Dieta dla zębów – czyli co jeść, żeby mieć piękny uśmiech

Piękny uśmiech wart jest czasu i pieniędzy. Zdrowe zęby są dla nas powodem do dumy, lubimy się nimi chwalić. Z kolei zęby zniszczone przyprawiają nam dużo problemów zdrowotnych, jak i tych natury psychicznej. Pielęgnacja zębów, poza ich codziennym myciem, wizytami u dentysty, to także odpowiednia dieta. Dlaczego? Cukry zawarte w pokarmach mogą stać się pożywką dla bakterii próchniczych, dać im siłę do namnażania kwasów, które rozpuszczają szkliwo naszych zębów. Co zatem jeść by pomóc swoim zębom? Jakie produkty warto wyeliminować z jadłospisu?

Zabronione, zakazane, najlepiej w małej ilości

Istnieje stosunkowo spora lista produktów, których spożywanie może przyczynić się do pogorszenia stanu naszych zębów. Największym wrogiem jest oczywiście cukier. Co ciekawe sam w sobie nie jest on szkodliwy. Liczy się jednak fakt, w jaki sposób wykorzystują go bakterie próchnicze. Zaczyna się od drobnych ubytków, a po paru latach trzeba już wstawiać implanty zębów.

Słodycze

Cukierki, słodkie bułki, czekoladki, wszystko to warto z diety wyeliminować lub przynajmniej w dużej mierze ograniczyć. Dlaczego? Tak jak wcześniej wspominaliśmy. Cukier jest pokarmem dla bakterii. Jeśli będziemy go im dostarczać, te będą mieć siłę do tego by działać. Przerwanie dostaw cukru osłabi ich działanie. Szczególną uwagę warto zwrócić tu na lepkie słodycze, które często obklejają zęby i dziąsła. Trudno jest ich się pozbyć, a zalegające w zakamarkach są magazynem dla bakterii.

Słodkie napoje

Kolejnym wrogiem są słodkie napoje. Co ciekawe, jest to wróg często niedoceniany, czy marginalizowany. O ile ograniczamy spożywanie słodyczy, o tyle często zapominamy, że bardzo dużo cukru przyjmujemy również w napojach gazowanych. Bardzo często trunki te w składzie mają również kwas cytrynowy i fosforowy, równie szkodliwy dla naszego szkliwa.

Skrobia ziemniaczana

Nie jeść ziemniaków? Nie w tym rzecz. Trawiona skrobia wytwarza cukry proste. Jeśli wiec drobne kawałki skrobi będą zalegać w naszych ustach to tak jak cukierki mogą być wykorzystane przez bakterie. Znów szczególną uwagę zwracać powinniśmy na produkty lepkie, chrupki, chipsy, które obklejają nasze zęby i dziąsła. Warto wyeliminować je zupełnie ze swojego jadłospisu.

Co jeść by mieć zdrowe zęby?

Co zatem spożywać. W szczególności pokarmy bogate w błonnik, który pomaga oczyścić płytkę bakteryjną i wspomaga wydzielanie śliny. Nasza dieta powinna być również bogata w nabiał. Nabiał to wapń i fosforany. Pomagają one w odbudowie struktury zębów, nadaje im twardość i odżywia tkanki. Jogury, kefiry, twarogi, wszystko to powinniśmy przyjmować możliwie często. Zamiennie można także stosować fasolę, migdały, szpinak, ukolę, a także nasiona chia, karob, sezam.

Pomocna w przyswajaniu wapnia jest witamina D. Znajduje się w takich produktach jak: jajka, masło, tran i tłuste ryby (halibut, łosoś, makrela, tuńczyk).

Na koniec, wsparcia w walce z próchnicą udzielić nam może także herbata. Zarówno czarna jak i zielona, zawiera polifenole, które blokują namnażanie bakterii na płytce nazębnej.

Nie tylko co, ale i jak

Kluczem w walce z próchnicą jest też kolejność przyjmowanych pokarmów. Jeśli już musimy jeść szkodliwe produkty, to powinniśmy przyjmować je jako pierwsze, po nich wprowadzać te, które pomagają nam w walce z bakteriami próchnicy. Stąd też po słodkim rogaliku wypić warto szklankę mleka, a na koniec zagryźć wszystko kilkoma małymi marchewkami.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.