno w leczeniu padaczki, jak i manii. Chodzi o środki bazujące na kwasie walproinowym np. Depakine Chrono. Z kolei tabletki z karbamazepiną stosowane są często u pacjentów, którzy nie reagują na terapię litem np. Amizepin.

Leki przeciwpsychotyczne (neuroleptyki) – wyróżnia się szeroką gamę neuroleptyków, które można stosować w leczeniu epizodów maniakalnych m.in. aripiprazol, haloperidol, klozapina, risperidon czy zyprazydon. Tego typu środki zaleca się na ogół u pacjentów z manią z objawami psychotycznymi, gdy pojawiają się np. urojenia czy halucynacje. Neuroleptyki są skuteczne, gdyż wykazują działanie w chorobach zmieniających sposób myślenia, łagodzą stany niepokoju czy wpływają na działanie receptorów dopaminowych i serotoninowych, stabilizując w ten sposób epizody maniakalne.

Leki uspokajające – w leczeniu manii stosuje się także środki na bazie benzodiazepin np. Xanax, który wykazuje działanie przeciwlękowe. Zaleca się go na ogół w zaburzeniach lękowych bądź depresyjnych z objawami manii. Zwraca się jednak uwagę na fakt braku wskazań do zwalczania tym lekiem stanów napięcia i niepokoju wynikających z dnia codziennego.

Jeżeli mania związana jest z poważnymi problemami psychicznymi, psychiatrycznymi bądź skorelowana z chorobą afektywną dwubiegunową, poza farmakoterapią zaleca się psychoedukację. Poza tym lekarz może podjąć decyzję o zastosowaniu odpowiedniej psychoterapii.

Jak radzić sobie z manią?

W radzeniu sobie z manią niezbędne są też działania poczynione przez samego pacjenta. Nie tylko terapia i leki, lecz także wdrożenie odpowiednich nawyków m.in. ograniczenie alkoholu i wyeliminowanie innych używek, wdrożenie praktyk poprawiających jakość snu, poznanie technik radzenia sobie ze stresem oraz technik relaksacyjnych. W przypadkach powrotu manii warto posiadać konkretny schemat działania. Jednym z jego elementów powinien być kontakt z terapeutą bądź zaufaną osobą z rodziny czy przyjacielem.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.