Demencja – charakterystyka, objawy i pomoc w leczeniu
Demencja inaczej otępienie najczęściej dotyka osób starszych. Umysł chorego przestaje działać na najwyższych obrotach. Zaczynają się problemy z pamięcią, orientacją w terenie, koncentracją czy konstruktywnym myśleniem. Nie należy jednak bardzo obawiać się demencji i próbować spędzać z osobą cierpiącą na otępienie jak najwięcej czasu, a w późniejszym stadium choroby znaleźć całodobową opiekę.
Charakterystyka demencji
Demencja jest to choroba wieku starczego, która atakuje mózg chorego. Zazwyczaj powoduje problemy z pamięcią, skupieniem się, a często nawet z wykonywaniem podstawowych czynności. Trudność może sprawiać nawet przygotowywanie posiłków, a także ich spożywanie. Pojawiają się też problemy z higieną osobistą czy nawet załatwianiem swoich potrzeb fizjologicznych. Wraz z rozwojem choroby zaczynają pojawiać się trudności z komunikacją i porozumiewaniem się. Pacjent zapomina, o czym przed chwilą mówił, wypowiadane słowa stają się trudne do zrozumienia dla rozmówcy. Choroba może wiązać się również z innymi schorzeniami takimi jak np.:
- Choroba Alzhaimera
- Choroba Parkinsona
- Choroba Picka
- Pląsawica Huntingtona
- Choroba Creutzfeldta-Jacoba
Objawy demencji starczej
Warto pamiętać, by nie panikować, ponieważ nie wszystkie problemy starszych ludzi związanych z pamięcią czy sprawnością fizyczną muszą od razu sugerować postępujące otępienie. Niektóre mogą być zupełnie normalnymi oznakami starości, związanymi z brakiem takich sił fizycznych jak u osób w kwiecie wieku. Nie można jednak także bagatelizować niektórych oznak. Podstawowymi objawami, na które powinniśmy zwrócić uwagę są:
- Problemy z zapamiętywaniem
- Apatia i ogólne zniechęcenie czy zobojętnienie
- Brak chęci do jakiejkolwiek aktywności oraz uczenia się czegokolwiek
- Pogorszenie stanu zdrowia psychicznego, obniżone samopoczucie,
- Przewlekłe zmęczenie
- Problemy z orientacją, pogorszenie zdolności planowania oraz rozumienia
- Trudności z komunikacją i rozpoznawaniem ludzi, często nawet najbliższych
- Niekontrolowane zmiany nastrojów, występowanie stanów lękowych czy nawet depresji
- Urojenia
- Zaniedbywanie higieny osobistej, zapominanie o zażywaniu tabletek czy spożywaniu posiłków
Jeśli u osoby starszej występują powyższe problemy, występuje bardzo wysokie prawdopodobieństwo demencji. Należy pamiętać, że do opieki nad chorym na otępienie starcze potrzebna jest duża doza cierpliwości oraz wyrozumiałości. Chory niejednokrotnie robi się denerwujący. Często się irytuje, oskarża bliskich o kradzieże czy brak opieki. Zdarza się, że krzyczy na bliskich lub nie chce z nimi w ogóle rozmawiać.
Pomoc
Po zdiagnozowaniu demencji starczej, lekarz wypisze odpowiednie leki, które powinny złagodzić w pewien sposób przebieg choroby. Trzeba jednak pamiętać, że najważniejsza w tym wypadku jest opieka, którą należy otoczyć osobę chorą. Nie można zostawiać jej samej w mieszkaniu, ponieważ nie wiadomo na jaki pomysł przyjdzie jej do głowy. Może na przykład nie wyłączyć gazu w kuchence, wyjść z domu i zapomnieć kluczy, a nawet adresu zamieszkania i zwyczajnie się zgubić. Niczym dziwnym nie będzie też jeżeli chory pomyli dawkę tabletek, które powinien przyjąć lub zwyczajnie ich nie weźmie.
Cechy, o których nie wolno zapominać podczas opieki nad człowiekiem cierpiącym na demencję to zdecydowanie empatia, wyrozumiałość i cierpliwość. Nie można pod żadnym pozorem krzyczeć na chorego i wyładowywać na nim złości, ważne, by okazać mu zrozumienie i cierpliwie odpowiadać na jego pytania nawet, kiedy zadaje te same w kilkuminutowym odstępie czasu.
Ważne jest także, aby odpowiednio przygotować mieszkanie. Dobrym pomysłem okaże się obklejenie różnych przedmiotów w domu kolorowymi karteczkami z ich nazwami. Ciekawym rozwiązaniem jest zamontowanie w dobrze widocznym punkcie tablicy z numerami do osób bliskich, opiekunki czy lekarza. Może się to okazać pomocne w chwili słabości. Powinniśmy również pozdejmować dywaniki, pozakrywać kable tak by chory nie zaczepiał się o nie poruszając się po mieszkaniu. Warto pochować również ciężkie oraz ostre przedmioty, ponieważ nie wiadomo, co może zrobić chora osoba w momencie zdenerwowania.
Nie zapominajmy również o zainteresowaniach chorego, czasem mogą być kluczem do spowolnienia rozwoju choroby. Jeżeli emeryt uwielbiał chodzić do kina, warto włączyć mu jakiś mało wymagający film i w razie potrzeby tłumaczyć, o co chodzi. W wypadku, kiedy lubił czytać, miło mu będzie, jeśli ktoś przyniesie mu ciekawe gazety i przeczyta mu nowości ze świata.
Najważniejsze, by być spokojnym w obcowaniu z osobą, która cierpi na demencję starczą. Nie należy jej karcić, gdy źle postąpi i przede wszystkim spokojnie tłumaczyć wszystko, co dzieje się wokół niej.