Ektomorfik – typ sylwetki, charakterystyka, dieta

Powszechnie wiadomy jest fakt, że nie ma ludzi identycznych. Każdy człowiek odznacza się swoimi indywidualnymi cechami. Żeby każdy człowiek na ziemi był taki sam, świat byłby najprawdopodobniej nudny i przewidywalny. Taki sam charakter, wygląd, sposób bycia pozbawił by ludzkość indywidualności. Indywidualizm to w dzisiejszych czasach cecha odznaczająca się u co raz szerszej grupy ludzi. Kiedyś każdy starał się iść z biegiem czasów i dopasowywać się do panujących ideałów. Teraz natomiast szerzy się okazywanie swojej inności. W dozie szeroko rozwiniętych mediów pokazywanie swojej osobowości na skalę publiczną jest zjawiskiem powszechnym. Inność każdego człowieka objawia się nie tylko w jego charakterze. Już na pierwszy rzut oka dostrzegamy różnice jakie dzielą wszystkich ludzi. Mowa tu oczywiście o wyglądzie. Odmienne rysy twarzy, inny kształt oczu, ust czy kolor włosów tworzą nasze indywidualne cechy. Jednakże nie tylko twarz różni nas od innych. Każdy człowiek posiada charakterystyczne dla siebie kształty sylwetki. Ta cecha również wyznacza nasz indywidualizm.

Podstawowe typy budowy

Pomimo tego, iż każda sylwetka różni się od siebie czasami w sposób bardzo wyraźny ukształtowały się trzy podstawowe jej typy określane specyficznymi nazwami: ektomorfik, mezomorfik i endomorfik. Każdy z tych typów określa inny rodzaj budowy szczególnie biorąc pod uwagę masę mięśniową. Określenia te służą do wyznaczenia swojego somatotypu, czyli budowy ciała przy uwzględnieniu jego proporcji. Określenie własnego somatotypu ma szczególnie duże znaczenie w przypadku chęci podjęcia działań w kierunku poprawy wyglądu sylwetki. Poprawne przyporządkowanie do odpowiedniego typu umożliwi dostosowanie diety, treningu oraz suplementacji do potrzeb swojego ciała.

Pierwszym wymienionym wyżej typem budowy jest ektomorfik. Sylwetka ta określana jest potocznie jako sylwetka „patyk”. Osoby te praktycznie nie posiadają tkanki tłuszczowej, jej ilość jest znikoma. Są bardzo chude i nieumięśnione. Ektomorficy wyróżniają się również wyraźnie przyspieszonym metabolizmem dlatego nabranie masy mięśniowej może stanowić dla nich nie lada wyzwanie. Sylwetka mezomorficzna określana jest jako atletyczna. Wyznacza ją szeroka linia barków, widocznie zarysowane mięśnie oraz niski poziom tkanki tłuszczowej. Dla osób o tym typie sylwetki nabranie masy mięśniowej nie jest dużym problemem, wręcz można pokusić się o stwierdzenie, że przychodzi im z łatwością. Ostatnim typem jest endomorfik. Jest to typ sylwetki określany jako owalny. Endomorficy nie mają problemu z przybieraniem masy mięśniowej, niestety to samo tyczy się tkanki tłuszczowej. Charakteryzują się zwolnionym metabolizmem i tłuszczem odkładającym się we wszystkich partiach ciała. Pomimo występowania trzech typów sylwetki, skupmy się na tym wymienionym jako pierwszy to znaczy na ektomoriku.

Ektomorfik – odpowiednia dieta kluczem do sukcesu

Niezależnie od typu sylwetki jakiego jesteśmy przykładem, w każdym przypadku odpowiednia dieta, trening i suplementacja pozwoli nam osiągnąć sukces i uzyskać wymarzone kształty. Jeżeli twoja sylwetka jest standardowym przykładem ektomorfika poniżej przedstawiamy kilka zasad żywienia, bez których droga do sukcesu będzie niezwykle kręta. Przestrzeganie kilku prostych zasad w dużym stopniu przyczyni się do osiągnięcia lepszej sylwetki.

  • Dużo ale zdrowo!

Ektomorfik chcąc zbudować masę mięśniową powinien spożywać dużo pełnowartościowych posiłków. Powinny one być regularne, jednakże wysokokaloryczne unikając przy tym podjadania i tak zwanych pustych kalorii.

  • Stałe pory posiłków

Spożywanie posiłków o stałych porach pomoże w przyzwyczajeniu organizmu do tego, kiedy otrzymuje pożywienie.

  • Dużo snu i unikanie stresów

Stres i brak snu dla ektomorfika jest jak polecenie dla organizmu mówiące spalaj więcej kalorii, także najlepszym dla osób z tego typu sylwetką jest odpowiednia ilość snu i jak najmniejsza dawka stresu.

  • Dieta węglowodanowo – białkowa

Dieta ektomorfika uboga w węglowodany i białko spowoduje u niego szybki spadek wagi.

Kilka produktów bez których ektomorfik nie może się obejść

Dieta tak jak każda inna zakłada pewne zadania, którym dzięki niej mamy sprostać. Dieta ektomorfika ma za zadanie wspomóc pracę nad budowaniem masy mięśniowej. Ektomorficy z uwagi na swój specyficzny typ sylwetki powinni stosować dietę wysokokaloryczną, wysokobiałkową i wysokowęglowodanową. Dodatkowo polecane jest stosowanie odpowiednio dobranych odżywek wspomagających. Produkty, które powinny gościć w diecie trenującego ektomorfika to przede wszystkim: pierś z kurczaka, ryż brązowy lub basmati, twaróg, płatki owsiane, orzechy włoskie, łosoś. Posiłkiem, który powinien na stałe zagościć w diecie ektomorfika jest danie z piersi kurczaka.

Pierś może zostać przygotowana na wiele sposobów. Może być gotowana, pieczona lub smażona jednak bez zbędnego tłuszczu. Użycie przypraw również jest dozwolone. Pierś z kurczaka w towarzystwie ryżu staje się idealnym wysokobiałkowym posiłkiem, który może być spożywany przed treningiem jak i niedługo po nim. Przed wyjściem z domu na śniadanie można przygotować sobie proste danie jajeczne. Mowa tu o omlecie.  Roztrzepane 2 całe jajka i 3 białka wylać na dobrze rozgrzaną patelnię. Po kilku minutach gdy górna strona omletu będzie już ścięta obrócić omlet pomagając sobie talerzem, gdyż w innym przypadku omlet się złamie. Po kilku minutach jest gotowy do spożycia. Jako dodatek można przygotować jogurt naturalny z dodatkiem siemienia lnianego, który ma dobry wpływ na pracę jelit.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.