Domowe sposoby na chrapanie

Przyczyny chrapania

Chrapanie to niezwykle uciążliwa dolegliwość, która nie pozwala zasnąć osobom w naszym otoczeniu. Ma także negatywny wpływ na nasze zdrowie, powodując szereg nieprzyjemnych współwystępujących dolegliwości. Walkę z chrapaniem warto podjąć w trosce o swoje zdrowie i bliskich. Poznaj przyczyny i dowiedz się jak pokonać chrapanie raz na zawsze.

Chrapanie zdecydowanie częściej dotyczy mężczyzn i z nimi jednoznacznie się kojarzy, ale statystyki pozostają nieubłagane, ponieważ problem dotyka także co piątej kobiety. Chrapanie można zaobserwować także u dzieci, co stanowi oddzielną jednostkę chorobową. Jakie są przyczyny chrapania i dlaczego jest ono problemem tylu z nas?

Dlaczego chrapiemy

Chrapanie można zaobserwować u prawie połowy dorosłych Polaków, a regularnie u co czwartego. Chrapanie jest dźwiękiem wydawanym podczas snu, gdy tracimy kontrolę nad naszym wdechem i wydechem. Podczas wykonywania codziennych czynności podniebienie oraz gardło pozostają napięte, co umożliwia swobodny przepływ powietrza przez jamy nosowe. U osób śpiących tkanki miękkie przestają być kontrolowane, wiotczeją i powodują drgania podczas wpuszczania powietrza przez nos. Stąd wytwarzający się dźwięk określany jako chrapanie. Z punktu widzenia fizjologii jama nosowa osób chrapiących ma zmniejszoną powierzchnię, co powoduje zwiększenie siły z jaką nabierają powietrza do płuc. Wytwarza się ciśnienie, które unosi zapadnięte podniebienie, a ponieważ jest ono rozluźnione, to naturalnie zaczyna falować. Nie trudno domyślić się, że powoduje to wytworzenie różnicy ciśnień na początku i końcu drogi oddechowej.

 

Jedna z lepszych książek na temat chrapania

Podsumowując najczęstszą przyczyną chrapania, która odpowiada za 80% jego przypadków jest osłabienie mięśni podniebienia podczas snu. Inne przyczyny chrapania to:

  • Wady anatomiczne nosa: skrzywienie przegrody nosowej, polipy, wydłużone podniebienie miękkie i języczek
  • Niedrożność nosa
  • Obrzęk tkanek spowodowany alergią lub przeziębieniem
  • Przerost migdałków
  • Otyłość powoduje otłuszczenie gardła i utrudniony przepływ powietrza
  • Alkohol spowalnia reakcje w mózgu i wzmaga relaksację mięśni
  • Środki nasenne i uspokajające powodują wiotczenie mięśni gardła i języka
  • Palenie papierosów jest przyczyną obrzęków i zwężenia górnych dróg oddechowych
  • Spanie na plecach odchyla język i podniebienie w kierunku gardła i zwiększa prawdopodobieństwo zatkania gardła
  • Zbyt wysoka temperatura i za mała wilgotność w pomieszczeniu, w którym śpimy skutkuje wysuszeniem gardła, a to jedna z przyczyn chrapania

Następstwa chrapania

Zagadnienie chrapania często współistnieje z inną dolegliwością – zespołem bezdechu sennego. Syndrom SAS jest wynikiem zmian jakie zachodzą w funkcjonowaniu podniebienia podczas snu. Jeżeli podciśnienie wytworzone z wdechem osiągnie poziom krytyczny podniebienie może całkowicie się zapaść i zamknąć drogę przepływu powietrza. Obturacyjny bezdech senny określany jest jako bezdechy lub spłycenia oddechu dłuższe niż 10 sekund. Ilość takich zaobserwowanych symptomów pozwala określić stopień zaawansowania choroby i podjąć odpowiednią terapię.

