Debretin jako lek na zaburzenia działania układu pokarmowego
Wskazania do przyjmowania leku Debretin
Debretin to lek możliwy do kupienia wyłącznie na receptę. Głównym zadaniem leku jest poprawa funkcjonowania perystaltyki i udrożnienie układu pokarmowego w przypadku zaburzeń jego funkcji. Aktywną substancją, która odpowiedzialna jest za spełnianie funkcji motorycznych jest trimebutyna. Substancja wpływa bezpośrednio na układ nerwowy, a jej działanie polega na wiązaniach z obwodowymi receptorami opioidowymi. Ich miejsce znajdowania się to ściany jelit. Substancja czynna ma za zadanie doprowadzanie perystaltyki jelit do normalnego funkcjonowania oraz wzmacniania całego układu trawiennego, a mianowicie odpowiada za regulowanie takich zjawisk jak: poziom napięcia dolnego zwieracza przełyku, moment opróżniania żołądka oraz perystaltyka okrężnicy. Trimebutyna ma działanie dwojakie, ponieważ może pobudzać lub hamować motorykę przewodu pokarmowego. Jeśli chodzi o stężenie w organizmie, to maksymalną wartość osiąga po około 2 godzinach od zażycia leku. Co więcej, do całkowitego wydalenia leku dochodzi poprzez oddawanie moczu.
Jako wskazania do stosowania leku określa się sytuacje, w których lekarz przepisuje daną jego dawkę. Najczęściej ma to miejsce w przypadku znacznych zaburzeń motoryki układu pokarmowego. Takie dolegliwości określa się mianem zespołu jelita drażliwego. Wskazaniem mogą być też dolegliwości ze strony układu trawiennego. Zaliczamy do nich między innymi: bóle brzucha, skurcze jelit czyli biegunki lub zaparcia. Bezwzględnymi wskazaniami do stosowania są też powikłania pooperacyjne – np. w pooperacyjna niedrożność jelit z powodu zaprzestania ruchu robaczkowego.
Zażycie trimebutyny powoduje unormowanie działania całego układu pokarmowego.
Fizjologiczna ruchliwość czynności układu pokarmowego ulega przywróceniu dzięki substancji czynnej. Debretin znajduje zastosowania w wielu schorzeniach dotyczących procesów pokarmowych takich jak: refluks żołądkowo – przełykowy, niestrawność czynnościowa, zaburzenia w wydzielaniu żółci, pooperacyjnie w celu udrożnienia jelit i przed badaniami radiologicznymi i endoskopowymi.
Przeciwwskazania do stosowania leku
Jako pierwsze przeciwwskazanie do stosowania leku podaje się uczulenie na trimebutynę. Poinformowania lekarza wymaga tez sytuacja przyjmowania innych niż Debretin leków. Lekarz wówczas będzie miał szansę ocenić możliwości interakcji między substancjami czynnymi. Ciąża jest szczególnym stanem, a wiec jeśli chodzi o spożywanie debretinu w ciąży, to lek może być zalecony tylko w wyjątkowych okolicznościach. Tak samo postępuje się podczas karmienia piersią. Debretin to lek nie wpływający na zdolności psychofizyczne, zatem nie jest zakazany w przypadku prowadzenia pojazdów mechanicznych i ich obsługi. Debretin, oprócz substancji czynnej, zawiera substancje pomocnicze, do których należy między innymi sacharoza. Jej obecność w leku być znacząca w przypadku leczenia niedrożności jelita u osób chorych na cukrzycę.
Dawkowanie leku
To, w jakich ilościach i kiedy podawany będzie lek zależy od problemu, z jakim zmaga się chory. Dawkowanie leku nieoderwalnie zależy od nasilenia tego problemu, a dawkę ustala lekarz, po uprzednim wywiadzie lekarskim oraz biorąc pod uwagę indywidualne uwarunkowania, takie jak wiek pacjenta, jego aktywność fizyczną i tryb życia, przebyte choroby, przyjmowane leki i inne. Debretin to lek przeznaczony do przyjmowania doustnie. Wykazuje silne działanie i wydawany jest na receptę, dlatego należy bezwzględnie stosować się zaleceń lekarskich. Nie wolno stosować leku po upływie daty przydatności do spożycia. Najczęściej przepisywana osobie dorosłej dawka wynosi 100 mg. 100 mg substancji czynnej to w sumie jedna tabletka przyjmowana 3 razy dziennie. Debretin mogą przyjmować również dzieci. Dawki dla dzieci są inne. Niemowlaki do 6 miesiąca życia mogą przyjmować 2,5 ml w postaci zawiesiny również 3 razy na dobę, natomiast do 2. roku życia dawka zwiększana jest do 5 ml 2 razy dziennie. Dzieci do 5 roku życia mogą przyjmować taką samą dawkę już nawet 3 razy dziennie. Dzieci powyżej piątego roku życia mogą przyjmować 30 ml dziennie rozłożone na 3 dawki.
Działanie niepożądane
Debretin to lek o silnym działaniu na układ trawienny, jednak nie wykazuje specjalnych skutków ubocznych. Może jednak wywoływać reakcje alergiczne na skórze. Zmiany są jednak krótkotrwałe, a ich charakter łagodny i dość szybko ustępuje. Przyjmowanie leku może być obarczone nieszkodliwymi objawami, a więc leczeniu mogą towarzyszyć: zmęczenie, znudzenie, ból głowy i nudności. Lek wpływa jednak wyłącznie na aspekty fizyczne. Nie odnotowano jednak skutków ubocznych ze strony układu nerwowego i nie ma wpływu substancji na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn mechanicznych.