Domowe sprawdzone sposoby na przejedzenie
Każdemu z nas zdarzyło się zjeść zbyt dużo. Szczególnie podczas świąt, gdy stół jest suto zastawiony i zewsząd dochodzą zapachy, które pobudzają nasze kubki smakowe. Wówczas warto wiedzieć jak radzić sobie z uczuciem pełnego żołądka i często pojawiającą się przy tym niestrawnością. Są bowiem skuteczne sposoby, które wspomagają i przyspieszają trawienie.
Dlaczego się przejadamy
Proces przejedzenia nie jest tylko kwestią zjedzenia zbyt dużej ilości pokarmów, ale przede wszystkim obciążenia naszego żołądka i wątroby. Pod terminem objedzenia się możemy rozumieć zjedzenie zbyt dużej ilości pokarmów, przez co mamy wrażenie, jakby ściany żołądka się rozrywały, możemy zjeść też zbyt duże ilości pokarmów ciężkostrawnych, które nie muszą dać uczucia silnego przejedzenia. Pod terminem ciężkostrawne rozumiemy posiłki bogate w tłuszcze, które zmuszają wątrobę do pracy, co z kolei może spowodować jej przeciążenie. Właśnie wtedy powinniśmy stosować sprawdzone domowe metody na przejedzenie.
Jak radzić sobie z przejedzeniem
Jeśli jesteśmy przejedzeni, to często chce nam się spać, męczy nas zgaga i czujemy się ociężali. Dlatego zamiast cierpieć i czekać aż samo przejdzie, warto reagować i stosować sprawdzone sposoby, które pomogą naszemu organizmowi wrócić do równowagi.
Herbaty
Chociaż może nam się wydawać, że herbata niewiele tu wskóra, to właśnie herbaty liściaste są idealnym sposobem na przyspieszenie trawienia. Najbardziej rekomendowana jest herbata Pu-Erh, czyli też inaczej herbata czerwona (uważaj! Łatwo ją pomylić z herbatą Rooibos). Nie tylko poprawia nasze trawienie, ale również przyspiesza metabolizm, dlatego też bywa używana przy różnego rodzajach dietach odchudzających. Oprócz tego możemy stosować herbatę zieloną lub znacznie delikatniejszą – białą.
Odpowiednie desery
Okazuje się, że dobrze dobrany deser może nam pomóc w problemach z trawieniem. Zamiast ciasta warto zjeść np. mus owocowy z agarem. Nie tylko jest mniej kaloryczny, ale i pobudza pracę żołądka i jelit. Czym jest agar? To środek zagęszczający i żelujący. Zrobiony jest z wodorostów i nadaje się do wielu różnych potraw. Oprócz tego możesz spróbować produktów pobudzających trawienie jak:
- grejpfrut
- suszone owoce
- żurawina
Alkohol
Kieliszek alkoholu. Pamiętajmy, że alkohol szkodzi, ale w dużych ilościach. Lampka czerwonego wina czy kieliszek wódki (np. z pieprzem) wspomagają trawienie oraz nie szkodzą naszemu zdrowiu. Najlepiej pijać je w trakcie posiłku, dzięki czemu pomagają w trawieniu „na bieżąco”.
Napoje z octu
Napój z octu jabłkowego lub winnego również wspomaga wytwarzanie żółci,a zatem ułatwia trawienie. Już Kleopatra stosowała ten sposób, by uniknąć dolegliwości po zbyt obfitych ucztach. Łyżkę octu jabłkowego należy zalać szklanką letniej, bądź ciepłej wody z odrobiną miodu. Taki napój poprawi przemianę materii oraz uwolni nas od ciężkiego żołądka!
Zioła
Herbatka ziołowa na trawienie jest doskonałym rozwiązaniem, jeśli dopadną nas dolegliwości związane z żołądkiem. Dlatego po zbyt obfitym posiłku warto wypić napar z rumianku, werbeny czy dzikiej róży. Jednak najlepsze działanie takie herbaty mają kiedy popijamy nimi posiłek, dzięki czemu ich aktywne składniki wchłaniają się znacznie szybciej. A jeśli dokucza nam zgaga czy nudności, warto wypić napar z dziurawca. Należy jednak pamiętać iż napar z dziurawca może negatywnie oddziaływać na przyjmowane leki jak na przykład antykoncepcję hormonalną
Leki apteczne
Preparaty dostępne w aptece w aptece bez recepty są również dobrym sposobem na zwalczenie zgagi. W aptece dostępnych jest wiele różnych roślinnych preparatów żółciopędnych. Dobrze sprawdza się lek z karczocha (popularny Raphacholin) oraz z wyciągiem z ostropestu (Sylimarol).
Aktywność fizyczna a niestrawność
Kolejnym sposobem, który zaleca się przy problemach z trawieniem jest aktywność fizyczna. Niestety należy uważać, na jaką aktywność fizyczną możemy sobie pozwolić oraz kiedy. Otóż rozruszanie się jest faktycznie dobrym sposobem na przyspieszenie trawienia i łatwym sposobem na opróżnienie żołądka, ale tylko kiedy jest wykonywana po odpowiedniej przerwie od posiłku. Jeżeli zaczniemy ćwiczyć zbyt wcześnie po jedzeniu może nas złapać silna kolka czyli skurcz śledziony która próbuje rozłożyć krew w naszym organizmie na trawienie oraz ruch, lub co gorsza może nas złapać silny skurcz żołądka. Po jedzeniu najlepiej jest więc wyjść na 30-45 minutowy spacer, niezbyt intensywny, aby rozruszać organizm, ale nie nadwyrężać go, gdyż jego głównym zadaniem po ciężkim posiłku jest trawienie!
Zgaga przy przejedzeniu się
Kiedy się przejadamy nasz mózg otrzymuje informację o tym fakcie i w celu poradzenia sobie z tym problemem zmusza on żołądek do produkcji zwiększonych ilości treści żołądkowej czyli też inaczej kwasu żołądkowego, co z kolei powoduje zgagę. Oto kilka domowych sposobów jak sobie z nią poradzić jednocześnie łagodząc uczucie przejedzenia:
- kleik z siemienia lnianego
- napary z melisy lub rumianku ; uważaj na miętę! Wzmaga ona zgagi
- napój z sody oczyszczonej, który również poprawi trawienie
- garść migdałów – jednak tylko w przypadku gdy nie jesteśmy zbyt przejedzeni