Dieta katogenna – wady,zalety i zasady stosowania
Klasyczna dieta ketogenna została opracowana w 1921 r. przez Wildera. Dieta ta jest oparta na wysokim udziale tłuszczu – natomiast przy jej stosowaniu należy unikać spożywania węglowodanów. Skutki diety ketogennej są porównywalne z zastosowaniem postu. Stanowi sposób żywienia stosowany zwykle w leczeniu określonej grupy chorób, takich jak np. padaczka lekooporna. Istotą diety jest tworzenie ciał ketonowych, które doprowadzają organizm do stanu ketozy. Stan ten jest pomocny przy odchudzaniu. Ketoza ma działanie przeciwpadaczkowe. Aby osiągnąć stan ketozy należy przede wszystkim wyeliminować z naszej diety wszystkie węglowodany zawierające dużą ilość cukru. Ketoza jest stanem, w którym Twój organizm przestaje postrzegać glukozę jako główne źródło energii. Trzeba pamiętać iż nadmiar cukru we krwi jest toksyczny i powoduje nieodwracalne uszkodzenie tkanek. Otyłość, cukrzyca, nowotwory, zaburzenia hormonalne – wszystkie te choroby związane są ze zbyt dużą ilością spożywanych węglowodanów lub zbyt małym spożyciem tłuszczy.
Zasady diety ketogennej
Główne źródła białka w diecie ketogennej to chude mięsa, drób, ryby i wędliny w ograniczonej ilości.Tłuszcz powinien pochodzić z olejów roślinnych, oliwy z oliwek, dobrej jakości masła i majonezu natomiast głównym źródłem węglowodanów w diecie powinny być zielone warzywa bogate w błonnik. Dieta ketogenna wyklucza spożywanie produktów zbożowych, słodyczy, miodów, dżemów, lodów i leków z dodatkiem cukru. Dieta ketogenna najskuteczniejsza jest u dzieci do około 10 roku życia i zwykle jest prowadzona przez 2-3 lata. Dla każdego dziecka jest ona przygotowywana indywidualnie. Dieta ta rozplanowana jest na 3 lub 4 posiłki. W każdym z nich powinna znajdować się taka sama ilość białka, tłuszczów oraz węglowodanów. Ważną zasadą jest aby w między czasie dziecko nie podjadało. Posiłki powinny być przygotowywane skrupulatnie, gdyż dieta ketogenna traktowana jest jak lekarstwo. Energia z ketonów dostępna jest przez wiele godzin dzięki czemu nie ma potrzeby spożywania regularnych posiłków. Dietę tę wprowadza się na 2 sposoby – szpitalnie lub ambulatoryjnie. W klasycznym jadłospisie rozkład makroskładników wygląda następująco:
- około 25–35 procent energii dostarczane jest z tłuszczami;
- około 10–15 procent z białkami;
- około 50–65 procent z węglowodanami.
Wady i zalety diety ketogennej
Tak jak w przypadku większości diet możemy znaleźć różne wady i zalety. Główną zaletą diety ketogennej jest fakt iż jest ona pomocna przy określonej grupie chorób np. przy padaczce. Dieta katogeniczna jest dietą dość trudną dla dziecka jak i również dla rodziny. Cały czas należy liczyć, dokładnie ważyć i kontrolować poziom ciał ketonowych w moczu. Przede wszystkim nie należy stosować tej diety na własną rękę. Do ułożenia i stosowania diety ketogennej potrzebna jest konsultacja z lekarzem. Jeżeli chodzi o plusy diety ketogennej możemy wyróżnić między innymi to iż pozwala ona dzieciom cierpiącym na padaczkę uzyskać spadek częstotliwości ataków oraz sprawia, że ich przebieg staje się łagodniejszy. Dieta ketogenna rozpoczyna się zwykle krótkotrwałą głodówką, po której stopniowo zwiększa się udział tłuszczu w diecie dziecka. Korzyści płynące ze stosowania diety:
- Zwiększenie siły mięśni
- Jasność umysłu
- Poprawa stanu oraz wyglądu skóry, zębów i włosów
- Pomaga przy Autyzmie
- Pomaga w walce z nowotworami
- Powoduje mniejsze odczucie głodu
- Podnosi poziom testosteronu
Wyżej wymienione korzyści to jednak nie wszystkie zalety wynikające ze stosowania diety ketogennej. Dieta ta pomoże nam również gdy chcemy zrzucić zbędne kilogramy. Zmniejsza ona uczucie głodu, dostarcza nam energii, sprawi iż będziemy spać lepiej, a nawet pomoże nam przy stanach depresyjnych. Przy stosowaniu diety ketogennej mogą pojawić się skutki uboczne takie jak zaparcia czy nadpobudliwość, a niski poziom węglowodanów w diecie może prowadzić do wystąpienia zaburzeń pracy tarczycy. Dieta będzie powodować przybywanie energii, ale jednocześnie może dojść do niedoborów składników mineralnych, witamin, błonnika pokarmowego, przeciwutleniaczy oraz białka. Może stać się to podstawą rozmaitych chorób takich jak zapalenia trzustki, kamicy nerkowej i żółciowej. Przy niedostatecznej ilości warzyw w diecie takie żywienie może również nie dostarczać wystarczającej ilości antyoksydantów. Dieta ketogenna może prowadzić także do niepełnosprawności umysłowej.