Dziurawiec czyli antydepresant bez recepty oraz jego zastosowanie

Dziurawiec zwyczajny to niewielka roślina powszechnie występująca w Europie. Jej polska nazwa pochodzi od małych dziurek widocznych na liściach, tak naprawdę są to jednak zbiorniczki z olejkami eterycznymi. Przez setki lat roślina ta stosowana była w medycynie ludowej. Dziś jej działanie potwierdzone jest licznymi badaniami naukowymi. W czasach gdy ziołolecznictwo przeżywa prawdziwe odrodzenie coraz częściej stosowane są preparaty z dziurawcem. Jest on polecany jako środek naturalny i tym samym bezpieczny. Należy jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności, gdyż nieodpowiedzialne stosowanie dziurawca może mieć niebezpieczne dla zdrowia konsekwencje.

Działanie dziurawca na organizm

Dziurawiec w pływa na organizm w zróżnicowany sposób. Wyciągi z dziurawca mają potwierdzone działanie przeciwdepresyjne. Roślina ta działa również rozkurczowo na mięśnie gładkie układu pokarmowego i dróg żółciowych. Ponadto wzmacnia ona wątrobę i pobudza wytwarzanie żółci. Dziurawiec ma też niewielkie działanie moczopędne. Substancje zawarte w dziurawcu mają właściwości odkażające, bakteriobójcze oraz przeciwzapalne. Stosowanie preparatów z dziurawca prowadzi również do zwiększenia wrażliwości skóry na światło.

Uważaj! Przeciwwskazania do stosowania

Substancje zawarte w dziurawcu mogą wpływać na działanie wielu innych leków i powodować skutki uboczne. Przed zażyciem go koniecznie sprawdź czy robisz to w bezpieczny sposób!

Dziurawiec na depresję

Najczęstszym zastosowaniem dziurawca jest walka z objawami depresji. Substancją odpowiedzialną za działanie antydepresyjne jest hiperycyna. Zażywanie preparatów ją zawierających poprawia nastrój, zmniejsza utratę łaknienia i pomaga walczyć z bezsennością. Hiperycyna nie rozpuszcza się w wodzie, dlatego herbatka z dziurawca nie będzie zwalczała depresji. Substancja ta rozpuszcza się jednak w alkoholu i oleju, preparaty zawierające ją można dostać w aptekach lub też spróbować wytworzyć je w domu, warto jednak zakupić sprawdzony lek o określonej dawce substancji aktywnej.

Dziurawiec na trawienie

Dziurawiec zwyczajny wspomaga pracę układu trawiennego. Korzystnie wpływa na wątrobę, poprawia jej funkcjonowanie, sprzyja wytwarzaniu żółci niezbędnej do sprawnego trawienia tłuszczy. Zawarte w roślinie flawonoidy zmniejszają ryzyko wystąpienia kamicy żółciowej poprzez rozkurczowe działanie na drogi żółciowe. Dziurawiec może również pomagać w leczeniu niektórych chorób żołądka. Dzięki jego działaniu odkażającemu i przeciwzapalnemu może na przykład zapobiegać powstawaniu stanów zapalnych błony śluzowej żołądka oraz przyspiesza ich leczenie.

Olej z dziurawca

Dziurawiec na cerę i oczyszczenie organizmu

Stosowanie preparatów z dziurawca do pielęgnacji skóry nie jest tak popularne jak inne ich zastosowanie, tym niemniej dziurawiec działa na skórę pozytywnie. Substancje zawarte w tej roślinie działają bakteriobójczo, przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Dzięki temu dziurawiec pomaga zwalczać trądzik, przyspiesza gojenie się ran i likwiduje zmiany skórne. Działa też oczyszczająco na organizm pobudzając wytwarzanie moczu. Zwiększa on też aktywność glikoproteiny P która wspomaga usuwanie z komórek obcych substancji. Pomaga to oczyścić organizm z toksyn, ma też jednak negatywne działanie, przyspiesza bowiem wypłukiwanie z organizmu substancji aktywnych zawartych w innych lekach.

Przeciwwskazania w stosowania dziurawca

Istnieją liczne przeciwwskazania w stosowania preparatów z dziurawca. Powoduje on między innymi szybsze usuwanie różnych substancji z organizmu. Z tego powodu nie jest polecany do stosowania w połączeniu z innymi lekami. U kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną prowadzi do obniżenia poziomu przyjmowanych hormonów i w konsekwencji zwiększa ryzyko niechcianej ciąży. Dziurawiec jest też niebezpieczny w połączeniu z inhibitorami MAO i SSRI (antydepresanty). W wyniku ich połączenia może wystąpić groźny dla zdrowia i życia zespół serotoninowy. Zawarte w dziurawcu substancją mogą też powodować uczulenie na światło, dlatego nie należy go zażywać jeśli spędzamy dużo czasu na słońcu, solarium, bądź planujemy zabiegi depilacji laserowej.

Pamiętaj! Dziurawiec a inne leki

Jeśli zażywasz jakiekolwiek leki prawdopodobnie lepiej nie stosować razem z nimi dziurawca. Może on osłabiać działanie innych leków lub reagować z nimi w inny, niekorzystny sposób.

Jak stosować dziurawiec

Dziurawca można stosować na różne sposoby. Na wzmocnienie układu trawiennego najczęściej stosuje się napar z liści. Herbatka z dziurawca wzmacnia wątrobę i ułatwia trawienie, jednak nie wszystkie substancje aktywne zawarte w tej roślinie rozpuszczają się w wodzie. Z tego powodu często spotyka się oleje zawierające dziurawca. Można również pokusić się o przygotowanie leczniczej nalewki, gdyż alkohol również jest dobrym rozpuszczalnikiem dla zawartych w dziurawcu substancji. W aptekach dostępne są też tabletki z dziurawcem, maści, płyny i soki. Szeroka gama preparatów zawierających to lecznicze ziele pozwala na dobranie tego, który najlepiej będzie pasował do planowanego zastosowania.

Dziurawiec jako roślina lecznicza

Jak z każdym lekiem, z dziurawcem również należy uważać. Jest to roślina o ponadprzeciętnych właściwościach. Działa jak naturalny antydepresant, zabija drobnoustroje i wspomaga działanie wątroby, ważnego i niezastąpionego organu w naszym ciele. Stosowany zewnętrznie działa leczniczo w niektórych chorobach skóry i wspomaga leczenie ran. Dziurawiec ma jednak liczne przeciwwskazania. Może on reagować z innymi lekami, często w nieprzewidywalny sposób. Wywołuje też pewne skutki uboczne, na przykład nadwrażliwość na światło. Jeśli stosujemy inne leki przed zażyciem dziurawca należy skonsultować się z lekarzem aby wykluczył on możliwość wystąpienia nieplanowanych interakcji pomiędzy zażywanymi substancjami.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.