Zespół bezdechu sennego jest groźny ze względu na niedotlenienie jakie powoduje. Poza tym towarzyszy mu także niewyspanie i zmęczenie po przebudzeniu ze snu. Chorzy często uskarżają się także na bóle głowy i suchość w ustach. Chrapanie w obturacyjnym bezdechu jest nieregularne i dużo głośniejsze niż zwykle. Dzieje się tak, ponieważ po kilkunastu sekundach pozbawiających organizm tlenu, rekompensuje on sobie braki przez nagły wdech. Dolegliwości mogą być tak uciążliwe, że prowadzą nawet do wybudzenia samej osoby chrapiącej. Warunki sprzyjające bezdechowi nocnemu, to m.in. otyłość, zmiany w budowie migdałków, nosa itd. oraz podeszły wiek.

Aerosol na chrapanie

Leczenie chrapania

Chrapanie wynika najczęściej z nieodpowiedniego stylu życia. Źle jemy, przez co tyjemy i jeszcze gorzej sypiamy. Naszym problemem nie jest jedynie chrapanie, a bezsenność, niepokój odczuwany w nocy, wybudzanie się ze snu? Zmiany należy poczynić jak najprędzej, by ustrzec się przed skutkami złych nawyków. Pierwszy krok jaki powinniśmy poczynić to zrzucenie zbędnych kilogramów oraz włączenie do naszego trybu życia systematycznych ćwiczeń. Zalecanym ćwiczeniem jest także śpiew, który wzmacnia mięśnie podniebienia i gardła. Zmniejszenie masy ciała przynosi wymierne korzyści: lepiej się czujemy, jesteśmy zdrowsi i mniej chrapiemy.

Alkohol to sprawca tylko nielicznych epizodów chrapania, ale jeśli na co dzień lubimy popijać piwo, to lepiej jest z niego całkowicie zrezygnować. Warto także pamiętać, żeby nie pić przed pójściem spać, ponieważ wtedy działanie alkoholu będzie najsilniej wpływało na nasz sen. Podobnie jest ze środkami nasennymi i uspokajającymi, które osłabiają język i gardło. Jeżeli niemożliwe jest ich odstawienie, to rozwiązaniem pozostają leki na chrapanie, np. spray Marpol Datong, plastry Ntrade ActivePlast Functional, aerosol Puranox. Preparaty aplikowane do gardła nawilżają i wzmacniają tkanki ułatwiając przepływ powietrza drogami oddechowymi. Zapobiegają drganiom podniebienia i języczka, co w znacznym stopniu zmniejsza drgania odbierane jako chrapanie. Takie preparaty stanowią ważne uzupełnienie podjętych działań i przyspieszają pojawienie się rezultatów.

Palenie papierosów ma udowodniony szkodliwy wpływ na zdrowie, ale niewiele osób wie, że odpowiada także za chrapanie. W tym przypadku także winne są substancje podrażniające. W zetknięciu z czynnikami smolistymi organizm broni się, wytwarzając większe ilości śliny zalegające później w tchawicy i krtani. Dodatkowo błona śluzowa często jest opuchnięta, przez co zmniejsza się światło górnych dróg oddechowych. Zmniejszenie ilości wypalanych papierosów powinno przynieść zauważalną ulgę. Dodatkowo zadbajmy także o swój nos. Zatkane przegrody nosowe zmuszają nas do oddychania przez usta i zwiększają ryzyko chrapania.

Wracając do samego snu, to rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z tego jak ważne są warunki panujące w naszej sypialni. Zbyt wysoka temperatura i suche powietrze sprzyjają wysuszeniu gardła, co jeszcze dodatkowo wzmaga dolegliwości odczuwane przez osobę chrapiącą. Dlatego przed snem dobrze jest wywietrzyć pokój i przykręcić kaloryfery. Można także spać przy rozszczelnionym lufciku. Sama pozycja snu także ma niebagatelne znaczenie, ponieważ gdy śpimy na plecach, język i podniebienie łączą się ze sobą utrudniając oddychanie. Dlatego zaleca się zmianę pozycji snu na bok. Równie ważna jest poduszka, która odpowiednio ustawi naszą głowę i pomoże w pełni wykorzystać wypoczynek.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.