Dynia – właściwości zdrowotne dyni i jej zastosowanie
Na słodko, na słono, łagodna z kleksem śmietany lub na ostro z dużą ilością chili. Przygotowana klasycznie jak zupa warzywna lub krem, zawsze przynosi te same pozytywne skutki. Zwłaszcza jesienią kiedy nasza dieta staje się uboższa w składniki i minerały – dynia idealnie uzupełni i wyrówna dietę.
Dynia to roślina jednoroczna pochodząca z ameryki. Tak jak kukurydza była w tamtych rejonach uprawiana bardzo często, a więc kolonizatorzy bardzo szybko podchwycili umiejętność hodowania tamtejszych roślin. Współcześnie obejmuje około 20-stu gatunków, które dzielą się na jadalne i ozdobne. Najpopularniejszym uprawianym do dzisiaj gatunkiem jest Cucurbita pepo. Pomarańczowe warzywo kojarzone jest z późną jesienią, a czasem dostępny nawet zimą jest wspaniałym sposobem na dostarczenie naszemu organizmowi odpowiedniej dawki witamin i minerałów.
Warzywo czy owoc?
Dla części osób wydaję się to być fundamentalnym pytaniem. Część osób twierdzi, że jest to warzywo, inni, że owoc. Mianem owocu określa się jadalne części roślin, które powstały z kwiatów, tak jak jabłka, wiśnie, ale też pomidory i ogórki. Jednak językowo przyjęło dzielić się w kategoriach robionych potraw. Jeśli coś nadaje się OKdo słonych potraw jak wyżej wymienione pomidory to nazywamy je warzywami. Dynie trudno skategoryzować w ten sposób, ponieważ jest idealna do potraw słodkich jak dżemy i słonych, a nawet pikantnych jak zupy.
Chociaż pochodzi ona z ameryki północnej nie jest tak wielkim rarytasem jak kukurydza. Złote nasiona kukurydzy są bardziej wymagające niż owoce dyni, którą z dobrym powodzeniem można hodować nawet na terenie Polski. Odpowiednio zadbana i zasiana we właściwym terminie da obfity plon. (Niestety jest rodziną jednoroczną, co oznacza, że należy ją zasiewać co roku od nowa.)
Właściwości zdrowotne dni
Niesamowitym fenomenem jest uniwersalność warzywa, a także możliwość zastosowania w kuchni i medycynie nie tylko samego miąższu ale i pestek dyni. Miąższ bogaty jest w witaminy B, C, a także A, E, K, które są dobrze rozpuszczalne w tłuszczach. Z tego powodu przygotowując potrawy z dodatkiem dyni warto dodać nieco tłuszczy, aby witaminy lepiej się wchłaniały. (Tego typu witaminy w lekarstwach podawane są z tłuszczem na przykład w formie kapsułek) Miąższ dyni zawiera także duże ilości, żelaza, wapnia, sodu i niezwykle cennego dla mężczyzn mikroelementu, którym jest cynk.
Ze względu na dużą zawartość witaminy A, dynia, tak jak marchewka, idealnie przeciwdziała kurzej ślepocie. Ogólnie działa pozytywnie na wzrok i uzupełnia niedobory witaminy. Oprócz tego zupełnie jak marchew zawiera w sobie beta-karoten, substancja, dzięki której dynia ma swój niesamowicie pomarańczowy kolor. Również dzięki temu elementowi pozytywnie wpływa na wzrok i widzenie o zachodzie słońca, a co lepsze utrzymuje równy koloryt naszej skóry jednocześnie poprawiając jej stan.
Pestki dyni
Pestki dyni są jeszcze większym źródłem witamin, minerałów, a także dużej ilości nienasyconych tłuszczy. Zażywanie pestek wskazane jest dla mężczyzn aby poprawić pracę prostaty, zapobiegać jej powiększaniu się i chroni przed różnego rodzaju infekcjami narządu. Jak również powszechnie wiadomo, jak każde pestki bogate są w żelazo i magnez. Zatem są bardzo atrakcyjnym wspomagaczem dla studentów, uczniów i osób starszych, ponieważ magnez i żelazo pozytywnie wpływają na umiejętność zapamiętywania i koncentracji. Jedząc nawet niedużą ilość pestek regularnie można poprawić osiągi swojego mózgu i umiejętności zapamiętywania. Beta karoten działa również dobrze na obniżanie poziomu cholesterolu, a więc miażdżyca czy problemy z sercem nigdy nie będą już tak groźne, jeśli włączymy do swojego tygodniowego rozkładu posiłków nieco przetworów z dyni.
Odchudzanie razem z dynią
Jak większość warzyw i owoców, dynia ma niewiele kalorii (około 35kcal na 100gram) zatem idealnie nada się do różnego rodzaju diet. Będzie dobrym zamiennikiem kartofli, które mają dwa razy więcej kalorii, a są jedynie tak zwanymi pustymi węglowodanami. W odróżnieniu od bulw dynia jest bogata w składniki takie jak mikro i makroelementy, które doskonale wzbogacą diety odchudzające. Należy jednak pamiętać, że przy posiłkach z tym pomarańczowym warzywem powinno się zjadać chociaż odrobinę tłuszczy, dzięki którym pozwolimy na właściwe wchłonięcie się wszystkich minerałów.
Dodatkowo dieta odchudzająca na bazie dyni nie będzie obciążeniem, a wręcz ulgą dla organizmu. Dzięki swoim właściwościom delikatnie pobudza pracę układu pokarmowego niwelując zaparcia, a także normując pracę jelit. Niski indeks glikemiczny sprawia, że nada się też dla diety cukrzycowej, a do tego można jeść przetwory na słodko, które idealnie zastąpią słodycze nie dodając zbędnych kalorii.
Zastosowanie dyni
Ten niesamowity owoc (częściej traktowany jednak jako warzywo) nadaje się do wielu przetworów. Co raz popularniejsze stają się babeczki czy ciasta dyniowe jako zdrowe i pyszne zamienniki słodyczy.
Na słodko
Ze słodkich przetworów dynia nadaje się również do dżemów i konfitur, zwłaszcza ze względu na swoją konsystencję łatwo przygotowuje się z niej tego typu słodkości. Z drugiej strony pyszną odmianą będzie krem dyniowy w formie zupy. Z kleksem śmietany, delikatna o wyrazistym smaku dyni lub z dodatkiem pieprzu cayenne, jeżeli ktoś lubi pikantniejsze potrawy. Z kolei dla osób odchudzających się dobrym pomysłem będzie dyniowe pure i soki z odrobiną zmiksowanej lub wyciśniętej dyni, które wspomoże pracę jelit i ogólną poprawę układu trawiennego.
O każdej porze roku
Dynia jest typowo jesiennym darem natury, zatem jak większość daje się stosunkowo długo przetrzymywać w odpowiednich warunkach. Więc jeśli nie mamy ochoty na jesienną dynię wystarczy ustawić ją w ciemnym, chłodnym i przewiewnym miejscu, a zachowa swoje walory przez całą zimę, a nawet do wiosny! Dobrym sposobem przetrzymywania jest również marynowanie dyni, robienie z niej słodkich przetworów lub zwykłe mrożenie w formie oczyszczonych kostek.