Dieta ketogeniczna – na czym polegać i jak ją stosować
Dawno temu stosowana dieta ketogeniczna wraca do łask, chociaż jest niezwykle wymagającą i trudną dietą, to co raz więcej osób jest nią zainteresowanych. Zarówno ze względów użytkowych jak i naukowych, gdyż jest to dieta całkowicie eliminująca węglowodany ze spożywanych produktów! Ciekawym jest fakt, że brak medycznych dowodów, aby dieta wpływała szkodliwie na zdrowie, jeżeli jest prowadzona w odpowiedni sposób. Wręcz przeciwnie, przynosi ona wiele efektów zwłaszcza dla osób o intensywnym trybie życia jak na przykład sportowców. Na czym zatem polega dieta oparta całkowicie na tłuszczach? Co powinno się wiedzieć oraz kiedy i jak zacząć wdrążać ją w nasze życie o tym w dalszej części!
Jak działa dieta ketogeniczna
Dieta katogenna oparta jest na całkowitej redukcji produktów węglowodanowych. Dopuszczalna ich ilość nie przekracza 30gram produktów węglowodanowych na dzień, dlatego też jest to niezwykle trudna dieta, która powinna być układana wraz ze specjalistą czyli dietetykiem. Zamiast do tej pory spożywanych cukrów i innych produktów tym razem stawia się na produkty o wysokiej zawartości tłuszczów, zarówno nasyconych jak i nienasyconych dzięki czemu zwiększa się bilans energetyczny i co ciekawe przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej w organizmie dzięki przestawieniu się na pozyskiwanie energii do pracy właśnie z tłuszczy, a nie z węglowodanów.
Uważaj! Dieta ketogeniczna a choroby wątroby i nerek
Dieta ketogeniczna jest niebezpieczna dla zdrowia i życia osób, które chorują na wątrobę lub nerek, gdyż wymaga ona ich wzmożonej pracy.
Wpływ tłuszczu na ciało podczas diety ketogenicznej
Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu organizm podczas takiej diety zaczyna spalać co raz więcej tkanki tłuszczowej, dzięki czemu można stracić zbędne kilogramy. Jednak co ciekawsze, podczas rozkładania tłuszczy powstają ciała ketonowe, które są potężnym źródłem energii a także produktem odżywiającym absolutnie całe ciało, dzięki czemu organizm jest znacznie bardziej energetyczny, mamy więcej siły i możliwości, jednak wszystko to możliwe jest tylko przy odpowiednim wdrożeniu się w dietę. Nie ma również obaw o zmniejszenie aktywności psychicznej i możliwości umysłowych, gdyż mózg dalej jest odżywiony w odpowiedni sposób i nie ma obaw o problemy z koncentracją, a tym bardziej z sennością!
Wprowadzanie diety ketogenicznej do trybu życia
Żeby dieta ketogeniczna została wdrożona nie zaleca się całkowitej i nagłej zmiany odżywiania, gdyż może to spowodować liczne zaburzenia pracy żołądka i układu trawiennego, jak również przynieść gorsze samopoczucie. Najlepiej, aby zmiana diety odbywała się pod okiem pewnego i dobrego dietetyka, który ułoży odpowiednią dietę. Na początku idealna jest taka, gdzie zmniejszamy od 20 do 30% spożywanych węglowodanów, zwiększamy zaś ilość białka. Po przyzwyczajeniu organizmu czyli około tygodnia do dwóch można jeszcze bardziej zmniejszyć ilość węglowodanów do 50% podstawowej wartości spożywanych węglowodanów przed rozpoczęciem diety. Po kolejnej fazie przyzwyczajania się można stopniowo – co tydzień zmniejszać o 5% ilość spożywanych węgli. Optymalną ilością do jakiej powinno się je zredukować jest od 50 do 80 gram na dobę.
Jak powinna wyglądać dieta ketogeniczna – jak jeść przy ketozie
Bardzo istotnym zagadnieniem są spożywane tłuszcze i białka podczas diety ketogenicznej. Po rozmowie z dietetykiem będziemy wiedzieć dokładnie jakich produktów mamy unikać, a które są wskazane, jednak aby nakreślić dokładnie wygląd takiej diety poniżej jest lista produktów najbardziej pożądanych w ketozie. Istotne jest, aby pamiętać, że białka zwierzęce nie powinny pochodzić tylko i wyłącznie z mięsa wieprzowego czy innych tradycyjnie spożywanych mięs, ale powinny być uzupełniane o takie składniki jak:
- mięsa ryb
- oleje roślinne
- pestki i orzechy
- nasiona
- awokado
- stosuj produkty odkwaszające organizm
- pij dużo wody zwłaszcza dobrze mineralizowanej
Dieta ketogeniczna
Czego nie wolno jeść na diecie ketogenicznej
- dużych ilości węglowodanów
- zbyt dużych ilości białka (wystarczy 1,5grama na kilogram masy ciała)
- cukrów i słodzików
- decyduj się na zdrowe jedzenie, zrezygnuj z konserwantów i sztucznych potraw czy słodyczy
- unikaj żywności silnie przetworzonej jak parówki, pasztet i tym podobne
Bezpieczeństwo a dieta ketogeniczna – kontrola stanu zdrowia
Pamiętaj, że dieta ketogeniczna jest jedną z trudniejszych diet i należy ściśle pilnować planu oraz go przestrzegać, w przeciwnym wypadku możemy bardzo mocno „rozstroić” gospodarkę naszego organizmu. Istotne jest również, że dieta ta nie jest przystosowana do długoterminowych diet, oznacza to, że optymalnym czasem jej stosowania jest czas około 2 do 3 miesięcy, nigdy dłużej! Bardzo ważne jest również kontrolowanie stanu naszego organizmu poprzez wykonywanie odpowiednich badań morfologicznych, dzięki którym należy sprawdzać czy przede wszystkim wątroba i nerki poprawnie funkcjonują.
Pamiętaj! Węglowodany w diecie ketogenicznej
Podczas ketozy nie powinno przekraczać się od 30 do 80 gram węgli w ciągu dnia, w przeciwnym wypadku dieta może nie przynieść oczekiwanych efektów!
Dla kogo dieta ketogeniczna
Dieta ketogeniczna jest alternatywną formą spalania tkanki tłuszczowej, która może być stosowana jako dieta odchudzająca jeżeli lekarz i dietetyk zezwolą na jej stosowanie. Bardzo istotna jest opinia dwóch medyków co do możliwości stosowania ketozy. W pozostałych przypadkach często jest to dieta, którą stosują sportowcy w okresie największych olimpiad i konkurencji aby zwiększyć swoją wydajność i pracę mięśni. Jednak nawet sportowcy nie powinni zbyt długo jej stosować.
Przeciwwskazania do diety ketogenicznej – kto nie może jej stosować
Istotnym przeciwwskazaniem jest wiek, do co najmniej 16-18 roku życia nie powinno się stosować takiej diety, aby organizm odpowiednio się wykształcił. W tym czasie istotna jest pełnowartościowa zdrowa dieta. Głównym przeciwwskazaniem są przewlekłe choroby nerek i wątroby oraz jeżeli ktoś miewa z nimi problemy dieta ketogeniczna jest absolutnie zakazana! Nerki i wątroba muszą być całkowicie sprawne, aby ketoza była bezpieczna i zdrowa dla organizmu.